fbpx
Czekamy na nowe muzeum w Poznaniu
26 lutego 2024
Marszałek Marek Woźniak z tytułem „Samorządowiec Dwudziestopięciolecia”
11 marca 2024
Pokaż wszystkie

Wielkopolskie szpitale chcą być zielone

Wielkopolskie szpitale chcą być zielone

Sektor opieki zdrowotnej w znaczący sposób przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego, dlatego wielkopolskie szpitale chcą stopniowo przechodzić na „zieloną stronę mocy”. 29 placówek zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Szpitali podpisało deklarację na rzecz zrównoważonego rozwoju.

We wtorek 27 lutego Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego podpisała – w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego – „Deklarację o współpracy” z dyrektorami podmiotów leczniczych zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Szpitali. To wynik podjętej pod koniec ubiegłego roku uchwały Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

– Współpraca przyczyni się do zrównoważonego rozwoju ochrony zdrowia w Wielkopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju koncepcji zielonych szpitali – czytamy w uchwale zarządu województwa, podpisanej przez Marszałka Marka Woźniaka.

– Chcemy się dzielić dobrymi praktykami, nawet jeśli są to drobne rzeczy, które nie wymagają nakładów finansowych. Czasami potrzebna jest tylko zmiana myślenia o funkcjonowaniu szpitali i odpowiedniego przeszkolenia personelu. Placówki ochrony zdrowia mogą na tym zyskać także ekonomicznie, dlatego będziemy organizować różnego rodzaju szkolenia oraz konferencje – zapowiedziała Paulina Stochniałek.

Województwo Wielkopolskie od lat podejmuje wielotorowe działania mające za zadanie propagowania idei zielonych szpitali. Mając na uwadze zaangażowanie Samorządu Województwa oraz marszałkowskich placówek ochrony zdrowia, podjęto decyzję o nawiązaniu współpracy służącej wzmocnieniu ich potencjału, wymianie doświadczeń i osiągnięciu wzajemnych korzyści w ramach długoterminowej strategii rozwoju niskoemisyjnego. Główne cele podjętych działań, do których się zobligowaliśmy to przede wszystkim: ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, ochrona społeczności przed skutkami zmian klimatu, wsparcie dekarbonizacji opieki zdrowotnej.

Teraz do strategii realizowanej przez szpitale marszałkowskie przystępuje 29 placówek powiatowych.

Przypomnijmy, że marszałkowski Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy jest pierwszym „zielonym szpitalem” w Polsce. W 2022 r. placówka dołączyła do społeczności Global Green and Healthy Hospitals, która liczy ponad 1450 członków w 72 krajach, reprezentujących interesy ponad 43 000 szpitali i ośrodków zdrowia. Członkowie społeczności „zielonych szpitali” wykorzystują innowacje, pomysłowość i inwestycje, aby przekształcić sektor zdrowia i wspierać zdrową przyszłość dla ludzi i planety.

umww.pl