Podsumowanie VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych
27 sierpnia 2023Nie ma Forum Ekonomicznego bez Europy Karpat
11 września 2023Ilu uchodźcom udało wam się pomóc? Jak dziś wygląda sytuacja w waszym regionie? Ile do tej pory kosztowała pomoc Ukraińcom? Jak długo będziecie w stanie pomagać i na jak długo starczy środków, aby wspierać uchodźców? Jakie są teraz największe wyzwania, przed którymi stoi region i jego mieszkańcy? Te, i wiele innych pytań, padły dziś z ust zagranicznych dziennikarzy, którzy odwiedzają Podkarpacie – Jesteśmy ciekawi waszego kraju i regionu – podkreślają zgodnie.
Grupa przedstawicieli mediów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Izraela przybyła do Polski na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pobyt w naszym kraju jest elementem promocji Polski, polskiej historii, tradycji i współczesności oraz dokonań Polaków, w kontekście zbliżającej się beatyfikacji Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi. W ciągu kilku dni dziennikarze odwiedzają różne zakątki Polski, ważne dla poznania historii naszego kraju, a także wielowiekowej historii polskich Żydów. Dziennikarze odbyli już spotkania z przedstawicielami polskiego rządu oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Odwiedzili m.in. Warszawę, Muzeum Polin, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz Kraków.
W wizycie w Polsce uczestniczą: Eldad Beck – z Israel HaYom, Netanel Langermann – z Kanal 14 z Izraela, Ryan Tumilty – z konglomeratu medialnego Postmedia, m.in. National Post z Kanady, Samuel Skove – reprezentujący Defense One z Waszyngtonu, Guy Taylor – z The Washington Times, John Lavenburg – z redakcji Crux, ze Stanów Zjednoczonych, JJ Green – z redakcji WTOP z Waszyngtonu oraz Matthew Foldi – który reprezentuje Newsweek, Free Beacon, The Spectator ze Stanów Zjednoczonych. Dziennikarzom towarzyszy Nikodem Rachoń z Ambasady RP w Waszyngtonie.
Wizyta dziennikarzy na Podkarpaciu, jest częścią działań, które towarzyszą beatyfikacji Rodziny Ulmów. Samorząd województwa włącza się i inicjuje wiele wydarzeń, które mają za cel ukazanie heroicznej postawy Wiktorii i Józefa Ulmów z Markowej oraz wielu innych polskich rodzin, zarówno z samej Markowej, jak i wielu innych zakątków Podkarpacia i Polski, które z narażeniem życia ratowały żydowskich współbraci.
Wizytę na Podkarpaciu przedstawiciele zagranicznych mediów rozpoczęli od spotkania z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem oraz wojewodą podkarpackim Ewą Leniart.
W związku z beatyfikacją Rodziny Ulmów naszym krajem i regionem interesuje się wielu ludzi. Na Podkarpacie przyjeżdża wielu gości, z różnych zakątków świata. Chcemy, aby historia heroicznej postawy oraz życia i śmierci rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z Markowej została zaprezentowana jak najszerzej, aby poznało ją jak najwięcej ludzi. Chcemy także pokazać światu, że wartości, takie jak empatia, chęć pomocy, poświęcenie dla dobra bliźniego w potrzebie nie są pieśnią przeszłości. Chcemy uzmysłowić, że tu – w tym zakątku świata – są one stale obecne i towarzyszą nam na co dzień – mówił w czasie spotkania z dziennikarzami marszałek Władysław Ortyl – Na Podkarpaciu ukazujemy, że idea pomocy innym ludziom w potrzebie jest wciąż żywa, tym razem w kontekście wojny, którą toczą Ukraińcy o swoją ojczyznę.
Marszałek Ortyl przedstawił dziennikarzom formę i zakres pomocy, jaka udzielana była i wciąż jest dzięki staraniom samorządu województwa, zarówno Ukraińcom, którzy pozostali w swym kraju, jak i uchodźcom wojennym.
Wojewoda Ewa Leniart zaprezentowała w skrócie skalę uchodźstwa oraz pomocy udzielanej Ukraińcom przez administrację rządową, począwszy od 24 lutego 2022 roku, czyli wybuchu wojny. To było największe i najważniejsze wyzwanie przed jakim stanęłam jako wojewoda, ale także najcenniejsze, bo chodziło i chodzi o ludzi – mówiła podczas spotkania wojewoda Ewa Leniart. Od początku wojny granicę Polski na terenie Podkarpacia przekroczyło kilka milionów Ukraińców. Dla przykładu, 6 marca 2022 roku, jednego dnia naszą granicę przekroczyło 80 tysięcy ludzi, w większości kobiet z małymi dziećmi. Wszystkim trzeba było pomóc, zapewnić transport, dom, żywność, często ubranie, pomoc psychologiczną, dać poczucie, że są zaopiekowani i bezpieczni. To był wielki test, który świetnie zdało wiele instytucji, samorządów, organizacji, a przede wszystkim bardzo wielu ludzi dobrej woli. Do dziś w regionie mamy kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców, ponad 59 tysięcy otrzymało u nas numer pesel, więc skala jest zupełnie inna, ale wciąż niezmiennie pomagamy – mówiła wojewoda Ewa Leniart.
W czasie spotkania dziennikarze zadawali bardzo wiele pytań dotyczących dotychczasowej pomocy, skali potrzeb, zaangażowania mieszkańców Podkarpacia we wsparcie dla uchodźców, możliwości dalszej pomocy oraz wiele innych.
W siedzibie urzędu marszałkowskiego dziennikarze mieli także okazję do dyskusji z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz samorządów, zaangażowanych w pomoc Ukrainie. W spotkaniu uczestniczyli: Jerzy Jęczmienionka – dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Małgorzata Sielska – z Caritas Archidiecezji Przemyskiej Tomasz Czop – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Marcin Uszyński – sekretarz Stalowej Woli, Zenon Swatek – starosta lubaczowski. Obecni byli także por. Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Sabina Południak – przewodnicząca Rady Działalności Pożytku Publicznego, Alicja Bobola – z Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Marek Ćwiąkała – dyrektor Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych.
Częścią wizyty na Podkarpaciu były odwiedziny w punkcie pomocy, aktywizacji i integracji dla uchodźców z Ukrainy, prowadzonym przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. W siedzibie Caritas z dziennikarzami spotkali się pracownicy Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które od roku działa przy tej instytucji. Kierownik centrum Anna Jakubowska oraz pracownicy opowiedzieli o wymiernej pomocy, jaką rzeszowska Caritas przekazała od początku wojny oraz o wsparciu udzielanym codziennie potrzebującym.
W ciągu półtora roku od wybuchu wojny, jako rzeszowska Caritas wysłaliśmy na Ukrainę kilkaset transportów z setkami ton pomocy. Trafiła ona do kilkudziesięciu tysięcy ludzi, w różnych miejscach Ukrainy, także na front, do walczących żołnierzy – mówiła Anna Jakubowska – Cały czas regularnie pomagamy około 3 tysiącom Ukraińców, którzy z niej korzystają tu na miejscu.
Od początku wojny w Ukrainie Caritas Polska i Caritas Diecezji Rzeszowskiej pomagają uchodźcom z Ukrainy oraz mieszkańcom, którzy pozostali w swym kraju. W Caritas zatrudnienia znaleźli także ukraińscy uchodźcy. W czasie spotkania mówiono o skali oraz rodzaju pomocy udzielanej przez Caritas i inne organizacje pozarządowe uchodźcom z Ukrainy na terenie Podkarpacia oraz pomocy, która dostarczana jest na Ukrainę. W rozmowie uczestniczyli uchodźcy, którzy uciekli z Ukrainy do Polski przed wojną, a teraz pracują w Caritas. Tatiana, Walentyna, Kristina oraz Walentyna mówiły o trudnych wyborach dokonanych w związku z wyjazdem z Ukrainy, o lękach swoich i swoich bliskich, o życiu w Polsce i wdzięczności dla Polaków.
Odwiedzający Podkarpacie zagraniczni dziennikarze gościli także w MEDAVAC HUB, w podrzeszowskiej Jasionce, które prowadzone jest przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej dla pacjentów z Ukrainy. Ze specyfiką hubu i udzielanej w nim pomocy zapoznał przedstawicieli mediów Jan Wysocki z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga poszkodowanym w wyniku rosyjskiej inwazji od początku wojny. Realizuje wiele różnych form pomocy na rzecz mieszkańców Ukrainy i uchodźców wojennych. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM w początkowym okresie wojny prowadził punkt medyczny dla przybywających uchodźców w Centrum Tranzytowym przy dworcu Warszawa Wschodnia. W ciągu 6 miesięcy, Fundacja PCPM przyjęła tam ponad 35 tys. osób. Od września 2022 roku Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM pracuje w Medycznym Centrum Tranzytowym MEDEVAC Hub w Jasionce pod Rzeszowem. To właśnie Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM organizuje i zapewnia ewakuacje medyczne z Ukrainy. To oni wspierali także ewakuacje dzieci ze szpitali onkologicznych w Ukrainie. Funkcjonowanie hubu medycznego jest finansowane w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, uruchomionego przez Unię Europejską w marcu 2022 roku.
Duże zainteresowanie dziennikarzy wzbudziła także wizyta na lotnisku w Jasionce, gdzie gości z zagranicy przyjął wiceprezes spółki Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka Michał Tabisz. Dziennikarzy interesowały kwestie koordynacji pomocy dla Ukrainy, która dociera do tego kraju dzięki lotnisku na Podkarpaciu. Port Lotniczy Rzeszów Jasionka od czasu rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie stał się głównym centrum logistycznym pomocy dla Ukrainy. Michał Tabisz odpowiedział na wiele pytań dotyczących skali i szczegółów pomocy dla sąsiadów ze Wschodu.
Ostatnim punktem wizyty dziennikarzy w Polsce będzie wizyta w Markowej na 9 dni przed beatyfikacją Rodziny Ulmów. Dziennikarze zwiedzą Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, poznają miejsca związanych z rodziną Ulmów i ukrywanymi przez nią Żydami, a także dom Szylarów, w którym także ukrywani byli Żydzi. Będą mieli okazję zwiedzić synagogę w Łańcucie, Zamek Lubomirskich i Potockich oraz cmentarz żydowski w Łańcucie.
źródło: podkarpackie.pl