fbpx

Wokół łódzkich szpitali powstaną nowe ogrody

Ruszyła budowa WORD-u w Kutnie
Ruszyła budowa WORD-u w Kutnie
1 kwietnia 2024
Dotacje dla spółek wodnych w Łódzkiem
22 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

Wokół łódzkich szpitali powstaną nowe ogrody

Wokół łódzkich szpitali powstaną nowe ogrody

Czy wiesz, że rośliny mają leczniczą moc? Pomagają zmniejszyć stres i niepokój. Mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające. Dlatego Samorząd Województwa Łódzkiego zaprasza do udziału w konkursie „Zielona Architektura Zdrowia” i stworzenia ogrodów hortiterapeutycznych wokół szpitali.

Projekty powinny nawiązywać do walorów przyrodniczych naszego regionu. Ogrody mają wspomagać proces rekonwalescencji pacjentów, bo dbanie o zdrowie mieszkańców Łódzkiego to jeden z naszych priorytetów – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego – Chcemy promować wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Konkurs wpisuje się także w nasz projekt „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”, który realizujemy w tej kadencji samorządu. Zazieleniamy nasz region i sprawiamy, że staje się on jeszcze piękniejszy.

Historia hortiterapii sięga starożytności. Już wówczas powszechnie znane było dobroczynne oddziaływanie ogrodów na zdrowie i psychikę człowieka. Hortiterapia polega na wykorzystywaniu roślin i prac ogrodniczych w walce z chorobami i niepełnosprawnościami. Pomaga ona przy rekonwalescencji po przebytych urazach, udarach lub chorobach przewlekłych. Obcowanie z przyrodą i skupienie uwagi na pielęgnowaniu ogrodu pozwalają pacjentom na szybszy powrót do zdrowia.

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie projektów ogrodów hortiterapeutycznych do dwóch szpitali: Kopernika w Łodzi oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu. Do zdobycia jest sześć nagród. Wyróżnione zostaną po trzy projekty dla każdego szpitala. Nagroda za pierwsze miejsce to 15 tys. zł, za drugie – 10 tys. zł, a za trzecie – 5 tys. zł

Projekty można zgłaszać do 23 kwietnia. Organizatorem konkursu jest Województwo Łódzkie i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Szczegóły konkursu: https://bit.ly/ZielonaArchitektura

lodzkie.pl