fbpx

World Athletics Relays Silesia21 za niespełna dwa miesiące

budowa drogi
Program budowy infrastruktury drogowej na Śląsku
5 marca 2021
Jakub Chełstowski
Śląskie Europejskim Regionem Przedsiębiorczości
18 marca 2021
Pokaż wszystkie

World Athletics Relays Silesia21 za niespełna dwa miesiące

bieżnia

Lekkoatletyka wraca do gry – mówił przed kilkoma dniami prezydent europejskiej federacji lekkoatletycznej Dobromir Karamarinov. Słowa te otwierały halowe mistrzostwa Europy, które w weekend odbyły się w Toruniu. Polska zdobyła tam 10 medali, a bohaterów tej imprezy zobaczymy dokładnie za 50 dni na Stadionie Śląskim. Już 1 i 2 maja na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym kolejne wielkie lekkoatletyczne wydarzenie. W sztafetowych mistrzostwach świata ma wystartować ponad 150 zespołów z 45 krajów, a na Śląsk przyjedzie ponad 1000 gości z całego świata. Jak podkreśla marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski maj będzie miesiącem lekkoatletyki na Śląsku.

– Za 50 dni spotkamy się na mistrzostwach świata sztafet. To ważne wydarzenie, pierwsze tak duże zawody lekkoatletyczne o zasięgu globalnym po wybuchu pandemii. Dla naszego regionu to zaszczyt gościć tak prestiżową i wielką międzynarodową imprezę. Oczywiście w ślad za tym kroczy też ogrom wyzwań. Dziś na 1,5 miesiąca przed mistrzostwami przygotowania przebiegają pełna parą. Właśnie przebywa u nas delegacja World Athletics. W maju pokażemy, że na Śląsku potrafimy organizować wspaniałe sportowe wydarzenia, nawet w tak trudnych czasach. Proszę pamiętać, że w maju dwukrotnie na Stadionie Śląskim będziemy gościć najlepszych lekkoatletów. Cztery tygodnie po World Athletics Relays odbędą się bowiem Drużynowe Mistrzostwa Europy – podkreśla marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

1-2 maja na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Sztafet wystąpią polskie gwiazdy, które przed kilkoma dniami na halowych mistrzostwach Europy wywalczyły na bieżni sześć medali. Jeden z nich padł łupem Justyny Święty-Ersetic – Ambasadorki Sportu Śląskiego – która zdobyła srebro w biegu na 400 metrów, a w półfinale poprawiła własny rekord Polski.

W zeszłotygodniowych halowych mistrzostwach Europy Polacy święcili triumfy w biegu na 800 metrów. W sumie ten dystans przyniósł biało-czerwonym cztery medale. Joanna Jóźwik zdobyła srebro, a Patryk Dobek sensacyjnie pokonał zdecydowanie bardziej doświadczonych rywali i wywalczył złoto. Teraz rutyna Jóźwik i świeże spojrzenie na nowe wyzwania Dobka (finał w Toruniu był dla niego dopiero ósmym w karierze występem na 800 metrów!), byłego płotkarza, będzie elektryzować kibiców w sztafecie 2x2x400 metrów. W tej rzadko rozgrywanej konkurencji dwójka zawodników dwukrotnie pokonuje dystans 400 metrów.

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata sztafet to impreza kwalifikacyjna do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W tym kontekście to bardzo ważny start dla polskiego męskiego zespołu 4 x 400 metrów.

Uczestników mistrzostw świata sztafet dopingować będzie wyjątkowy zespół. Maskotkami imprezy zostały cztery zwierzaki, które mieszkańcy Województwa Śląskiego mogą na co dzień spotkać w śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Zwierzęcą sztafetę stworzą gepard Maji, struś Sprinter, lemur Julian oraz żyrafa Lunani. Cała czwórkę przyjaznych stworzeń, które reprezentują różne zdolności potrzebne uczestnikom biegów sztafetowych, zespół World Athletics Relays Silesia 21 objął opieką.

World Athletics Relays – mistrzostwa świata sztafet to impreza organizowana pod egidą World Athletics (dawny IAAF) od 2014 roku. Pierwsze trzy edycje odbyły się na Bahamach, w 2019 roku zawody organizowała Japonia. W 2021 roku sztafetowe mistrzostwa świata pierwszy raz odbędą się w Europie, na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Najlepsze zespoły uzyskają tutaj awans do Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz planowanych na rok 2022 lekkoatletycznych mistrzostw świata w Stanach Zjednoczonych.

źródło: slaskie.pl