fbpx
Aż 70 mln zł na budowę urządzeń wodnych w Łódzkiem
Aż 70 mln zł na budowę urządzeń wodnych w Łódzkiem
13 maja 2024
O edukacji na łódzkiej WRDS
26 maja 2024
Pokaż wszystkie

Wyjątkowy Dom w Łodzi

Wyjątkowy Dom w Łodzi

W piątek 17 maja Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego wybrał się z wizytą do Wyjątkowego Domu w Łodzi, by obejrzeć jeden z przykładów dobrze wykorzystanego dofinansowania unijnego.

1 czerwca do Wyjątkowego Domu w Łodzi wprowadzą się pierwsi pensjonariusze. Pomoc znajdą tutaj m.in. osoby starsze, z niepełnosprawnością, z Alzheimerem, zmagające się z otępieniem. Dom tworzą trzy placówki o różnych profilach: pielęgnacyjnym, aktywizującym i usamodzielniającym. Podopieczni mogą zamieszkać wraz ze swoimi zwierzętami.

Wyjątkowy Dom powstał w murach dawnej szkoły podstawowej przy ul. Municypalnej 4. Kosztował prawie 19 mln zł, z czego prawie 6,5 mln zł to dofinansowanie unijne. Projekt napotykał na wiele trudności, ale wspólnymi siłami, dzięki m.in. zaangażowaniu marszałka Grzegorza Schreibera, udało się je pokonać.

Miejsce znajdzie tutaj 60 chorych. Dom prowadzi łódzkie Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych.

– Mamy nadzieję, że to miejsce choć trochę zastąpi naszym podopiecznym dom – mówi Agnieszka Niedźwiedzka, prezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi. – Nie ma drugiego takiego domu na mapie naszego województwa.

Wyjątkowy Dom to element transformacji systemu wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi z instytucjonalnego w środowiskowy. Podopieczni placówki zostaną też poddani procesowi aktywizacji, która pomoże im w powrocie do samodzielnego funkcjonowania.

lodzkie.pl