fbpx
nauczyciel
Sejmik zachodniopomorski w sprawie RFIL
15 kwietnia 2021
ocean
Rehabilitacja pocovidowa w Zachodniopomorskiem
26 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Wykorzystanie programu Interreg na Pomorzu Zachodnim

droga

Przebudowane skrzyżowania, nowe chodniki, infrastruktura dla rowerzystów, bezpieczniejsze przejścia dla pieszych, kanalizacja deszczowa – droga wojewódzka nr 115 przechodząca przez Tanowo w powiecie polickim zyskała nową jakość. Kompleksowa modernizacja kosztowała ponad 20 mln zł. Projekt był realizowany w ramach Programu INTERREG VA, który wspiera inwestycje na obszarze transgranicznym.

 

Od 15 lat Województwo Zachodniopomorskie oraz dwa niemieckie landy Meklemburgia / Pomorze Przednie i Brandenburgia realizują wspólne polsko-niemieckie projekty drogowe. W województwie zachodniopomorskim w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG udało się zrealizować do tej pory dziewięć inwestycji. O łącznej wartości ok. 82 mln zł. Wśród nich jest zakończona niedawno przebudowa ul. Szczecińskiej w Tanowie w ciągu DW nr 115.

– To przedsięwzięcie o dużym znaczeniu transgranicznym, ponieważ zmodernizowany został ciąg komunikacyjny prowadzący do Dobieszczyna. Ta trasa do Niemiec, oczywiście w czasach przed pandemią i wprowadzeniem ograniczeń w podróżowaniu, cieszyła się dużą popularnością wśród zmotoryzowanych i rowerzystów – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który niedawno odwiedził Tanowo. – Przebudowa całego przejścia przez Tanowo, budowa ronda, chodników i ścieżek rowerowych mają przede wszystkim podnieść poziom bezpieczeństwa mieszkańców i wszystkich przejeżdżających drogą wojewódzką 115 – dodaje Olgierd Geblewicz.

 

Inwestycja w Tanowie ma także duże znaczenie w kontekście rozbudowy zakładów chemicznych Grupy Azoty. Realizowany właśnie największy projekt branży chemicznej w Polsce, czyli budowa zakładu „Polimery Police”, wymusiła korekty w projekcie drogowym, m.in. poszerzenie wewnętrznego pierścienia ronda na skrzyżowaniu DW 114 i 115. Związane to było z dużym wzrostem dostaw materiałów budowlanych, rosnącym natężeniem ruchu ciężkiego.

 

Jadący ze Szczecina – przez Głębokie – do Polic i w kierunku Dobieszczyna mogą teraz korzystać z bezpieczniejszego skrzyżowania dróg wojewódzkich i całkowicie przebudowanego ponad dwukilometrowego odcinka DW 115. Drogowe przejście przez Tanowo to zupełnie nowy standard obsługi ruchu miejscowego i tranzytowego. Większy komfort zmotoryzowanych, ale także pieszych i rowerzystów. Powstały nowe chodniki i odcinek ścieżki rowerowej.

Koszt przebudowy DW 115 w Tanowie to ponad 20,3 mln zł. Dofinansowanie w ramach Programu INTERREG VA stanowiło prawie 61 proc. środków kwalifikowalnych.

– Interreg, czyli program współpracy transgranicznej, obecny jest w naszych projektach od 2005 roku, gdy przystępowaliśmy do kompleksowego remontu mostu w Gryfinie na Odrze Wschodniej – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

 

Program Europejskiej Współpracy Terytorialnej INTERREG pozwala uzyskiwać wsparcie dla wspólnych polsko-niemieckich przedsięwzięć realizowanych przez Województwo Zachodniopomorskie oraz dwa niemieckie landy Meklemburgię – Pomorze Przednie i Brandenburgię. Przez 15 lat z funduszy INTERREG IIIA, INTERREG IVA i INTERREG VA oraz środków samorządu województwa zrealizowano łącznie dziewięć inwestycji infrastrukturalnych o wartości ponad 80 milionów złotych. Dofinansowanie z UE sięgnęło 53 mln zł. Przebudowano kilkanaście kilometrów dróg wojewódzkich, w tym mosty na Odrze w Gryfinie.

Źródło i foto: wzp.pl