fbpx
Posiedzenie Prezydium Euroregionu Bałtyk w Olsztynie
20 maja 2024
Ełk i okolice dołączają do biegunów wzrostu
2 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

XXVI Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny

XXVI Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny

W Olsztynie odbyła się uroczysta inauguracja XXVI WARMIŃSKO-MAZURSKICH DNI RODZINY pod hasłem: „DOBRO RODZINY CZY NADGODZINY”.

Konferencję rozpoczęły wystąpienia przedstawicieli Komitetu Honorowego: Roberta Turleja (członka zarządu województwa warmińsko-mazurskiego), Mateusza Szauera (I wicewojewody warmińsko-mazurskiego) oraz ks. abpa dr Józefa Górzyńskiego (metropolity warmińskiego).

Następnie głos zabrał przewodniczący Rady ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Janusz Prucnal, który nawiązał do ćwierćwiecza istnienia Rady i obchodzonego przeznią w tym roku jubileuszu.

Wykład inauguracyjny pod tytułem „Świat pomiędzy życiem rodzinnym a pracą zawodową: w poszukiwaniu równowagi.” wygłosiła dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM dziekan Wydziału Nauk Społecznych UWM w Olsztynie. Zaprezentowała akademickie spojrzenie na sytuację współczesnych rodzin, podkreślając kluczowe znaczenie jakości czasu spędzanego z najbliższymi, która ma większe znaczenie niż jego ilość.

Przedstawiono również założenia i organizację ogólnopolskiego programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”. Tematykę „Szkoły…” przybliżyła Elżbieta Smolińska, która jest koordynatorem wojewódzkim programu, a także trenerem i psychologiem. Dowodem na skuteczność programu było świadectwo Państwa Diany i Ernesta Bogdzio z Gołdapi, którzy dzięki udziałowi w ”Szkole dla Rodziców i Wychowawców” stali się bardziej świadomymi rodzicami, rozumiejącymi potrzeby i problemy swoich dzieci, potrafiącymi sprostać trudom rodzicielstwa. Do realizacji „Szkoły…..” zachęcała także Dorota Siwicka, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kętrzynie, która wraz z pracownikami centrum podzieliła się własnymi doświadczeniami, wynikającymi z wdrożenia programu.

Uroczystość zakończył panel dyskusyjny, w którym w szczególny sposób o szansach, wyzwaniach i potrzebach współczesnej polityki prorodzinnej opowiedziały: Lidia Czerniewicz (zastępczyni burmistrza Węgorzewa) oraz Joanna Karpińska-Koźlik (wójt gminy Lubomino). Dyskusję podsumowała Monika Kocimska-Warczak (zastępczyni dyrektorki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie), która przedstawiła działania na rzecz rodzin podejmowane i wspierane przez samorząd województwa.

W konferencji wzięło udział ponad 120 osób. Wśród nich znalazło się wielu gości, do których należała Bożenna Ulewicz (radna sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego), Jolanta Skrzypczyńska (warmińsko-mazurska kurator oświaty) oraz Robert Szewczyk (prezydent Olsztyna).

W uroczystości uczestniczyli także starostowie, burmistrzowie i wójtowie z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Nie zabrakło również lokalnych koordynatorów Dni Rodziny.

Tegoroczne Dni Rodziny potrwają do 15 czerwca 2024 roku. Zakończy je konferencja wojewódzka, która odbędzie się w Morągu.

warmia.mazury.pl