Samorządowcy sprzeciwiają się wyeliminowaniu ich z wdrażania Programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa w nowej perspektywie finansowej
21 października 2022Z październikowego posiedzenia plenarnego KWRiST
26 października 2022Zakończył się VI Krajowy Kongres Sekretarzy. Dwudniowe spotkanie, w którym wzięli udział Sekretarze JST z całej Polski podsumowała debata na temat roli Sekretarza w polskim systemie prawnym. Organizatorami Kongresu były Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego i Krajowa Rada Forów Sekretarzy JST.
– Zasadnicza odpowiedzialność za to, że samorząd terytorialny sprawnie funkcjonuje spoczywa właśnie w dużej mierze na barkach Sekretarzy – mówił dr Cezary Trutkowski, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. Rola Sekretarzy i samorządu terytorialnego bardzo się jednak zmienia. Ostatnie lata w funkcjonowaniu JST to kolejne kryzysy – pandemia, kryzys uchodźczy, a ostatnio energetyczny. We wszystkich tych sytuacjach musi zostać zachowana ciągłość funkcjonowania władz samorządowych, a odpowiadają za to właśnie Sekretarze. – Pracujemy po wiele godziny, wykonując wszystkie zlecane nam zadania, których jest coraz więcej – mówił Andrzej Wojewódzki, Przewodniczący Krajowej Rady Forów Sekretarzy, Sekretarz Miasta Lublin. Sekretarze – jak my wszyscy – muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości, pracując w ciągle zmieniających się warunkach. Jednak w polskim systemie prawnym ich rola nie jest dostatecznie umocowana. O zmianę tego stanu rzeczy od wielu lat apeluje współorganizator Kongresu – Krajowa Rada Forów Sekretarzy JST.
Do dyskusji nad rolą Sekretarza organizatorzy zaprosili też stronę rządową, którą na Kongresie reprezentowali: Paweł Szefernaker – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Waldemar Buda – Minister rozwoju i technologii oraz Janusz Cieszyński – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, który podczas Kongresu zapowiedział cyfrowe rozwiązania dla samorządów i apelował o ujmowanie w budżetach środków na cyberbezpieczeństwo.
Uczestnicy Kongresu mogli wysłuchać ponad 30 wystąpień na temat najważniejszych problemów, z którymi mierzą się obecnie samorządowcy. Swoje prelekcje wygłosili przedstawiciele kilku najważniejszych instytucji z punktu widzenia organizacji pracy urzędów samorządowych: Najwyższa Izba Kontroli, Urząd Ochrony Danych Osobowych, Urząd Zamówień Publicznych, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowa Rada Samorządowych Kolegiów Odwoławczych oraz Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych.
W trakcie kongresu wystąpił również Marek Wójcik – Sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dodając kolejny ważny glos w dyskusji o zadaniach i roli Sekretarza. O kryzysie energetycznym na świecie z perspektywy JST mówił natomiast Peter Agh – Dyrektor Wykonawczy ICMA Europe. Jak mówili sami Sekretarze, dobry Sekretarz powinien znać się na wszystkim. Dlatego poruszane przez ekspertów tematy dotyczyły bardzo różnych dziedzin m.in. problematyki pracy zdalnej czy postępowań skargowych.
Podczas Kongresu zaprezentowano też laureatów Konkursu na dobre praktyki w zarządzaniu w JST „SEKRETY ZARZĄDZANIA” oraz ich pomysły. Decyzją Kapituły Główne Nagrody trafiły do Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej za usprawnienie procesu rekrutacyjnego i wdrożenie programu adaptacji pracowników w nowym miejscu pracy oraz do Urzędu Miasta Brześć Kujawski za wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie obsługi klienta. Ważnym elementem wydarzenia była również dyskusja na temat stosowania prostego języka w urzędzie. Za to rozwiązanie wyróżnienie w konkursie otrzymał Urząd Miasta Tychy. Pozostałe wyróżnione urzędy to Urząd Miasta Zabrze, Urząd Gminy Izabelin, Urząd Miasta Mosina i Urząd Gminy Szemud.
Krajowy Kongres Sekretarzy to coroczne spotkanie ekspertów w samorządzie terytorialnym, organizowane ściśle we współpracy oraz dla samych Sekretarzy JST. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Związku Województw RP.
foto: Konrad Lechański