Miliony euro na projekty w białostockim, suwalskim i łomżyńskim obszarze funkcjonalnym
23 czerwca 20244,3 mln zł z funduszy europejskich na wspieranie podlaskich rodzin adopcyjnych i zastępczych
8 lipca 2024Podczas czterech festiwalowych dni zaprezentuje się trzynaście zespołów z jedenastu państw świata. O szczegółach wydarzenia podczas konferencji w środę, 26 czerwca, opowiadali przedstawiciele organizatora: Podlaskiego Instytutu Kultury. Do udziału zachęcał marszałek Łukasz Prokorym oraz patronujący wydarzeniu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
W tym roku Podlaska Oktawa Kultur odbędzie się w dniach 25-28 lipca na Rynku Kościuszki w Białymstoku oraz w siedmiu miejscowościach regionu: Szczuczynie, Siemiatyczach, Kleszczelach, Starym Folwarku, Narewce, Miastkowie oraz Zabłudowie. To jeden z najważniejszych festiwali folklorystycznych, który zrodził się z fascynacji wielokulturowością Podlaskiego.
– Festiwal powstał dzięki miłości do naszego lokalnego ekumenizmu, do kultur mniejszości, które zamieszkiwały nasz region. Jego ewolucja spowodowała, że dziś przedstawiamy nie tylko kultury z regionu, czy Polski, ale z całego świata – zaznaczył i dodał: – Jestem przekonany, że z roku na rok festiwal będzie się rozwijał i będziemy pokazywać odbiorcom artystów z najciekawszych zakątków globu.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.
– To wspaniały festiwal, który prezentuje nasze tradycje i kulturę. Uczy także tolerancji i tego, by być otwartym na innych, bo to po prostu ubogaca. Rynek Kościuszki jest gościnnym miejscem, zatem zapraszamy na wydarzenie – mówił prezydent.
Zastępca dyrektora PIK Agnieszka Jabłońska przypomniała, że festiwal na stałe wpisał się w serca Podlasian.
– Bez wątpienia pokochali ten festiwal. Pytają o niego już od początku roku. To utwierdza nas w przekonaniu, że taki festiwal jest potrzebny – podkreślała.
O szczegółach wydarzenia opowiedział jego koordynator z PIK, Dariusz Kriszpiniuk. Zainauguruje go 25 lipca potańcówka na Młynowej – do tańca będą przygrywać cztery zespoły. Kolejne dni to koncerty w sercu Białegostoku, na Rynku Kościuszki, ale też w kilku miejscowościach regionu. Wystąpią znakomite zespoły z Polski, Ukrainy, Azerbejdżanu, Meksyku, Chorwacji, Mongolii, Bułgarii, Francji, Ghany, Mali i Demokratycznej Republiki Konga. Tradycyjnie zaprezentują się też Kurpie Zielone. W roli gwiazd wystąpią zespoły Zakopower i Les Amazones d’Afrique z Afryki.
Będą też wydarzenia towarzyszące, m.in. Afterparty Młynowa w sobotę, 27 czerwca, z występem Sw@da x Niczos z Polski, którzy w swojej muzyce łączy wpływy kultury kolumbijskiej oraz polskiej.
Pełny program festiwalu dostępny na stronie PIK, który jest jednostką kultury samorządu województwa.