fbpx
bizneswoman
Większe wsparcie antykryzysowe dla małopolskiego biznesu
28 października 2020
Marszałek J. Chełstwowski i ratownicy medyczni
Na Śląsku apel: Zostańmy w domach
29 października 2020
Pokaż wszystkie

Zachodniopomorskie walczy z pandemią

Marszałek O.Geblewicz odbiera sprzęt do walki z covid

Władze prowincji Guangdong pozytywne odpowiedziały na apel marszałka województwa zachodniopomorskiego o wsparcie walki z pandemią na Pomorzu Zachodnim.

W pierwszej połowie br. Olgierd Geblewicz zwrócił się do nich z prośbą o nieodpłatne przekazanie środków ochrony osobistej dla osób zaangażowanych w zwalczanie koronawirusa w regionie. W ramach darowizny z Chin na Pomorze Zachodnie trafiło w sumie 63 tysiące sztuk sprzętu. To głównie maseczki, ale także fartuchy i termometry. Skorzystają z niego szpitale wojewódzkie w Szczecinie i Koszalinie pozostające na pierwszej linii walki z COViD-19.

– Z ogromną satysfakcją przyjąłem pozytywny odzew i zaproponowaną pomoc przez władze prowincji Guangdong, z którą współpracujemy już od blisko dwóch dekad. Pandemia nasila się. Druga fala okazała się znacznie poważniejsza i groźniejsza w skutkach. Niestety regularnie padają rekordy w dziennej liczbie osób zakażonych, a służba zdrowia staje się coraz bardziej obciążona. W tej sytuacji każdy sprzęt jest cenny i z pewnością się przyda. Dziękuję chińskim partnerom za solidarność i otwartość na potrzeby innych – mówi zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Wartość darowizny, jaką zgodził się przekazać Urzędowi Marszałkowskiemu rząd prowincji Guangdong wyniosła ponad 180 tys. zł. Sprzęt, który trafił na Pomorze Zachodnie przeznaczony zostanie dla osób będących na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem w regionie. Sprzęt trafi do dwóch specjalistycznych placówek ochrony zdrowia. To Szpital Wojewódzki w Szczecinie oraz Szpital Wojewódzki w Koszalinie, które od początku pandemii pełnią rolę głównych ośrodków leczenia pacjentów z COViD-19.

Pozytywna odpowiedź strony chińskiej na prośbę Olgierda Geblewicza to efekt współpracy, jakie Województwo Zachodniopomorskie i prowincja Guangdong prowadzą od 12 lipca 2001 roku, kiedy to zawarto umowę o nawiązaniu Stosunków Regionów Siostrzanych. Kooperacja obejmuje takie obszary jak gospodarka, handel, edukacja, nauka, technologia, zdrowie publiczne oraz kultura i sport. Dla przykładu w Szczecinie odbyło się m.in. Polsko-Chińskie Forum Naukowo-Gospodarcze Prowincja Guangdong-Województwo Zachodniopomorskie, a dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego zachodniopomorskie firmy uczestniczyły w misji handlowej w Hongkongu, Kantonie i Pekinie. Chińskie delegacje kilkukrotnie odwiedzały już Pomorze Zachodnie. Prowincję, która jest jednym z najbogatszych regionów Chin zamieszkuje około 110 mln osób.