fbpx
swojskie jedzenie
Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego
25 stycznia 2021
dzieci
Świętokrzyskie pomaga dzieciom zrozumieć koronawirusa
27 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Zagraniczne wsparcie dla mazowieckich szpitali

maseczki

Pulsoksymetry, urządzenia do wentylacji nieinwazyjnej oraz 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk to tylko część pomocy, jaka trafi do mazowieckich szpitali w postaci darowizny władz niemieckiego landu. To odpowiedź na apel marszałka Adama Struzika o wsparcie w walce z pandemią. Sprzęt oraz środki ochrony osobistej są już w kraju. Ich wartość to ponad 1,3 mln zł.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik w trosce o zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza, będziemy walczyć o każdą pomoc. – Liczy się każda para rękawiczek, pojedyncza maseczka. Potrzeby szpitali są wciąż ogromne. Bardzo dziękuję naszym niemieckim przyjaciołom za ten gest solidarności w tych trudnych czasach. Do walki z COVID-19 uruchomiliśmy wart już teraz ponad 360 mln zł unijny projekt. Codziennie przy wsparciu tych środków doposażamy mazowieckie szpitale. Nieskorzystanie z niemieckiej pomocy byłoby zwykłą nonszalancją – dodaje marszałek.

W listopadzie Niemcy zaproponowali Polsce wsparcie w walce z COVID-19. W liście do prezydenta Andrzeja Dudy prezydent Niemiec pisał:  – Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają granic, powinnyśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać. W ślad za tą deklaracją marszałek Adam Struzik zwrócił się do premiera Brandenburgii dr Dietmara Woidke z prośbą o wsparcie. Pod koniec listopada ubiegłego roku pojawiły się konkretne propozycje. Za zakres i organizację wsparcia ze strony niemieckiej odpowiadała Minister Finansów i Spraw Europejskich Brandenburgii, p. Katrin Lange. Efektem rozmów i ustaleń między stroną polską i niemiecką jest dostawa sprzętu oraz środków ochrony osobistej, która dotarła na Mazowsze w ubiegłym tygodniu. Otrzymane materiały już trafiają do mazowieckich szpitali.

Na Mazowsze w postaci darowizny trafiły urządzenia do wentylacji nieinwazyjnej, pulsoksymetry, maski KN95, rękawiczki diagnostyczne nitrylowe (darowizna od Kliniki RECURA) oraz 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk w pojemnikach po 1 tys. litrów.

Ze wsparcia skorzystały również samorząd Wielkopolski i Lubuskiego.