fbpx

Zakończyła się ważna inwestycja drogowa w woj. pomorskim

Nagrodzono najlepsze pomorskie książki i ich autorów
Nagrodzono najlepsze pomorskie książki i ich autorów
23 października 2023
Głosujmy na pomorski projekt zawodowy
6 listopada 2023
Pokaż wszystkie

Zakończyła się ważna inwestycja drogowa w woj. pomorskim

Zakończyła się ważna inwestycja drogowa w woj. pomorskim

Prawie dwa kilometry drogi wojewódzkiej nr 214 w Starej Kiszewie zostało zmodernizowane. Zyskali wszyscy, i kierowcy, którzy mają teraz do dyspozycji równą jezdnię i bezpieczne skrzyżowania i piesi, którzy mogą korzystać z oświetlonych przejść i chodników. Cała inwestycja kosztowała prawie 20 mln zł., z czego ok. 15,7 mln zł to środki pochodzące z budżetu województwa pomorskiego.

Wyremontowany odcinek w Starej Kiszewie jest elementem drogi wojewódzkiej 214. Łączy ona Łebę oraz Lębork, Sierakowice, Kościerzynę ze Zblewem, Skórczem i Warlubiem. Stanowi również jeden z dojazdów do autostrady A1. W 2020 r. korzystało z niej nawet około 5 tys. pojazdów w ciągu doby. Duże natężenie ruchu oraz niezbyt dobry stan techniczny był zagrożeniem nie tylko dla kierowców, ale również dla mieszkańców Starej Kiszewy. Dlatego w 2021 r. rozpoczęła się modernizacja prawie dwóch kilometrów drogi w Starej Kiszewie.

– Ta inwestycja to dowód, że inwestujemy nie tylko na Kaszubach czy w aglomeracji trójmiejskiej. Dzięki współpracy z gminą udało się zmodernizować drogę w Starej Kiszewie – zaznaczał, podczas oficjalnego zakończenia inwestycji Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Co zostało zrobione?

Najbardziej spektakularnym elementem tej inwestycji są dwa ronda zbudowane w miejscu dawniejszych skanalizowanych skrzyżowań zlokalizowanych na wlotach do miejscowości z Kościerzyny z drogą do Bartoszego Lasu oraz przy wylocie na Zblewo i drogami na Nową Karczmę i Skarszewy. Dzięki ich realizacji spory ruch samochodowy na skrzyżowaniach został uporządkowany i uspokojony. Przebudowie poddano także pozostałe skrzyżowania, w tym duże w centrum miejscowości skrzyżowanie ul. Kościerskiej z ulicami Ogrodową i Tysiąclecia.

Przebudowa była szczególnie ważna dla mieszkańców Starej Kiszewy i myślę, że podniesie komfort życia w ich małej ojczyźnie – dodał marszałek Struk.

Trzeba, bowiem pamiętać, że modernizacja drogi to nie tylko działanie dla kierowców. Liczą się też piesi. I tak, przebudowano lub wybudowano nowe chodniki wraz z przejściami dla pieszych, które wyposażono w azyle. Tam, gdzie było to możliwe ciągi piesze powstały w pewnym oddaleniu od jezdni, co sprzyja zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa tych niechronionych uczestników ruchu. Do tego zamontowano nowe oświetlenie. Na całym odcinku zagospodarowano także zieleń przydrożną.

Inwestycja podzielona była na dwa etapy. Pierwszy, zrealizowany w latach 2021-2022 kosztował ok. 7.3 mln zł, z czego 5,6 mln zł pochodziło z budżetu województwa pomorskiego, a ok. 1m7 mln zł, to kwota, którą dołożyła gmina Stara Kiszewa. Z kolei drugi etap prac kosztował ok. 12,1 mln zł, z czego z budżetu województwa pochodziło 10,1 mln zł. Łącznie cała inwestycja kosztowała ok. ponad 19 mln zł.

źródło: pomorskie.eu