fbpx

Znamy gminy dobre do życia i firmy działające na rzecz ich rozwoju

XVIII Kongres Obywatelski Polska – nowe otwarcie
20 listopada 2023
ESG Polska Moc Biznesu – za nami III edycja
ESG Polska Moc Biznesu – za nami III edycja
6 grudnia 2023
Pokaż wszystkie

Znamy gminy dobre do życia i firmy działające na rzecz ich rozwoju

Poznaliśmy wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” i konkursu „Biznes dobry dla gminy” organizowanych przez Serwis Samorządowy PAP. Wśród partnerów przedsięwzięć był Związek Województw RP. Uroczysta gala odbyła się 16 listopada w hotelu Sheraton w Warszawie.

Gala była podzielona na dwie części. Obie były prowadzone przez redaktor naczelną Serwisu PAP – Annę Banasik oraz Grzegorza Miśtala – aktora i prezentera. Pierwsza z nich poświęcona była ogłoszeniu wyniku rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Był on zorganizowany po raz trzeci i odzwierciedla jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce.

– Wzięcie pod lupę każdej z gmin to ogromne przedsięwzięcie, a my robimy to już po raz trzeci. Co więcej, bierzemy pod uwagę aż 63 wskaźniki, dobrane we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk.– podkreślała Anna Banasik.

Wśród badanych czynników są te dotyczące środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji, a także aktywności społecznej; są takie, na które samorządy mają wpływ, i takie, które trudno zmienić, ale na jakość życia oddziałują. Wszystkie razem tworzą Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Nagrody były przyznawane w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców. W sumie przyznano 51 nagród i wyróżnień.

I Miejsce w kategorii miasto na prawach powiatu zajęła Warszawa. To kolejny taki sukces stolicy Polski.

Jeśli chodzi o miasto na prawach powiatu przyjazne rodzinom to po raz drugi nagroda trafiła do Rzeszowa. – Jest to o tyle duży sukces, że w ciągu roku przybyło nam kilkadziesiąt tysięcy nowych mieszkańców zza wschodniej granicy – mówił z dumą Dariusz Urbanik, zastępca prezydenta miasta.

Wójt gminy Osielsko, Wojciech Sypniewski, odbierając nagrodę podkreślał: – Warto pracować w samorządzie, bo efekty tej pracy są widoczne w całym kraju.

– Ten ranking ma szczególny wymiar, bo podsumowuje działalność samorządów we wszystkich możliwych obszarach. – mówiła natomiast Agata Karbownik, skarbnik gminy Kleszczów – laureata nagrody głównej.

Pełna lista laureatów rankingu „Gmina Dobra do życia”:

Która gmina jest najlepsza do życia? Serwis Samorządowy PAP po raz trzeci ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” (wideo) | Serwis Samorządowy PAP

Druga część gali była poświęcona ogłoszeniu wyników pierwszej edycji konkursu „Biznes Dobry dla Gminy 2023”. Na konkurs napłynęło 228 opisów zaangażowania przedsiębiorców na rzecz lokalnego rozwoju laureatów z każdego z 16 województw. Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła wybrała 41 laureatów.

W temat prowadził publiczność Michał Florysiak z Agencji Rozwoju Przemysłu. Podkreślił, że Agencja ma wobec regionów bardzo konkretne zobowiązania. – Stawiamy na zrównoważony rozwój. Zrównoważony również pod względem terytorialnym. Największym naszym wyzwaniem zawsze jest ulokować dużą inwestycję w mniejszym ośrodku. A to właśnie te inwestycje podnoszą w tych mniejszych ośrodkach jakość życia i sprawiają, że pną się one do góry w rankingach.

– Założenie było takie, że kandydatów do konkursu zgłaszają samorządy. Celem konkursu jest natomiast docenienie tych firm, które szczególnie przyczyniają się do rozwoju lokalnych społeczności i promocja dobrych relacji pomiędzy biznesem, a jednostkami samorządów terytorialnych – mówiła prowadząca galę Anna Banasik.

Doskonałym przykładem takich relacji i wzajemnej współzależności samorządu i przedsiębiorstwa może być przykład z województwa łódzkiego. Jednym z laureatów została firma Wielton zgłoszona przez gminę Wieluń. Prezes firmy Wielton Paweł Szataniak podkreślił, że – Serce firmy bije właśnie w Wieluniu i to od blisko 30 lat. A mając świadomość, że zatrudniają 10 procent mieszkańców miasta Wieluń czują ogromną odpowiedzialność za lokalną społeczność, ale też za życie i kondycję całej gminy. Dla przypieczętowania tej relacji, prezes Wieltonu statuetkę odbierał w towarzystwie burmistrza Wielunia – Pawła Okrasy.

Nagroda specjalna trafiła do firmy PLAY, która od lat działa na rzecz cyfryzacji samorządów. Michał Ziółkowski z PLAYa podkreślił, że – Nagroda jest docenieniem relacji firmy z jednostkami samorządów terytorialnych. Wskazywał na wspólny cel, którym jest poprawa jakości życia klientów i użytkowników.

Lista wszystkich przedsiębiorców nagrodzonych w ramach konkursu „Biznes dobry dla gminy”

Rozstrzygnęliśmy pierwszą edycję konkursu „Biznes Dobry Dla Gminy 2023” (wideo) | Serwis Samorządowy PAP