fbpx

ESG Polska Moc Biznesu – za nami III edycja

Znamy gminy dobre do życia i firmy działające na rzecz ich rozwoju
21 listopada 2023
Wskaźnik WARS – II edycja badania
6 grudnia 2023
Pokaż wszystkie

ESG Polska Moc Biznesu – za nami III edycja

ESG Polska Moc Biznesu – za nami III edycja

Jesteśmy po III edycji Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. 4 grudnia 2023 na PGE Narodowy w Warszawie zjechali się cenieni eksperci ze świata biznesu, NGO’s oraz przedstawiciele środowisk akademickich i administracji. Wszystko po to, by budować współpracę na linii biznes-społeczeństwo. Być partnerem takiego wydarzenia to dla nas prawdziwy zaszczyt!

Tegoroczna edycja, wzorem poprzedniej, odbywała się jednocześnie na czterech scenach: Ekologia, Społeczeństwo, Gospodarka oraz scena specjalna dla organizacji pozarządowych. Dzięki temu uczestnicy mogli wybierać te tematy i zagadnienia, które w sposób szczególny ich dotyczą czy interesują. W wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele różnorodnych środowisk: instytucje naukowe, samorządy, organizacje pozarządowe, administracja centralna, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże firmy.

Polskie Regiony odegrały ważną rolę w Kongresie, ponieważ do rady eksperckiej powołano m.in. Witolda Kozłowskiego – Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Andrzeja Bętkowskiego – Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

Jak podkreślają organizatorzy: – Wierzymy, że wymiana doświadczeń wokół idei ESG pomoże zbudować produktywną, innowacyjną przestrzeń gospodarczą i silne, rozwijające się społeczeństwo.

Kongres ESG Polska Moc Biznesu otworzył Artur Beck – pomysłodawca i producent wydarzenia: – Polska obecnie jest 6. gospodarką w Europie. Mamy realne szanse by stać się 4., a może nawet 3. gospodarką. Mamy dobrych menedżerów. Nasi przedsiębiorcy rozwijają się w Europie i na całym świecie. Dzisiaj będziemy dyskutowali nie tylko o tym jak raportować, ale też dystrybuować nadwyżki na cele charytatywne, społeczne. Nie chodzi tylko o to jak być bogatym, ale także szczęśliwym. ­­– mówił podczas inauguracji.

Towarzyszyła mu Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze. – Naszym zadaniem jest angażowanie i budowanie świadomego społeczeństwa, które także na co dzień będzie zabierało głos. Zależy nam na tym, by ten głos był widziany i słyszany. Chcemy propagować idee ESG i budować silne, świadome społeczeństwo. – zapewniała.

Dla nas jako Związku Województw RP szczególnie ważną sesją podczas panelu „Moc Społeczna” był ta poświęcona wykorzystaniu potencjału samorządów w rozwoju społeczno-gospodarczym regionów. Z dyskusji jasno wyniknęło, że w Polsce nie brakuje udanych inicjatyw samorządowych, które przyczyniły się do wzrostu lokalnej tożsamości i współpracy społeczności. Debatowano nad tym, z których przykładów warto skorzystać i przed jakimi wyzwaniami stoją małe ojczyzny w dzisiejszym świecie globalizacji. Próbowano także odpowiedzieć na pytanie, czy samorządy w Polsce potrafią wykorzystać możliwości rozwoju, wiążące się m.in. ze środkami na transformację? – Trzeba dać niezależność samorządom. System finansowania musi być nastawiony na ich rozwój. Problemem są samorządy na wschodzie, których potencjał jest dużo mniejszy – zabrał głos Marcin Wajda, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich.

Oprócz niego w panelu wzięli udział:

W roli moderatora Dariusz Klimczak – Radio ZET

Prelegenci:

  • Marcin Żurowski – Dyrektor ds. prawnych w Europie, H&M Logistic
  • Marek Dobrzycki – Dyrektor Zarządzający Pannatoni
  • Monika Zdrojek – Departament Komunikacji, Partnerstwa i Promocji, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
  • Elżbieta Polak – Poseł na Sejm
  • Tomasz Bratek – Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy

Polska Moc Biznesu to także przestrzeń dla NGO-sów i fundacji pozarządowych.

Organizatorzy mocno podkreślali chęć oddania im głosu i poruszenia ważnych tematów społecznych (często marginalizowanych grup) w formie ,,potoku społecznego”. A uroczysta gala, będąca częścią Kongresu, stała się okazją, by wyróżnić tych, którzy pomaganie „mają w genach”.

W kategorii „działania ekologiczne: nagrodzono – osobno NGO’sy i biznes.

Laureatem została Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom za Eduprogram z charakterem „Ocalimy Świat”. To wyjątkowa inicjatywa edukacyjna, która łączy poszerzanie wiedzy ekologicznej uczniów z kształtowaniem ich postaw i charakteru oraz podnoszeniem umiejętności społecznych i kompetencji cyfrowych. Statuetkę przeznaczoną dla biznesu zgarnął natomiast McDonald’s Polska, który w Polsce stawia na obieg zamknięty w restauracjach, oraz dba o zaangażowanie w proces konsumentów m.in. poprzez kampanię „Jutro zależy od nas”

Identyczny podział wprowadzono w kategorii „pomoc społeczna”. Tu pierwsze miejsce przyznano fundacji Ewy Błaszczyk „AKOGO?” – za zainicjowanie i wypracowanie wspólnie z Ministerstwem Zdrowia programu leczenia dzieci w śpiączce w fazie B, który jest wdrożony do systemu publicznej opieki zdrowotnej. Biznesowa nagroda powędrowała natomiast w ręce firmy WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K. za organizację eventów promujących nowe technologie, łączących pokolenia, edukujących młodych ludzi a także wspierających ich kreatywność i innowacyjność. RoboChallenge – wydarzenie edukacyjne, które łączą technologię z tradycją.

Organizatorom dziękujemy za potężną dawkę inspiracji i za zaproszenie nas do objęcia patronatu nad tym wyjątkowym wydarzeniem.