fbpx
nauczyciel
36 mln zł z funduszy unijnych na nowy wymiar edukacji w Podlaskiem
26 marca 2021
nauczyciel
Stabilna sytuacja w szpitalach podległych samorządowi województwa podlaskiego
21 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

325 podlaskich firm otrzyma wsparcie

pieniądze

Blisko 9 milionów złotych – takie wsparcie dostaną podlascy przedsiębiorcy na kapitał obrotowy, czyli bieżącą działalność firm.

8 kwietnia br.  Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał I część dotacji unijnych w konkursie na kapitał obrotowy. Kolejną listę wniosków, które spełniły warunki tego konkursu, poznamy jeszcze w kwietniu.

Nabór wniosków o dotację unijną na kapitał obrotowy został przeprowadzony w lutym, w trybie nadzwyczajnym, jako kolejna część Podlaskiego Pakietu Gospodarczego.

W konkursie brały udział mikro- i małe przedsiębiorstwa, a także osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą. Mogły uzyskać jednorazową, bezzwrotną dotację z funduszy europejskich (z Regionalnego Programu Operacyjnego). Warunkiem udziału było pogorszenie się sytuacji firmy w związku z COVID-19, czyli spadek obrotów (przychodów ze sprzedaży).

Początkowo budżet tego naboru wynosił 25 mln zł. Jednak wpłynęło bardzo dużo wniosków i dlatego Zarząd Województwa Podlaskiego zwiększył w marcu budżet tego konkursu o 7,8 ml zł. Dzięki temu pula dla podlaskich firm wyniosła aż 33 mln zł, a do oceny trafiło ponad 1100 wniosków, złożonych przez przedsiębiorców.

Teraz zarząd zatwierdził pierwsze dotacje w tym konkursie. Wyniosły 8,8 mln zł.

Konkurs stanowi trzecią część Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, który utworzył Zarząd Województwa Podlaskiego, aby chronić podlaskie firmy przed negatywnymi skutkami COVID-19. Do tej pory, w ramach PPG, przedsiębiorcy otrzymali 72,6 mln zł na dopłaty do wynagrodzeń, 70 mln zł na nieoprocentowane pożyczki, 36,5 mln zł na dofinansowanie kapitału obrotowego i 8,3 mln zł na tzw. bon antywirusowy. W sumie z tych różnych form pomocy skorzystało do tej pory ponad 10 tysięcy firm.

Źródło: wrotapodlasia