Pokaż wszystkie

Na uroczystej gali w Grand Hotelu w Kielcach poznaliśmy najlepszych sportowców w regionie. Laureatom 72. Plebiscytu Sportowego Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2023 gratulowali marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik, członek Zarządu Tomasz Jamka. Partnerem plebiscytu organizowanego przez redakcje Echa Dnia, Radia Kielce i TVP3 Kielce jest Województwo Świętokrzyskie.

Laureatów wybrała kapituła, złożona z dziennikarzy sportowych redakcji Echa Dnia, Radia Kielce i TVP3 Kielce. Nagrody najlepszym sportowcom i trenerom wręczali marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renta Janik, członek Zarządu Tomasz Jamka, olimpijczycy, ksiądz biskup Marian Florczyk, redaktor naczelny Echa Dnia Stanisław Wróbel.

Ogłoszono 10 najlepszych sportowców 2023 roku, 3 najlepszych trenerów. Były też wyróżnienia kapituły, podobnie jak w poprzednich edycjach plebiscytu.

Sportowcem Roku został Arkadiusz Moryto – z Industrią wywalczył w minionym roku tytuł Mistrza Polski i klubowego Wicemistrza Europy w Lidze Mistrzów. To podstawowy zawodnik reprezentacji Polski. Przez fachowców powszechnie uznawany już za jednego z najlepszych prawoskrzydłowych świata. W europejskich rozgrywkach sezonu 2022/203 zdobył 100 bramek w 18 meczach, osiągając niebywałą skuteczność rzutów na poziomie aż 81%. Zajął 3. miejsce wśród najskuteczniejszych zawodników Champions League. W listopadzie przedłużył kontrakt z Industrią Kielce do czerwca 2027 roku.

Trenerem roku został Talant Dujszebajew – szkoleniowiec mistrzów Polski i finalistów Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych Industrii Kielce. W kieleckim klubie już od 10 lat. W ciągu tych 10 lat jego podopieczni zdobyli cztery medale Ligi Mistrzów (złoty, dwa srebrne i brązowy), 10 razy sięgnęli po mistrzostwo Polski i siedmiokrotnie Puchar Polski. Perfekcjonista, który bardzo wiele wymaga od swoich zawodników, ale też wiele daje. Zawsze staje w ich obronie i wszystkich traktuje jak synów, choć oczywiście tych prawdziwych w zespole ma dwóch.

A drużyną roku została Industria Kielce – w 30. rocznicę pierwszego tytułu kieleccy piłkarze ręczni po raz 20. zostali w zeszłym roku mistrzami Polski. W decydującym meczu pokonali we własnej hali Orlen Wisłę Płock 27:24 i zdobyli złote medale 12. raz z rzędu. Po raz szósty w historii kieleccy szczypiorniści zagrali w Final Four Ligi Mistrzów w Kolonii. Drugi raz z rzędu wystąpili w meczu o złoto i przegrali po dogrywce z SC Magdeburg. W tym roku znów będą walczyć o najwyższe cele.

źródło: swietokrzyskie.pro