fbpx
Innowacyjny Samorząd. Ostatnie dni na zgłaszanie się do konkursu objętego patronatem ZWRP
22 marca 2023
Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie – o przyszłości miast i gmin w Polsce
24 marca 2023
Innowacyjny Samorząd. Ostatnie dni na zgłaszanie się do konkursu objętego patronatem ZWRP
22 marca 2023
Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie – o przyszłości miast i gmin w Polsce
24 marca 2023
Pokaż wszystkie

Podkarpackie wiosną – nie tylko w Bieszczady

Zima powoli odchodzi w zapomnienie, wyciągi narciarskie jeden po drugim przechodzą na wiosenno-letni urlop, ale regiony Polski nie tracą na atrakcyjności. Dziś podpowiadamy, jak ciekawie spędzić czas w okolicach Rzeszowa. Wiele wskazuje na to, że to tam będzie w weekend najcieplej, co jest świetną okazją do zorganizowania pierwszej wiosennej w tym roku wycieczki.

Dziś kolejny wpis zachęcający do zwiedzania Polski przez cały rok w ramach kilkudniowych, weekendowych czy nawet jednodniowych wycieczek. Cykl artykułów inspirowany jest społeczną kampanią #PolskieWakacje, realizowaną w ostatnich latach przez Związek Województw RP (Polskie Regiony). Poprzednie artykuły promujące turystykę dotyczyły. Małopolski (okolic Limanowej, Nowego Targu i Zakopanego) oraz Dolnego Śląska (okolice Kłodzka, Świeradowa Zdroju oraz powiatu karkonoskiego).

Tym razem zapraszamy do odkrywania okolic Rzeszowa i rozsmakowania się w Podkarpaciu.

Słynie ono przede wszystkim z górskich wycieczek. Nic dziwnego, bo Bieszczady są ewenementem na skalę światową. Jednak dla mniej doświadczonych piechurów, pierwsze wiosenne podrygi mogą przynieść jeszcze komfortowych warunków do górskich wędrówek, więc dziś skoncentrujemy się na mniej wymagających atrakcjach.

Rzeszów zaprasza

Przegląd atrakcji północnej części Podkarpacia rozpoczynamy od Rzeszowa. Jeśli jesteście tu razem z dziećmi, zachęcamy do wizyty w Muzeum Dobranocek (choć to będzie podróż sentymentalna głównie dla dorosłych, dla dzieci natomiast – lekcja historii). To jedyna tego typu placówka w Polsce, posiadająca unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci. Spotkacie tu Jacka i Agatkę, Gąskę Balbinkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Colargola, Pingwina Pik-Poka, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, Pszczółkę Maję, Wilka i Zająca oraz wiele innych postaci. Muzeum jest czynne wt.-pt. 9-17, natomiast sb.-niedz. od 10 do 18. Więcej informacji na stronie.

Punktem obowiązkowym są też tzw. Piwnice Rzeszowskie. To oddana do użytku niewiele ponad rok temu interaktywna instytucja kultury. Dowiecie się tu sporo o regionie, o samym Rzeszowie, ale równie ważne w tym miejscu jest to, w jaki sposób ta wiedza jest podawana. Ekspozycje są popisem najnowszych technologii, a piwniczny nastrój sprawia, że wizyta tutaj jest niezapomnianym wrażeniem. Piwnice zapraszają także na multisensoryczny pokaz filmu o Rzeszowie i często organizowane warsztaty i wykłady. Szczegóły na stronie.

Wyjątkowy Łańcut

Podkarpacie to — kolejny po Dolnym Śląsku — region, w którym jest imponujące nagromadzenie zamków i pałaców. Wiele z nich można zwiedzać. Najbliżej położonym od Rzeszowa jest Łańcut. To jeden z najlepiej zachowanych pod względem wyposażenia tego typu obiektów w Polsce i jednocześnie jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych (ta była w rękach rodu Lubomirskich).

Zamek słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Otacza go stary, malowniczy park – w sam raz na wiosenny spacer i pamiątkową sesję zdjęciową, ale ci, którzy nie przepadają za tego typu aktywnością ruchową, mogą zwiedzić park podczas przejażdżki powozem i wypić kawę w kawiarni. W razie niepogody można cieszyć się przyrodą w storczykowni i oranżerii. Wszystkie niezbędne informacje są na stronie muzeum zamkowego.

 

Atrakcje Podkarpacia

Kilkanaście minut drogi samochodem na północ od Łańcuta (a także Rzeszowa) znajduje się Ośrodek Garncarski Medynia. To jeden z punktów całego szlaku podkarpackiego garncarstwa – nie wszyscy bowiem wiedzą, że region słynął niegdyś właśnie z warsztatów ceramicznych. Medynia stanowiła jeden z największych tego typu ośrodków w Polsce. Dziś można tu zwiedzać zabytkowe drewniane chaty, współczesne pracownie, podziwiać ekspozycje ceramiki, poznawać piece garncarskie, a nawet wziąć udział w warsztatach i samemu zgłębić sztukę wyrobu ceramiki. Po szczegóły odsyłamy na stronę ośrodka.

 

Do Świąt Bożego Narodzenia wprawdzie jeszcze daleko, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pójść do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie, położonej o 50 km na północ od Rzeszowa. Można tam podziwiać nie tylko najstarsze bombki, ale też poznać proces ich powstawania, zobaczyć specjalistyczne narzędzia.

To miejsce stworzone przez prawdziwego pasjonata — Janusza Bilińskiego, który sam także zajmuje się produkcją ręcznie malowanych ozdób choinkowych. Oprócz tego oczywiście możecie tam uzupełnić swoją domową kolekcję bombek i przy okazji wyposażyć się w miłą pamiątkę albo wziąć udział w ciekawych warsztatach. Przed wizytą warto wejść na stronę muzeum.

Gorąco zachęcamy do odkrywania Podkarpacia. To wciąż jeszcze mało oczywisty turystycznie region, zdominowany głównie Bieszczadami, a ma naprawdę wiele do zaoferowania. Marszałek województwa – Władysław Ortyl uspokaja turystów obawiających się bezpośredniego sąsiedztwa Ukrainy, w której toczy się wojna: – Część osób zwraca się do naszych służb z zapytaniem o to, czy jest tu bezpiecznie. Potwierdzamy, że województwo podkarpackie jest bezpieczne. I dodaje: – Podkarpackiej turystyce trzeba pomóc w trudnych czasach, w jakich niewątpliwie się znalazła.

Adresami, które warto śledzić (w ogóle, a zwłaszcza szykując się do wycieczki na Podkarpacie) są trony Podkarpackie travel, profil na Facebooku Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej czy Podkarpackie – przestrzeń otwarta – oficjalna strona regionu.

A już w przyszłym tygodniu kolejna porcja inspiracji turystycznych od Polskich Regionów!