fbpx

Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie – o przyszłości miast i gmin w Polsce

Podkarpackie wiosną – nie tylko w Bieszczady
24 marca 2023
O sytuacji finansowej regionów
24 marca 2023
Pokaż wszystkie

Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie – o przyszłości miast i gmin w Polsce

 3-4 kwietnia w Sopocie spotkają się przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki. W programie III Samorządowego Kongresu Finansowego, którego partnerem strategicznym jest Związek Województw RP,  znalazło się trzydzieści sesji, warsztaty oraz prezentacje w ramach Sceny Dobrych Praktyk. Nie zabraknie także głosu młodego pokolenia reprezentowanego przez przedstawicieli Młodzieżowych Rad Miasta.

Finansowanie inwestycji samorządowych to jeden z głównych tematów sesji zaplanowanych w ramach kongresu. W obliczu inflacji oraz niepewności związanej z dochodami własnymi, strategie rozwoju miast i gmin stoją pod znakiem zapytania. Odpowiedzi na te wyzwania oraz pytanie jak odzyskać potencjał inwestycyjny szukać będą uczestnicy sesji plenarnej „Finansowanie inwestycji samorządowych”, której gospodarzem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. W rozmowie wezmą udział Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

 – Sytuacja finansowa samorządów jest coraz bardziej niepewna, zwłaszcza przy obecnej wysokiej inflacji. Zaczyna brakować środków na bieżące potrzeby związane np. z funkcjonowaniem szkół, przedszkoli, remontami dróg lokalnych, czy oświetleniem miast. W związku z tym coraz trudniej wygospodarować środki na inwestycje i dalszy rozwój regionu. W tej sytuacji niezbędne staje się wprowadzenie zasad, które umożliwią stabilizację dochodów własnych samorządów, na przykład poprzez ich udział w podatku dochodowym VAT – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

W ramach inaugurujących sesji plenarnych odbędzie się również debata „Podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej regionów. Jak budować miasto, które zarabia?”, której gospodarzem jest marka PLAY. Uczestnicy przyjrzą się efektywności inwestycji samorządowych w obliczu multikryzysu i wyzwań cyfrowych. Poszukają odpowiedzi na pytania jakie szanse i wyzwania stoją przed samorządem oraz jak nowe technologie mogą przysłużyć się optymalizacji budżetów miast.

Zielona transformacja polskich miast

Nie zabraknie także debat poświęconych kwestiom zmian klimatu, dekarbonizacji i samowystarczalności energetycznej. Pora zacząć rozmawiać o zrównoważonym rozwoju nie na poziomie idei, ale planów, które wymagają bardzo dużych nakładów finansowych. Ważnym partnerem dla jednostek samorządu terytorialnego są przedsiębiorcy, którzy mają w tym zakresie duże doświadczenie i gotowe usługi. Oto kilka sesji poświęconych zacieśnianiu współpracy między samorządem, a otoczeniem instytucjonalnym oraz ekonomicznym:

  • Biznes i samorząd wspólnie na rzecz poprawy jakości powietrza (Gospodarz: InPost)
  • Finansowe aspekty organizacji Stref Czystego Transportu (Gospodarz: Clean Cities/PSPA)
  • Zielona i cyfrowa transformacja z perspektywy małych i dużych samorządów (Gospodarz: Europejski bank Inwestycyjny)
  • Finasowanie zrównoważonego rozwoju lokalnego (Gospodarz: Ambasada Brytyjska)
  • Rozwój społeczności energetycznych i klastrów energii (Gospodarz: SGB-BANK)
  • Tania, czysta i stabilna energia. Nowe, zielone paliwo przyszłości. Czy to możliwe? (Gospodarz: ZE PAK)

Dobre praktyki i spojrzenie w przyszłość

Ważnym puntem programu wydarzeń realizowanych w ramach Local Trends jest Scena Dobrych Praktyk. To tu prezentowane będą przykłady udanych projektów i modele gotowe do wykorzystania w innych samorządach. Nowością będzie z kolei cykl sesji, których gospodarzem jest Forum Młodych – Młodzieżowa Rada Miasta Sopotu. Do udziału zaproszeni zostali radni z różnych miast Polski. Poruszone zostaną między innymi kwestie transportu regionalnego, planowania budżetu i samodzielności finansowej  czy samej współpracy samorządowców z młodymi radnymi.

Pełen program wydarzenia dostępny jest na stronie www.localtrends.pl

Organizatorzy – Fundacja Centrum Myśli Strategicznych i Grupa MTP zapraszają do udziału przedstawicieli samorządów, biznesu oraz środowisk naukowych.

3-4 kwietnia 2023, Sheraton Sopot Hotel

#DołączDoDebaty podczas Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie.

https://localtrends.pl/ 

https://www.facebook.com/LocalTrendsKongres  

https://www.linkedin.com/showcase/localtrendskongres/  

 

                                                                                              ***

Local Trends to projekt, którego celem jest wzmocnienie głosu gmin, miast, powiatów i województw w dyskusji o rozwoju społeczno-gospodarczym jednostek samorządu terytorialnego oraz kraju. Inicjatorami Local Trends są Centrum Myśli Strategicznych i Grupa MTP we współpracy z partnerami strategicznymi. Nad jakością merytoryczną wydarzeń czuwa Rada Programowa składająca się z kilkudziesięciu ekspertów – przedstawicieli administracji państwowej, samorządów, biznesu oraz nauki.

Organizatorzy: Fundacja Centrum Myśli Strategicznych i Grupa MTP

Gospodarze: Miasto Sopot, Miasto Poznań

Partnerzy strategiczni: Samorząd Województwa Pomorskiego, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Sopot, Miasto Poznań, Unia Metropolii Polskich, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw RP.

Partnerzy Generalni: Bank Gospodarstwa Krajowego, Play

Partner Główny: SGB-BANK

Partnerzy: Agencja Rozwoju Pomorza,  Ambasada Brytyjska w Warszawie, InPost

Sponsorzy: Deloitte, Marsh, Polska Bezgotówkowa