fbpx

W Rumunii o roli regionów i przyszłości dronów mówił marszałek podkarpackiego

Marszałek reprezentował Kujawy i Pomorze na posiedzeniu COTER
Marszałek reprezentował Kujawy i Pomorze na posiedzeniu COTER
26 czerwca 2023
Marszałek Woj. Mazowieckiego na obradach Komisji COTER
Marszałek Woj. Mazowieckiego na obradach Komisji COTER
26 czerwca 2023
Marszałek reprezentował Kujawy i Pomorze na posiedzeniu COTER
Marszałek reprezentował Kujawy i Pomorze na posiedzeniu COTER
26 czerwca 2023
Marszałek Woj. Mazowieckiego na obradach Komisji COTER
Marszałek Woj. Mazowieckiego na obradach Komisji COTER
26 czerwca 2023
Pokaż wszystkie

W Rumunii o roli regionów i przyszłości dronów mówił marszałek podkarpackiego

W Rumunii o roli regionów i przyszłości dronów mówił marszałek podkarpackiego

Kolejne posiedzenie Komisji COTER odbyło się w rumuńskim Sibiu. Towarzyszyła jej konferencja nt. „Spójność – nasza podstawowa wartość dla przyszłości Europy: regiony i miasta na rzecz silnej odbudowy i sprawiedliwej transformacji”. Dla Podkarpacia istotnym częścią rumuńskiego programu było przyjęcie przez komisję opinii nt. strategii dronowej, którą opracował marszałek Władysław Ortyl.

Członkowie Europejskiego Komitetu Regionów, ministrowie i goście rozmawiali o roli polityki spójności w procesie odbudowy i sprawiedliwej transformacji oraz to, jak unijne narzędzia polityczne i inwestycyjne mogą skutecznie wspierać długoterminowe cele polityki spójności w przyszłości. Dyskusja przysłuży się pracom Europejskiego Komitetu Regionów nad opinią z inicjatywy własnej w sprawie przyszłości polityki spójności po 2027 r. Dyskusje w dużej części poświęcone były kwestiom związanym z wojną na Ukrainie. Rozmawiano o możliwościach pomocowych w trakcie i po jej zakończeniu. W konferencji uczestniczyła również Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Głos w dyskusji zabrał również marszałek Władysław Ortyl.

Perspektywa Województwa Podkarpackiego jest szczególna z wielu powodów. Już od ponad dekady bezpośrednio nadzoruję wysiłki wielu jednostek i instytucji, które podtrzymują determinację, aby jak najlepiej wykorzystać szansę na rozwój i transformację naszego regionu, który podobnie jak wiele innych w Europie ucierpiał z powodu dziesięcioleci rządów komunistycznych, o których nie można powiedzieć wiele dobrego, a na pewno nie to, że były wzorem skutecznego zarządzania.

Będąc w Sybinie, u progu Karpat Południowych, nie mogę nie wspomnieć, że to główne europejskie pasmo górskie również silnie wpływa na krajobraz mojego regionu. Karpaty wyznaczają naszą granicę ze Słowacją na południu i są czymś, co dzielimy z wieloma regionami reprezentowanymi na tej konferencji.

Nie ma tu dziś innych naszych sąsiadów, z Ukrainy. Myślę, że wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że musimy brać pod uwagę Ukrainę w każdej poważnej debacie na temat przyszłości polityki spójności. Silna odbudowa i sprawiedliwa transformacja w Unii Europejskiej nie będą możliwe, jeśli nie otworzymy drzwi do dalszego rozszerzenia i odpowiedniego dostosowania naszych polityk i narzędzi na wielu poziomach.

Strategia wzmacniania spójności na poziomie Unii musi uwzględniać główne zmiany geopolityczne. Z zadowoleniem przyjęlibyśmy nowy sposób myślenia, który większą uwagę skupiłby na minimalizowaniu ryzyka nadmiernego uzależnienia się od Chin w zakresie wielu kluczowych surowców i technologii, tak jak stało się to w przypadku Rosji w zakresie paliw kopalnych – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Podczas posiedzenia Komisja Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) przyjęto treść opinii nt. strategii dronowej. Władysław Ortyl, jako członek Komitetu Regionów i zarazem komisji COTER jest sprawozdawcą opinii strategii dotyczącej dronów. Marszałek przygotowuje opinię w oparciu o wydany przez Komisję Europejską komunikat: „Strategia dotycząca dronów 2.0 na rzecz inteligentnego i zrównoważonego ekosystemu bezzałogowych statków powietrznych w Europie”. Określono w nim możliwe sposoby kierowania dalszym rozwojem tej technologii, regulacji prawnych, przedstawiono wymagania operacyjne, techniczne i finansowe mające na celu uregulowanie kwestii mobilności dronów. Rozmowy o dronach nie miały czysto teoretycznego charakteru, bo członkowie komisji mogli też zobaczyć efektowny ich pokaz.

W strategii została zauważona potrzeba realizacji działań na każdym szczeblu, zarówno regionalnym jak i ogólnoeuropejskim. Fakt zaznaczania roli samorządów w budowaniu przyszłości dronowej potwierdza, iż Komisja Europejska podchodzi do tematu holistycznie. Pomimo tego, iż KE dostrzega i wskazuje na rolę samorządów, niezbędnym było jej podkreślenie i doprecyzowanie, co uczyniłem w ramach opinii dot. strategii. W opinii zostały rozbudowane zalecenia, które w strategii były tylko wspomniane. Jestem przekonany, że moja opinia przyczyni się do podkreślenia wagi zadania, jakie stoi przed samorządami w aspekcie budowy nowej rzeczywistości dronowej – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Przyjęcie opinii przez komisję COTER poprzedziło wiele spotkań, konsultacji i prezentacji. W pracach nad opinią w roli konsultanta współpracowała Aneta Łobodzińska, która jest ekspertem w tej dziedzinie, na co dzień pracuje w branży, wspólnie z mężem prowadzi Centrum Naukowo-Technologiczne Systemów Bezzałogowych, jest też pilotem dronów oraz wykładowcą akademickim.

Opinia trafi teraz pod obrady Komitetu Regionów. Przyjęcie ostatecznej jej wersji planowane jest na sesji plenarnej Komitetu w dniach 9-11 października.

źródło: podkarpackie.pl