Młodzi Lubuszanie wiedzą, jak ratować życie
4 lutego 2024Lubuskie cały czas stawia na innowacje
18 lutego 2024– Zapewniam, że samorząd województwa jest dla państwa zawsze niezawodnym partnerem – podkreślił marszałek Marcin Jabłoński w trakcie Gospodarczej Inauguracji 2024 r.
W wydarzeniu, które w czwartek 8 lutego odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp., wzięli udział przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji publicznej, jednostek otoczenia biznesu oraz świata nauki. Blisko 200 osób.
Głównym organizatorem wydarzenia była Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa. – Dla naszego regionu, który nie jest gospodarczym gigantem, niezwykle ważna jest synergia biznesu, nauki i administracji publicznej: rządowej i samorządowej. Dzisiejsze spotkanie tych wszystkich grup pokazuje, że jesteśmy tego świadomi i obyśmy potrafili tę szansę wykorzystać – podkreślił prezes ZIP-H Jerzy Korolewicz.
– Jesteśmy w trakcie nabierania rozpędu, jeśli chodzi o wydatkowanie funduszy unijnych. Gorąco państwa zachęcam, abyście śledzili informacje, jakie przekazujemy. Mamy do dyspozycji kwotę ponad 900 mln euro. Spora część, zgodnie z polityka unijną, skierowana jest na wsparcie gospodarki i pomimo dużego opóźnienia, jeśli chodzi o realizacje projektów z programów unijnych, sytuacja się normuje i myślę, że wszystko powinno się dobrze skończyć. Ogłaszamy już konkursy, pojawiły się już konkretne działania, pierwsze umowy są podpisywane – przekazał uczestnikom Marszałek Województwa Lubuskiego.
Pieniądze z pożyczek wracają do regionu
Marcin Jabłoński poinformował również o podpisanej umowie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego o wartości ponad 250 mln zł. – To pieniądze, które BGK, przy współpracy z różnego rodzaju operatorami, będzie przekazywał na projekty mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To będą głównie pożyczki, bo takie są wymogi Komisji Europejskiej, niemniej jednak pożyczki i kredyty, które będzie można uzyskiwać z tych środków, są na preferencyjnych warunkach. Zadbaliśmy o to, żeby oprocentowanie wynosiło 1 lub 1,5 proc. W perspektywie kilku lat, przy obecnych parametrach ekonomicznych i dużej inflacji, te pożyczki są równie atrakcyjne, jak dotychczasowe dotacje. Szczególnie w sytuacji, kiedy poziom dofinansowania taką pożyczką może być wyższy niż wcześniej dopuszczany poziom dotacji, który był najczęściej w okolicach 40 proc. – podkreślił marszałek, który zwrócił również uwagę, że w przypadku tych pieniędzy mechanizm ich udzielania powoduje, że wracają później do regionu.
– Z poprzednich lat tych pieniędzy trochę się uzbierało. Mamy do dyspozycji kwotę około 200 mln zł. Wczoraj zakończyliśmy cykl działań potrzebnych do uruchomienia Lubuskiego Funduszu Rozwoju. To nowa spółka, która będzie miała środki, aby wspierać projekty w zdecydowanej większości skierowane do przedsiębiorców. Czyli kolejne 200 mln, które niebawem będą mogły sukcesywnie pojawiać się na rynku – poinformował marszałek i przedstawił prezesów LFR: dr. Tymona Ostroucha oraz jego zastępcę Krzysztofa Karwatowicza. Marszałek przypomniał również, że urząd marszałkowski czeka na uwagi do aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego, nad którą obecnie pracujemy.
Musimy likwidować bariery
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, gospodarz czwartkowego spotkania, zwrócił uwagę, że samorząd jest stabilnym partnerem w tej współpracy i przypomniał, że w jego mieście tworzy się coraz więcej terenów inwestycyjnych (w najbliższej czasie planowane jest uzbrojenie kolejnych 250 ha dla nowych inwestorów).
Wojewoda Marek Cebula nawiązał do słów byłego prezydenta USA Billa Clintona: „Gospodarka głupcze”. – Rząd jest od tego, by likwidować bariery, z którymi muszą borykać się przedsiębiorcy. Mówię tu o niewydolnych instytucjach, które w prawie mają termin na wydanie decyzji wynoszący 180 dni. O długich procedurach uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego – zaznaczył wojewoda.
W Gospodarczej Inauguracji Roku wzięli udział również m.in. członek Zarządu Województwa Lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak oraz senator Władysław Komarnicki, który zapowiedział zmiany w prawie. M.in. urlop dla przedsiębiorców, powrót do ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej, skrócenie czasu, jaki na kontrolę w firmach będą mieli urzędnicy skarbowi oraz obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Finałem wydarzenia był wykład Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty Krajowej Izby Gospodarczej.
lubuskie.pl