fbpx

Młodzież z Pomorza Zachodniego bierze udział w nietypowym obozie edukacyjnym

Olimpijskie srebro smakujące jak złoto! Marszałek Olgierd Geblewicz wręczył nagrodę kolarce Darii Pikulik
9 września 2024
Siedziba zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego z nagrodą w konkursie „Inwestycja Roku 2023”
Siedziba zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego z nagrodą w konkursie „Inwestycja Roku 2023”
23 września 2024
Olimpijskie srebro smakujące jak złoto! Marszałek Olgierd Geblewicz wręczył nagrodę kolarce Darii Pikulik
9 września 2024
Siedziba zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego z nagrodą w konkursie „Inwestycja Roku 2023”
Siedziba zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego z nagrodą w konkursie „Inwestycja Roku 2023”
23 września 2024
Pokaż wszystkie

Młodzież z Pomorza Zachodniego bierze udział w nietypowym obozie edukacyjnym

Blisko 400 uczniów liceów, techników i szkół branżowych z województwa zachodniopomorskiego przyjechało do Międzyzdrojów, by wziąć udział w pilotażowym obozie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski „Zawodowy Summer Camp”. To nagroda za kreatywność i udział w konkursie filmowym, ale przede wszystkim szansa na poznanie bliżej rynku pracy, z którym w niedalekiej przyszłości będą musieli zmierzyć się absolwenci.

Na młodych ludzi czekają warsztaty pierwsza praca, nauka wystąpień publicznych, konsultacje z doradcami zawodowymi i mentorami Przemkiem Kossakowskim oraz Jakubem Poradą. W środę, 11 września 2024 r. z młodzieżą spotkał się marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Mam nadzieję, że część z was podczas obozu znajdzie inspirację i pomysł na siebie – mówił.

Obóz edukacyjno-zawodowy dla młodzieży „Zawodowy Summer Camp” rozpoczął się w Międzyzdrojach 10 września i potrwa do piątku. Jest to pilotażowy projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego skierowany do młodzieży szkół branżowych. Zdobyta podczas obozu wiedza i praktyczne umiejętności mają pomóc uczniom w przyszłości wybrać wymarzony zawód, pokazać jak szybko i skutecznie uczyć się czy wykorzystywać nowe technologie do celów zawodowych.

– Chcemy młodym ludziom pokazać, że wybór zawodu może być świadomą i przemyślaną decyzją, a nasz region daje wiele możliwości do rozwoju zawodowego. Tym działaniem odchodzimy od tradycyjnych form edukacji, targów pracy i zapraszamy uczennice i uczniów branżowych szkół do udziału w ciekawych, angażujących zajęciach dotyczących szeroko pojętej przedsiębiorczości. Podczas „Zawodowych Summer Campów” będziemy inspirować uczniów do podejmowania ciekawych wyzwań zawodowych, ale też nauczymy młodzież metod chociażby autoprezentacji – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Podczas pierwszej edycji 375 osób ma szansę wziąć udział w pełnym inspirujących warsztatów i ciekawych rozmów z niebagatelnymi osobowościami wyjeździe. Zajęcia z młodzieżą prowadzą mentorzy i specjaliści w danym zawodzie, którzy na podstawie swoich doświadczeń pokazują, jak osiągnęli sukces. Dla uczestników obozu – młodych ludzi, którzy będą stawiać dopiero pierwsze kroki na rynku pracy – to niepowtarzalna szansa, by uczyć się od najlepszych.

– Zmieniamy nastawienie młodzieży do pierwszej pracy oraz idei uczenia się przez całe życie. Pokazujemy młodym ludziom możliwości i wyzwania, jakie przed nimi będą stać w niedalekiej przyszłości. Młodzież, podczas obozu wypełnionego ciekawymi, motywującymi i inspirującymi warsztatami oraz spotkaniami z mentorami będzie zdobywać praktyczne umiejętności. Chcemy czniom szkół branżowych otworzyć oczy na nowe działania, ale też trochę zainspirować – mówi dyrektor Gabinetu Marszałka Krzysztof Barczyk, który wraz z zespołem organizował to wydarzenie.

Oprócz solidnej dawki wiedzy, uczestnicy obozu zdobędą praktyczne i cenne umiejętności oraz rozwiną kompetencje kluczowe, takie jak np.: praca w zespole, reagowanie na sytuacje stresowe czy twórcze myślenie. Uczestnicy wyjazdu będą też uczyć się, jak radzić sobie z ocenianiem przez innych czy internetowym hejtem.

W pierwszym dniu na uczniów czekał Przemysław Kossakowski z prelekcją „Jak otwierać się na zmianę i nowe doświadczenia?”. Był to wykład, w którym prowadzący w szalenie interesujący sposób opowiedział umiejętności szybkiego, zwinnego, skutecznego dopasowywania się do zmieniających się okoliczności, oparty na wieloletnich, często ekstremalnych doświadczeniach, zebranych podczas realizacji podróżniczych programów telewizyjnych, m.in. „Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Nieoczywiste”.

To nie koniec inspirujących warsztatów. Z uczestnikami spotka się także Jakub Porada z prelekcją „Yes, We Can. Jak skutecznie rozwinąć uśpiony potencjał?”. Podczas prelekcji omówi „Praktyki-nawyki”, czyli jak czytać jedną książkę dziennie i robić z tego użytek, by osiągać zamierzone cele.

Zajęcia prowadzą także wykładowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego. Tematykę, formę i przebieg zajęć opracowało Biuro Karier działające przy US. Tematy zajęć to m.in.: „Budowanie marki osobistej – sztuka autoprezentacji”, „Stres – nasz sprzymierzeniec czy wróg” czy „budżet – budowanie nawyków finansowych”.

Wśród uczestników warsztatów są laureaci zorganizowanego przez Województwo Zachodniopomorskie konkursu „Kręci mnie to”. W gronie laureatów znalazły się zespoły z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 z Gryfina, Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt Andrzeja Romockiego „Morro” z Barlinka, Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych ze Szczecina, Zespołu Szkół z Połczyna-Zdroju oraz uczestnik konkursu z Zespołu Szkół nr 5 ze Stargardu. Zadaniem uczniów było nagranie z klasą lub ze znajomymi ze szkoły krótkiego filmu o zawodzie lub stanowisku pracy. Młodzi ludzie wywiązali się z tego zadania bardzo dobrze, a do konkursu zgłaszali głównie propozycje, które wiązały się z profilem klasy lub szkoły, do której na co dzień uczęszczają. W pracach konkursowych zaprezentowane zostały wymarzone zawody uczniów, pojawiły się takie profesje jak: technik fotografii i multimediów, technik informatyk, technik żywienia, technik mechanizacji i rolnictwa, nauczyciel, policjant.

Więcej informacji o projekcie: https://biznes.wzp.pl/life-more-future/

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu: „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”. Projekt realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności – KPO.

wzp.pl