fbpx

Co mówić, a czego nie mówić osobom z depresją? Ma w tym pomóc kampania „Uważne Pomorze Zachodnie”

Bezpieczniej w prawobrzeżnej części Świnoujścia
7 października 2024
Konwent Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy obradował na Pomorzu Zachodnim
16 października 2024
Bezpieczniej w prawobrzeżnej części Świnoujścia
7 października 2024
Konwent Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy obradował na Pomorzu Zachodnim
16 października 2024
Pokaż wszystkie

Co mówić, a czego nie mówić osobom z depresją? Ma w tym pomóc kampania „Uważne Pomorze Zachodnie”

Co mówić, a czego nie mówić osobom z depresją Ma w tym pomóc kampania Uważne Pomorze Zachodnie
Pod takim hasłem Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego rozpoczyna nowy cykl filmowy na temat dbania o zdrowie psychiczne. We współpracy z lek. psychiatrii Joanną Adamiak w mediach społecznościowych będą publikowane materiały poruszające tematy związane z depresją – jej przyczynami, metodami leczenia, a także sposobami wsparcia. Premiera pierwszego video odbyła się w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego.
 
  Ta kampania nie rozwiąże systemowych problemów, ale ma inne równie ważne zadanie, związane z profilaktyką. Chcemy w przystępny dla odbiorców sposób mówić o zdrowiu psychicznym, obalać popularne mity związane z depresją, uczyć uważności na drugiego człowieka, ale też pokazać, że zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak fizyczne. Angażujemy do tej akcji lekarza psychiatrii, który odpowiada za merytoryczne opracowanie materiałów – wyjaśnia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 
Filmy i materiały będą publikowane w mediach społecznościowych. Premiera pierwszego materiału odbyła się w dniu Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego (10 października). Celem kampanii informacyjnej jest też zwiększanie społecznej świadomości na temat dbania o zdrowie psychiczne oraz pomoc w rozpoznawaniu sygnałów wskazujących na pogarszającą się kondycję psychiczną.
 
– Depresja to NIE JEST tylko gorszy nastrój! Bagatelizowanie jej i przekonanie o tym, że można ją zwalczyć siłą woli może prowadzić do zaniedbań. Niesięganie po pomoc może skutkować nasileniem objawów, przedłużeniem cierpienia, a nierzadko także do tragicznych w skutkach decyzji – mówi w pierwszym materiale filmowym o funkcjonujących mitach na temat depresji,  lek. psychiatrii Joanna Adamiak.
 
Joanna Adamiak jest absolwentką Pomorskiej Akademii Medycznej (2009). Swoją przygodę z psychiatrią rozpoczęła w SPS ZOZ Zdroje w Szczecinie, a szkolenie specjalizacyjne w jej zakresie ukończyła w Klinice Psychiatrii PUM w Szczecinie w 2018 roku, gdzie doświadczenie zdobywała w oddziałach całodobowym i dziennym oraz w poradni przyklinicznej. Tytuł specjalisty psychiatrii uzyskała w 2018 roku.
 
Materiały filmowe będą dostępne na Instagramie na profilu „Świat oczami psychiatry” (https://www.instagram.com/swiat_oczami_psychiatry/). Video pojawiać się będą także w mediach społecznościowych Pomorza Zachodniego i na stronie internetowej wws.wzp.pl