
Potrzebna równowaga w zarządzaniu wodami – apel Zarządu ZWRP do rządu
2 lipca 2025
Zarząd Związku Województw RP apeluje o pilne zmiany w ustawie o odpadach – chodzi o ciągłość funkcjonowania sektora gospodarki odpadami
2 lipca 2025Związek Województw RP apeluje o zmianę definicji odpadów komunalnych. Chodzi o odpady cmentarne i z czyszczenia ulic

Zarząd Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej przedstawił 6 czerwca stanowisko, w którym wzywa do zmiany przepisów dotyczących definicji odpadów komunalnych oraz metod obliczania poziomu recyklingu. Apel ten ma na celu ochronę samorządów przed niesprawiedliwymi karami i umożliwienie bardziej efektywnego gospodarowania odpadami.
Zarząd Związku w swoim stanowisku postuluje, by z obecnej definicji odpadów komunalnych wyłączyć m.in. odpady z cmentarzy oraz z czyszczenia ulic i placów. Jak argumentują, odpady te nie są porównywalne z odpadami z gospodarstw domowych – mają zupełnie inny charakter i skład. Zawierają przede wszystkim zużyte znicze, wkłady, wieńce, kwiaty sztuczne i naturalne, które nie poddają się efektywnemu recyklingowi.
– Traktowanie odpadów cmentarnych jako komunalnych to poważny problem dla samorządów i firm odbierających odpady. Nie istnieją instalacje, które mogłyby je skutecznie przetwarzać, co utrudnia osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu – podkreśla Olgierd Geblewicz, prezes Zarządu Związku Województw RP.
W konsekwencji wiele gmin ma trudności w realizacji obowiązków ustawowych i jest narażonych na kary finansowe. Problem potęguje fakt, że część firm rezygnuje z obsługi cmentarzy i innych nieruchomości niezamieszkałych, właśnie z powodu niemożności przetworzenia tych specyficznych odpadów.
Związek proponuje nową definicję odpadów komunalnych, w której wyraźnie wskazano by wyłączenie odpadów z cmentarzy oraz z czyszczenia ulic i placów. Jednocześnie postuluje zmianę rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 3 sierpnia 2021 r., tak by wspomniane odpady nie były wliczane do całkowitej masy odpadów komunalnych.
– Nasze propozycje mają nie tylko uzasadnienie ekonomiczne, ale również proekologiczne i prospołeczne. Umożliwią gminom realne działania na rzecz środowiska, zamiast fikcyjnego rozliczania się z niemożliwych do zrealizowania wskaźników – dodaje Geblewicz.
Związek Województw RP zachęca do szerokiej debaty publicznej w tej sprawie i liczy na otwartość ustawodawcy na postulaty samorządów, które w praktyce mierzą się z wyzwaniami gospodarki odpadami.
link do stanowiska Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej: