fbpx

„Tak” dla Projektu Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Twoje Zdrowie”

Z Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST
28 lutego 2022
Z posiedzenia Komisji ds. Infrastruktury ZWRP
2 marca 2022
Z Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST
28 lutego 2022
Z posiedzenia Komisji ds. Infrastruktury ZWRP
2 marca 2022
Pokaż wszystkie

„Tak” dla Projektu Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Twoje Zdrowie”

Komisja ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP popiera realizację Projektu Programu Profilaktyki Zdrowotnej „Twoje Zdrowie.”

Komisja po zapoznaniu się z projektem Programu Profilaktyki Zdrowotnej pt. „Twoje Zdrowie” rekomenduje rozwijanie inicjatyw mających na celu dbałość  o prozdrowotne zachowania obywateli.

Z założenia idea wpisuje się w już w istniejące inicjatywy. Dotychczas JST samodzielnie bądź we współpracy z innymi samorządami oraz pracodawcami realizowały inicjatywy prozdrowotne ukierunkowane na zmianę stylu życia mieszkańców i wskazują na ich kontynuację, jak również wzrost zaangażowania rządu jako organu współfinansującego działania.

Celem Programu jest budowa powszechnego i ujednoliconego systemu motywującego do dbałości o profilaktykę zdrowotną obywateli Polski, który swoim zakresem obejmie wszystkie grupy wiekowe. Do 2030 roku zaplanowano dotarcie z bezpłatną usługą podstawowej profilaktyki zdrowotnej do około 25% społeczeństwa odpowiednio dedykowaną dzieciom i młodzieży, osobom aktywnym zawodowo i seniorom.

Wdrożenie Programu będzie realizowane przy ścisłej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego wszystkich szczebli oraz innymi podmiotami działającymi na rzecz ochrony zdrowia przy zachowaniu już istniejących, indywidualnych projektów regionalnych i międzywojewódzkich. Projekt Programu „Twoje Zdrowie” będzie się opierał na zasadach dobrowolności oraz po uprzednim zidentyfikowaniu potrzeb danej społeczności w celowanej motywacji do zmiany stylu życia, również dokładnym zbadaniu zakresu propozycji.

Dodatkowe zaangażowanie JST w realizację celów Programu prowadzi do trwałej, prozdrowotnej zmiany stylu życia mieszkańców poszczególnych regionów, przez co w istotny sposób poprawi stan zdrowia społeczeństwa. W konsekwencji zahamuje wzrostowe trendy chorób cywilizacyjnych oraz związane z nimi wydatki publiczne na świadczenia diagnostyczno-terapeutyczne, jak i opiekuńczo-społeczne.

Dodatkową korzyścią udziału samorządów w Projekcie Programu jest również uzyskanie dodatkowego kanału bezpośredniej komunikacji ze swoimi mieszkańcami. Dostęp do zgromadzonych danych zdrowotnych obywateli dotyczących kondycji zdrowotnej i demograficznej umożliwi JST określenie priorytetów i działań strategicznych w obszarze profilaktyki zdrowia na terenie danej jednostki oraz wypracowanie propozycji rozwiązań połączonych z monitorowaniem ich efektów. Jednakże trzeba zwrócić uwagę na fakt, ze są to dane wrażliwe podlegające przepisom RODO, a ich nieodpowiednie administrowanie wiąże się z niebezpieczeństwem ich wykorzystywania przez inne, niepowołane do ich przetwarzania podmioty.

Należy również zauważyć, że jednolitość i powszechność zbudowanego systemu motywacyjnego w kierunku zmiany stylu życia poprzez zwiększenie profilaktyki zdrowotnej przy wykorzystaniu zgromadzonych danych umożliwi dalsze, skuteczne kształtowanie lokalnej polityki prozdrowotnej. Jej następstwem może być zmiana w projektowaniu zadań własnych danej jednostki samorządu takich jak: planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, transport publiczny, programy dotyczące ochrony środowiska, promocja turystyki. Ponadto umożliwi samorządom terytorialnym optymalizację wydatków budżetowych i zwiększenie wykorzystania bazy infrastrukturalnej oddziaływującej na zdrowy styl życia.

Docelowo pośrednimi, głównymi beneficjentami Projektu Profilaktyki Zdrowotnej zostaną pracodawcy i ich organizacje, a włączenie ich do tego systemowego przedsięwzięcia wzmocni i ustabilizuje platformę dialogu i współdziałania pomiędzy samorządami i pracodawcami nie tylko w zakresie poprawy dobrostanu zdrowotnego mieszkańców.

Dodatkową zaletą tak skonstruowanego Programu jest nawiązanie oraz wzmocnienie już istniejącej współpracy regionalnych środowisk z różnych dziedzin działających na rzecz zdrowia społeczeństwa takich jak JST, podmioty ochrony zdrowia, szkoły, uczelnie, ośrodki sportu i rekreacji, ośrodki kultury, stowarzyszenia pracodawców i ich organizacji oraz organizacje pozarządowe.

Równocześnie Komisja zwraca uwagę na potrzebę dopracowania niezbędnych regulacji prawnych oraz zasad finansowania, jak również merytorycznego zaangażowania środowiska naukowego przy organizowaniu wydarzeń promujących ideę zdrowego stylu życia przy wykorzystaniu mechanizmów grywalizacyjnych. – czytamy w stanowisku Komisji z 24 lutego br.

stanowisko komisji zdrowia profilaktyka