fbpx

Aktywne gospodynie z regionu żyrardowskiego z dofinansowaniem

Sezon zmian w Mazowieckim Instytucie Kultury
1 września 2021
Warszawskie dzielnice z dofinansowaniem samorządu Mazowsza
8 września 2021
Pokaż wszystkie

Aktywne gospodynie z regionu żyrardowskiego z dofinansowaniem

Koła gospodyń wiejskich szykują się do zakupów. Pomoże samorząd województwa mazowieckiego i wesprze 62 koła i inne organizacje pozarządowe z powiatów grójeckiego, sochaczewskiego i żyrardowskiego. Zakup artykułów gospodarstwa domowego, sprzętu multimedialnego czy strojów ludowych będzie możliwy dzięki 307 tys. zł z budżetu Mazowsza. Umowy z beneficjentami podpisał wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Jak podkreśla wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, koła gospodyń są bardzo ważnym elementem lokalnych społeczności. – Organizują spotkania, biorą udział w uroczystościach i godnie reprezentują swoje miejscowości podczas regionalnych wydarzeń. Aktywne gospodynie dbają nie tylko o zachowanie lokalnych tradycji, ale także integrują mieszkańców – dodaje.

Łączne wsparcie od samorządu województwa mazowieckiego dla kół, osp oraz stowarzyszeń z regionu żyrardowskiego wynosi ponad 307 tys. zł. Na tę kwotę złożyły się dotacje w wysokości do 5 tys. zł dla każdej organizacji.

Wśród 62 wyłonionych zgłoszeń znalazły się bardzo różnorodne projekty: KGW w Brochocinie (pow. sochaczewski) kupi pawilon ogrodowy, stół piknikowy, garnki oraz zastawę, KGW w Guzowie GUZOWIANKI (pow. żyrardowski) kupi wyposażenie kuchni oraz stroje ludowe. Stroje i sprzęt zakupi także Koło Gospodyń Wiejskich w Rębowoli „Rembowianki” (pow. grójecki), z kolei KGW Borzymówka-Glinki (pow. sochaczewski) zorganizuje cykl spotkań „Wieczorki taneczne na dechach”.

W całym województwie dofinansowanie przyznano 604 organizacjom pozarządowym na łączną kwotę niemal 3 mln zł. Głównym celem konkursu jest wsparcie aktywności na wsi i rozwój lokalnych społeczności. Jak wynika z Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, na Mazowszu mamy już niemal 1,3 tys. tego typu organizacji. Mimo że KGW są kojarzone przede wszystkim z aktywnością kobiet, w ich pracę coraz częściej angażują się także mężczyźni.

Autor: arch. UMWM