fbpx
wykres
Mazowsze. Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej
2 sierpnia 2021
Aktywne gospodynie z regionu żyrardowskiego z dofinansowaniem
7 września 2021
Pokaż wszystkie

Sezon zmian w Mazowieckim Instytucie Kultury

Otwarcie sezonu jesiennego oraz nowej przestrzeni – Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA, a także nowości repertuarowe jak cykl koncertów Open Sound czy festiwal literacki PERSONA to najważniejsze tematy spotkania z dziennikarzami. W tym sezonie Mazowiecki Instytut Kultury zmienia się także zewnętrznie- zabytkowy budynek czeka rewitalizacja. Pomogą środki z budżetu Mazowsza.

Początek września to dla Mazowieckiego Instytutu Kultury czas nowego powrotu po pandemicznej przerwie. Otwieramy dla publiczności także nową przestrzeń i przygotowaliśmy nowy, odświeżony repertuar.

Dzięki ostatnim modernizacjom i rozbudowie wnętrz Mazowieckiego Instytutu Kultury uzyskaliśmy nowoczesną przestrzeń z potencjałem artystycznym i edukacyjnym, który staramy się efektywnie wykorzystywać.

W konferencji prasowej na otwarcie nowego sezonu udział wzięli: Jadwiga Zakrzewska – radna województwa mazowieckiego, przewodnicząca sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która wprowadziła obecnych w temat Otwarcia Czytelni słów i dźwięków ELEKTRA oraz planach renowacji siedziby Mazowieckiego Instytutu Kultury dzięki środkom finansowym Mazowsza.

Dyrektor Magdalena Biernacka z Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki przedstawiła realizowane wspólnie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecki Instytut Kultury konkursy wspierające kadry kultury tj: Impuls Kultury- Mazowiecka Nagroda Inspiracji Kulturalnych o Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Innowacyjny menedżer kultury skierowany do menedżerek i menedżerów zarządzających instytucjami kultury na terenie województwa mazowieckiego.

Magdaleny Ulejczyk – dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury przedstawiła plany repertuarowe Instytutu na jesień oraz opowiedziała o otwarciu nowej przestrzeni Czytelni słów i dźwięków ELEKTRA.

Jedną z istotniejszych zmian, która czeka Instytut jeszcze w tym roku jest renowacja elewacji zabytkowej siedziby.

Dawny wygląd odzyskają tynki i detale sztukatorskie, a także rzeźby i detale kamienne. Konserwacji poddane zostaną także elementy metalowe, balkon oraz taras (wejścia głównego). Zaizolowane i naprawione zostaną także trzony kolumn i cokoły budynku. Inwestycja jest możliwa dzięki środkom uzyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w ramach dotacji celowej z budżetu województwa mazowieckiego w wysokości 1,3 mln zł (Renowacja elewacji wraz z izolacją cokołów zabytkowego budynku Mazowieckiego Instytutu Kultury).

O nowej Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA opowiedzieli także gospodarze tej przestrzeni- Monika Rejtnej, która opowiedział o zbiorach książkowych oraz projektach literackich oraz Aleksandar Ćirlić, który wprowadził wszystkich obecnych w świat dźwięków.

Początek września rozpocznie festiwal otwarcia Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA.W ramach Festiwalu, który potrwa w dniach 3-5 września odbędą się: giełda płytowa, konkursy, warsztaty, spektakle i koncerty.

Czytelnia Elektra to miejsce, które łączy w sobie funkcje salonu literackiego z klimatem niezależnego sklepu płytowego. To istna świątynia kultury analogowej, gdzie zarówno miłośnicy książek, jak i płyt winylowych poczują się jak w domu. Elektra to miejsce inspirujących spotkań i wymiany kulturalnych doświadczeń. To także miejsce relaksu, cichej pracy i przestrzeń do odkrywania literackiego i muzycznego uniwersum. To także scena dla działań kultury niezależnej, eksperymentalnej o czym przekona się każdy kto nas odwiedzi.

Podczas uroczystego otwarcia – 4 września multiinstrumentalista Sambor Dudziński zagra koncert poświęcony twórczości Cypriana Kamila Norwida, dając wyraz obecnej w Elektrze synergii literatury i muzyki. Marcin Świetlicki odwiedzi Elektrę ze swoim nowym projektem Morświn. Nie zabraknie wykonawców młodego pokolenia, reprezentowanego przez stołeczne ŻAL i Kuzugo. Ukoronowaniem trzydniowej imprezy będzie Koncert na gramofony, patefony i inne adaptery będący reinterpretacją koncertu, który odbył się przy Elektoralnej 12 w 1994 r.

Mazowiecki Instytut Kultury to nie tylko przestrzeń, ale także energia! Od września rusza na Elektoralnej z nowym cyklem koncertów OPEN SOUND w ramach którego usłyszymy młodych wokalistów i poczujemy nowe muzyczne wibracje. Już 13 września na Open Sound wystąpi BOVSKA. Jedno z największych muzycznych objawień ostatnich lat. Zdobyła Złotą Płytę za debiutancki album Kaktus, była nominowana na MTV Music Awards, dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyka. BOVSKA zachwyca wyrazistym, rozpoznawalnym wizerunkiem scenicznym. Ma za sobą̨ występy na najważniejszych festiwalach w kraju: Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Kraków Live Festival, Slot Art, Festiwal i Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Wraz z jesienią powrócą także cykliczne wydarzenia realizowane przez Mazowiecki Instytut Kultury, takie jak comiesięczne koncerty w ramach Swing Clubu – 27 września usłyszymy połączenie dwóch kwartetów: jazzowego i klasycznego saksofonowego czyli Projekt Andrzej Kowalski Quartet & The Whoop Group. Będzie to spotkanie dwóch wiodących w swoich dziedzinach zespołów młodego pokolenia.

Nie zabraknie także wieczorów teatru tańca w tym akcji SITE-SPECIFIC i spektakli Teatru Mazowieckiego. Na jesienną scenę 30 września powróci Niebezpieczna gra – sztuka, przy wszystkich cechach dobrego kryminału – z morderstwem i zdradą w tle, którą z uwagi na pandemię oglądać można było głównie w sieci. W rolach głównych Maria Seweryn i Mirosław Zbrojewicz.

Między 14 a 24 października zrobi się bardzo kobieco, a to za sprawą nowego festiwalu literackiego PERSONA. Pierwsza edycja interdyscyplinarnego festiwalu służącego promocji twórczości kobiet artystek, przybliżającego wybitne kobiece osobowości ze świata sztuki – z przeszłości i współczesne. Bohaterką tegorocznej odsłony jest wybitna polska poetka, z ducha Europejka, Julia Hartwig, której 100-lecie urodzin obchodzimy w 2021 r. Jej twórczość i myśl wyznaczyły kierunek programowy wydarzeń festiwalowych, takich jak: performance poetycki w wykonaniu znanych i cenionych aktorek, spotkanie z poetkami i dziennikarkami młodego pokolenia, rozmowa z przyjaciółmi poetki i pokaz dokumentu. Wśród gości i zaproszonych artystek znajdą się m.in.: Dorota Landowska, Karolina Gorczyca, Anna Próchniak, Jarosław Mikołajewski, Agnieszka Wolny-Hamkało. Wydarzeniom literackim towarzyszyć będą m.in.: wernisaż wystawy prac młodej artystki Dominiki Ruty inspirowany poezją Julii Hartwig, spektakle, warsztaty i koncerty.

Na Elektoralnej spotkań można także NIE-ludzi. Przed budynkiem Mazowieckiego Instytutu Kultury stanęły trzy monumentalne rzeźby Jana Gostyńskiego. To część większego cyklu dyplomowego artysty pt. Nie-ludzie z 2019 r. Nieoczywista i niefiguratywna forma obiektów jest wypadkową onirycznego źródła inspiracji i skomplikowanego choć inspirującego procesu twórczego. Prace można oglądać do grudnia 2022 roku w ramach Strefy Elektro. To przestrzeń, w której eksponujemy sztukę. Zwracamy się do przechodniów i zapraszamy do nieskrępowanego i bezpośredniego uczestnictwa w kulturze także wśród lokalnej społeczności.