fbpx

Ambasador Królestwa Hiszpanii odwiedził Podkarpacie

kwiaty
Podkarpacki Konkurs ofert 2021 – TURYSTYKA
12 marca 2021
KPO. Trzecie wysłuchanie publiczne: Efektywność, jakość i dostępność systemu zdrowia
25 marca 2021
Pokaż wszystkie

Ambasador Królestwa Hiszpanii odwiedził Podkarpacie

17 marca odbyła się pierwsza na Podkarpaciu wizyta Francisco Javier Sanabria Valderrama, ambasadora Królestwa Hiszpanii w Polsce.

Ambasador zaznaczył, że województwo podkarpackie ze względu na swoje położenie geopolityczne jest ważnym i strategicznym partnerem nie tylko dla krajów UE, ale także dla partnerów z zza wschodniej granicy. Potencjał, który reprezentuje daje szeroki wachlarz możliwości współpracy zarówno w obszarze gospodarki, turystyki czy kultury”. Ambasador odniósł się również do współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza, której działania w ostatnim czasie przybierają na sile a których województwo jest jednym z pierwszych lobbystów. To właśnie na Podkarpaciu odbyło się I Forum Regionów Trójmorza, co więcej Podkarpacie jest liderem flagowego projektu drogowego tj. budowy multimodalnego szlaku transportowego Via Carpatia rozwijanego m. in. w ramach inicjatywy Trójmorza.

Ambasador wspomniał również o przygotowaniach do spotkania rządów Polski i Hiszpanii planowanego na lipiec br. podczas, którego bardzo wyraźnie mają wybrzmieć kwestie współpracy na poziomie regionów.

Ambasador wyraził również uznanie dla Polski, jak naszego regionu w kwestii absorpcji środków pozyskanych z UE. Marszałek Ortyl podkreślał, że rozwój infrastruktury drogowej, modernizacja czy rewitalizacja obiektów nie byłaby możliwa gdyby nie dodatkowe środki zewnętrzne po, które z powodzeniem sięga samorząd województwa.

Ambasador wspomniał również o dynamicznie rozwijających się relacjach gospodarczych Polski i Hiszpanii o wciąż rosnącej wymianie handlowej między oboma państwami. Polska jest obecnie 8 partnerem handlowym Hiszpanii w UE. Mimo kryzysu spowodowanego pandemią SARS-COV 2, która w znacznym stopniu dotknęła Hiszpanię zainteresowanie współpracą handlową nadal jest znaczące.

Marszałek charakteryzując region, wspomniał o inteligentnych specjalizacjach, na których opiera się województwo i które samorząd z powodzeniem rozwija. Jednocześnie zaznaczył że – Siłą naszego regionu jest połączenie kultury, tradycji przodków jak i konserwatywnych poglądów z innowacyjnością. Podkarpacie jest doskonałym przykładem tego jak tych kilka aspektów może ze sobą współgrać i tworzyć silną markę regionu – podkreślił Władysław Ortyl.

Ambasadorowi podczas spotkania towarzyszył Fernando Martínez-Vara de Rey de Irezábal Dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie. Instytucji promującej język, kulturę i tradycje Hiszpanii i Hispanoameryki.

Zarówno marszałek Władysław Ortyl, jak i ambasador Sanabria podczas rozmowy zgodnie przyznali, że okres pandemii koronawirusa dotknął nasze kraje, powodując znaczne straty w gospodarce. Uziemił branże lotniczą, niekorzystnie wpłynął na branże turystyczną. Jednakże nie powinniśmy poddawać się marazmowi i stagnacji. Nowa perspektywa finansowa UE na lata 2021- 2027 jak również środki zabezpieczone w ramach „odbudowy gospodarki” służące wyjściu z kryzysu spowodowanego koronawirusem są niezbędne, ale to w regionach powinniśmy przygotowywać oddolne inicjatywy i plany, które będą implementowane w ramach dostępnych funduszy gdy tylko ustanie pandemia. Musimy dobrze przemyśleć wszystkie kroki, by plan wychodzenia z kryzysu był gotowy jeszcze zanim ustanie pandemia.

Źródło i foto:

www.umwp.podkarpackie.pl