Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej w Lublinie będzie szkolić więcej lekarzy
5 sierpnia 2024Fundusze Europejskie na infrastrukturę edukacyjną w Lubelskiem
26 sierpnia 2024Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej z najwyższym stopniem w Krajowej Sieci Onkologicznej
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie jest jedyną placówką medyczną w województwie lubelskim, która w Krajowej Sieci Onkologicznej ogłoszonej właśnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymała III, czyli najwyższy stopień, w tym zestawieniu. Oznacza to, że pacjenci COZL otrzymają specjalistyczną pomoc w najszerszym zakresie leczenia onkologicznego.
Krajowa Sieć Onkologiczna wprowadza nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną. Jej priorytetem jest zapewnienie każdemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, kompleksowej pomocy opartej o jednakowe standardy i wysoką jakość. Placówki zakwalifikowane do Krajowej Sieci Onkologicznej mają zapewniać opiekę onkologiczną na każdym etapie od diagnostyki, przez leczenie i monitorowanie.
Strukturę KSO będą tworzyć Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego (SOLO) na trzech poziomach oraz Ośrodki Kooperacyjne. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą realizowane na najwyższym wysokospecjalistycznym poziomie – w SOLO III, złożone – w SOLO II, podstawowe – w SOLO I. Natomiast ośrodek kooperacyjny udzielać będzie świadczeń ambulatoryjnych. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej który realizuje wszystkie trzy obszary leczenia onkologicznego (leczenie zabiegowe chirurgiczne, chemioterapia i inne metody leczenia systemowego oraz radioterapia onkologiczna).
– Najwyższy stopień w zestawieniu wprowadza nasz szpital onkologiczny na wyższy poziom. Opieka lekarska COZL, która i tak jest jedną z najlepszych w kraju, uzyska dodatkowe wsparcie. Serdecznie gratuluję i życzę całemu zespołowi utrzymania wysokiego poziomu oraz satysfakcji ze swojej pracy – dodał Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Placówki, które zostały zakwalifikowane do Krajowej Sieci Onkologicznej, na odpowiednim poziomie będą mogły wziąć udział w konkursie Ministerstwa Zdrowia na finansowanie inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Łączna wartość konkursu na onkologię to prawie 5,5 mld zł. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje sprzętowe i budowlano-remontowe (związane z udzielaniem świadczeń onkologicznych).
Lista placówek wchodzących w skład Krajowej Sieci Onkologicznej obowiązuje przez dwa lata, tj. do 2026 roku.
lubelskie.pl