fbpx

Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku już otwarte

Sesja podlaskiego sejmiku
27 września 2022
Konferencja pt. Całościowe podejście do farmakoterapii geriatrycznej prawem osób starszych w Polsce
2 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku już otwarte

To jedyna taka placówka w Podlaskiem, świadcząca kompleksową pomoc psychologiczną. W oficjalnym otwarciu tej długo wyczekiwanej inwestycji w piątek, 7 października, uczestniczył minister zdrowia Adam Niedzielski. Samorząd województwa podlaskiego podczas uroczystości reprezentowali m.in. marszałek Artur Kosicki oraz Marek Malinowski, członek zarządu. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), dyrektorzy uniwersyteckich szpitali klinicznych, parlamentarzyści i samorządowcy z regionu.

Placówka realizuje pełen zakres usług medycznych w dziedzinie psychiatrii. Funkcjonują tu poradnie dla dzieci i dorosłych, jest też całodobowy oddział dla najmłodszych pacjentów.

Centrum Psychiatrii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku wróciło do regionu po 11 latach.

Koszt całego przedsięwzięcia to 40 mln zł. Niemal 23 mln zł pochodzi z budżetu państwa, 17 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Budowa centrum trwała dwa lata i zakończyła się w maju br. Pierwsi pacjenci już są przyjmowani.

Centrum Psychiatrii USK i UDSK ma cztery kondygnacje (trzy nadziemne, jedną podziemną) o łącznej powierzchni całkowitej ponad 5 tys. mkw. Parter podzielony jest na dwie części z osobnymi wejściami: dla dzieci i dla dorosłych. I piętro zarezerwowane jest za to w całości dla małych pacjentów, II – dla pełnoletnich. Dostępnych jest 28 łóżek w Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK oraz 40 w Centrum Psychiatrii Osób Dorosłych USK.

W piątkowej konferencji udział wzięli także: przedstawiciele sejmu i senatu, wojewoda podlaski, radni wojewódzcy, władze i pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i przedstawiciele wykonawców inwestycji.

 

Źródło i foto: podlaskie.eu