fbpx

Dobre wieści dla mieszkańców największego opolskiego osiedla

Dwa nowe ambulanse już na przełomie roku w Opolskiem
2 czerwca 2024
Radni wybrali marszałka i zarząd województwa opolskiego
16 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

Dobre wieści dla mieszkańców największego opolskiego osiedla

Dobre wieści dla mieszkańców największego opolskiego osiedla

Dzięki 9 mln euro unijnego dofinansowania, przekazanego przez samorząd województwa opolskiego, Filia nr 1 Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu na opolskim Osiedlu Armii Krajowej przejdzie diametralną metamorfozę. Miejsce to integruje i kształtuje kulturalnie tysiące małych mieszkańców stolicy regionu. Szczegóły poznaliśmy podczas konferencji prasowej.

Pieniądze unijne zmienią oblicze tego miejsca. Projekt „Centrum Nauki, Integracji i Kultury MDK” przewiduje rewitalizację istniejącego budynku i połączenie go tunelem z nowoczesnym obiektem. Będzie też piękna scena dostosowana do koncertów zarówno plenerowych, jak i wewnątrz obiektu. Całość dopełniać będzie zielone otoczenie, plac zabaw i miejsce rekreacji mieszkańców największych opolskich osiedli – wspomnianego Osiedla AK i sąsiadującej Malinki i Gosławic. Miejsce to już dziś gromadzi, integruje i kształtuje kulturalnie tysiące małych mieszkańców stolicy regionu. Po przebudowie oferta MDK z pewnością będzie jeszcze szersza i ciekawsza.

Jak podkreślił marszałek Andrzej Buła, projekt pozwoli w pełni wykorzystać i przywrócić potencjał tego miejsca. – Znając władze miasta Opola, miejsce to już wkrótce będzie wyglądało tak pięknie, jak na załączonych wizualizacjach – zaznaczył marszałek.

Wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka przyznała, że miasto i jego mieszkańcy na tę inwestycję czekają od wielu lat. –Jeśli popatrzymy na obiekt, nie ma wątpliwości, że potrzebuje on rewitalizacji. Dlatego też dokumentacja była sporządzona już jakiś czas temu. Staraliśmy się o inne źródło finansowania, ale się nie udało. Myślę, że w perspektywie dwuletniej jesteśmy w stanie spotkać się tu ponownie w pięknym otoczeniu nowego obiektu. To dla nas ważna inwestycja. Miejsca integracji i spotkań dzieci i młodzieży są dla nas kluczowe – podkreśliła.

W budynku do 1997 roku znajdowało się przedszkole. Jak wyjaśniła Elżbieta Marciniszyn, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, obiekt był krok po kroku dostosowywany do oferty kulturalnej placówki. – Jest tu zespół taneczny „Pech”, pracownia ceramiczna, plastyczna, szachy, do południa odbywa się tu Akademia Artystyczna Przedszkolaka – wymieniła. Jak przyznaje, nowy obiekt znacząco polepszy ofertę kulturalną. – Ta inwestycja jest naszym marzeniem. Otrzymamy obiekt, w którym w pełni będziemy mogli realizować swoje zamierzenia, a dodatkowo jeszcze rozszerzymy swoją ofertę. Będziemy się starać, aby służył nie tylko dzieciom w stałych grupach, które do nas przychodzą, ale także wychodził z ofertą do mieszkańców dzielnic miasta. Chcemy, aby korzystały z niego szkoły i przedszkola w ramach programów edukacyjnych. Już niedługo, bo od 1 października pojawi się tu nowość – SOWA, czyli filia Centrum Nauki Kopernik. Znajdzie ona swoje miejsce w istniejącym budynku. Nasze zamierzenie jest takie, aby z chęcią się tu przychodziło i niechętnie wychodziło – zachęcała dyrektor instytucji.

Michał Mazur, zastępca dyrektora MDK Opole wyjaśnił, że koncepcja tego miejsca rodziła się dwa lata. – To efekt współpracy z firmą projektową Andrzeja Zatwarnickiego. Powstanie budynek o powierzchni 2,5 tysiąca metrów kwadratowych z wielofunkcyjną salą widowiskową na około 250 osób, ruchoma widownią na eventy na 300 metrowej powierzchni. Aktualnie musimy wspierać się wynajmem sali w obiektach kulturalnych Opola, po wybudowaniu będziemy samowystarczalni. Regularnie z naszej oferty korzysta około 5 tysięcy osób – wyjaśnił.

Konferencja prasowa była też okazją do poinformowania o zwiększeniu puli środków o ponad 3 mln złotych dla miasta Opola na budowę ścieżek rowerowych w ramach pieniędzy dla Aglomeracji Opolskiej. Marszałek Andrzej Buła zadeklarował także wykupienie przez samorząd województwa opolskiego udziałów Parku Naukowo – Technologicznego, by stał się w pełni placówka regionalną.

To nie koniec dobrych wieści. Radni województwa opolskiego podczas majowej sesji Sejmiku zadecydowali o udzieleniu pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Miasta Opola na doposażenie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu. Informację o 150 tysiącach złotych przekazał uczestniczący w spotkaniu wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

opolskie.pl