fbpx

Dolny Śląsk. Spotkanie z czeskim ministrem transportu

pielęgniarka
Nowy punkt wymazowy przy Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim
15 kwietnia 2021
konferencja prasowa
Nowe połączenia z wrocławskiego lotniska
29 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Dolny Śląsk. Spotkanie z czeskim ministrem transportu

tory kolejowe

Współpraca w zakresie transportu kolejowego była głównym tematem rozmów marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego z Janem Sechterem, czeskim wiceministrem ds. UE i stosunków międzynarodowych, kolei, transportu wodnego, lotnictwa cywilnego, przestrzeni kosmicznej, badań i rozwoju, ITS.

W spotkaniu, które miało formę zdalną, uczestniczyli także Jindřich Kušnír – Dyrektor Departamentu Transportu Kolejowego, Michal Fridrich – Dyrektor Departamentu Stosunkow Miedzynarodowych oraz Agnieszka Zakęś kierująca departamentem infrastruktury w urzędzie marszałkowskim.

Głównym tematem rozmów było ponowne uruchomienie połączenia kolejowego Wrocławia z Pragą. Musiało ono zostać zawieszone z uwagi na prace modernizacyjne planowane do realizacji przez czeskiego zarządcę infrastruktury kolejowej na linii Lichkov – Pardubice od kwietnia 2021 r. Innym istotnym tematem była linia kolejowa nr 346 Hradek – Zittau. Wprawdzie Województwo Dolnośląskie nie posiada kompetencji w zakresie poprawy stanu technicznego tej linii, jednak marszałek zadeklarował wsparcie w rozmowach z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które zarządzają niespełna trzykilometrowym polskim odcinkiem tej trasy.

Źródło: umwd.dolnyslask.pl