fbpx

Fundacja Bielik z ciekawym pomysłem na edukację ekologiczną

ambasador Wietnamu, marszałek zachodniopomorski
O współpracy gospodarczej i potencjale Pomorza Zachodniego z ambasadorem Wietnamu
11 czerwca 2021
Olgierd Geblewicz
HPV. Na Pomorzu Zachodnim rusza specjalny program profilaktyczny
21 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Fundacja Bielik z ciekawym pomysłem na edukację ekologiczną

żarówka

Materiały informacyjne, warsztaty on-line, filmy edukacyjne, spotkania szkoleniowe, a wszystko za sprawą ogólnodostępnej platformy internetowej – w ten sposób szczecińska Fundacja Rozwoju Regionalnego „Bielik” pragnie przybliżyć dobre praktyki w zakresie termomodernizacji, budownictwa energooszczędnego oraz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Pakiet różnych działań zaplanowała w drugiej połowie br. By je wdrożyć, otrzyma z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego prawie 30 tys. zł.

 

Fundusze trafią do fundacji dzięki rozstrzygnięciu konkursu ofert. W tym roku Urząd Marszałkowski postawił na kampanie edukacyjno-promocyjne dobrych praktyk w zakresie działań termomodernizacyjnych, budownictwa energooszczędnego czy wykorzystywania OZE na własne potrzeby. Propozycja „Bielika” idealnie wpisuje się zarówno w te założenia, jak i założenia Roku Ekologicznego, bo za taki uznano 2021 na Pomorzu Zachodnim.

 

– Pomorze Zachodnie od lat ma ambicje, by być najbardziej zielonym regionem w kraju. Jesteśmy liderem pod względem wykorzystania OZE w Polsce. Nie spoczywamy jednak na laurach i prowadzimy szereg przedsięwzięć na rzecz ekologii. Termomodernizacja to jeden z tych elementów. Wspieramy ją zarówno w zakresie inwestycyjnym wykorzystując do tego celu eurofundusze, ale także dofinansowujemy kampanie, które zwiększają świadomość naszych mieszkańców – podkreśla marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Fundacja Rozwoju Regionalnego „Bielik” zamierza przygotować ogólnodostępną platformę internetową, by od lipca do listopada prowadzić np. warsztaty poruszające najważniejsze zagadnienia związane z ochroną powietrza, a także przybliżać tematy w zakresie termomodernizacji, budownictwa energooszczędnego oraz wykorzystywania OZE. Z pakietem działań organizacja chce dotrzeć do niemal wszystkich zachodniopomorskich powiatów, od Białogardu i Choszczna, przez Stargard, Pyrzyce, Szczecinek po Koszalin, Świnoujście i Szczecin. W planach jest również przygotowanie filmów szkoleniowych z udziałem specjalistów i prezentacji z zakończonych inwestycji, opracowanie materiałów edukacyjno-promocyjnych wraz z testami, qiuzami i kalkulatorami podsuwającymi najlepsze rozwiązania technologiczne oraz utworzenie dla każdego z powiatów osobnej podstrony z praktycznymi informacjami. Projekt skierowany jest do mieszkańców regionu, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorców, inwestorów budowlanych oraz właścicieli domów, mieszkań i nieruchomości. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 40 tys. zł. Prawie 30 tys. zł stanowi w tej kwocie dotacja Urzędu Marszałkowskiego.

 

„Bielik” to doświadczona organizacja pozarządowa działająca m.in. na rzecz ekologii w regionie. Na jej koncie jest wiele przeprowadzonych przedsięwzięć. Część z nich udała się dzięki wsparciu środków unijnych czy funduszy Urzędu Marszałkowskiego. W 2013 roku fundacja przeprowadziła dla 200 dzieci szkół podstawowych i przedszkoli projekt „Zielony Myślibórz”, w 2014 roku zrealizowała projekt „Bądź EKO”, w 2015 roku zorganizowała w Nadleśnictwie Trzebież akcję „By powietrze było lepsze!” z udziałem 50 pierwszoklasistów, w 2016 roku zrealizowała projekt warsztatów terenowych EkoLab, w których łącznie uczestniczyło ok. 1200 osób.  W 2018 roku Fundacja wdrożyła projekt „Świadomy turysta – jak ekologicznie zwiedzać Pomorze Zachodnie”, natomiast w 2019 zrealizowała projekt „Szkolenia internetowe w służbie ochrony powietrza”. Fundacja również włączyła się ze swoimi inicjatywami w Program Społecznik.