fbpx

O współpracy gospodarczej i potencjale Pomorza Zachodniego z ambasadorem Wietnamu

podpisywanie umowy
RPOS Innowacje. Można zdobyć grant na nową usługę lub produkt
8 czerwca 2021
żarówka
Fundacja Bielik z ciekawym pomysłem na edukację ekologiczną
17 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

O współpracy gospodarczej i potencjale Pomorza Zachodniego z ambasadorem Wietnamu

ambasador Wietnamu, marszałek zachodniopomorski

Nguyen Hung, ambasador Socjalistycznej Republiki Wietnamu był gościem marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Spotkanie dotyczyło przede wszystkim współpracy gospodarczej, rozwijania kontaktów między polskimi i wietnamskimi przedsiębiorcami, ale było też okazją do przedstawienia walorów turystycznych Pomorza Zachodniego i promocji regionu.

 

Wizyta wietnamskiej delegacji w Szczecinie zaczęła się od Zamku Książąt Pomorskich. Rozmowę zdominowały tematy gospodarcze, prezentacja regionalnych specjalizacji, możliwości nawiązania współpracy zachodniopomorskich firm z wietnamskimi partnerami.

W spotkaniu udział brał poseł na Sejm RP Grzegorz Napieralski i przewodniczący komisji gospodarki, infrastruktury i ochrony środowiska Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Artur Nycz.

Ambasador był także gościem specjalnym posiedzenia komisji gospodarki sejmiku województwa zachodniopomorskiego.

W programie wizyty ambasadora na Pomorzu Zachodnim znalazły się również spotkania z przedstawicielami Północnej Izby Gospodarczej oraz władzami Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Polska jest największym partnerem handlowym Wietnamu w Europie Środkowej, a Wietnam jest siódmym partnerem gospodarczym Polski wśród krajów spoza Unii Europejskiej. W 2019 r. obroty handlowe Polski z Wietnamem wyniosły 3,48 mld USD, co stanowiło wzrost o 5% w porównaniu do 2018 r. Polski eksport do Wietnamu wyniósł ponad 343 mln USD notując półtoraprocentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego, a import wzrósł o 5,4% osiągając wartość przeszło 3,1 mld USD.

W analizach dotyczących gospodarki i współpracy międzynarodowej Wietnam jest uznawany za jeden z pięciu najbardziej perspektywicznych rynków do rozwoju polskich inwestycji i polskiego eksportu. Planowane jest uruchomienie specjalnego rządowego programu skierowanego do polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które będą chciały związać się interesami gospodarczym z Wietnamem – czy to przez inwestycje, czy eksport towarów.