fbpx

HPV. Na Pomorzu Zachodnim rusza specjalny program profilaktyczny

żarówka
Fundacja Bielik z ciekawym pomysłem na edukację ekologiczną
17 czerwca 2021
plakat projektu
Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2021. Konsultacje dla organizacji pozarządowych w Zachodniopomorskiem
22 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

HPV. Na Pomorzu Zachodnim rusza specjalny program profilaktyczny

Olgierd Geblewicz

Od września mają ruszyć pierwsze bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dziewcząt w wieku 12 lat. Dzięki unijnemu wsparciu skorzysta z ich ponad 5,3 tys. mieszkanek województwa zachodniopomorskiego. To bardzo ważna część profilaktyki, która może uchronić przed zachorowaniem na nowotwór szyjki macicy. A to bardzo podstępna choroba, która rozwija się długo i bezboleśnie, ale cechuje się wysoką śmiertelnością. Oprócz szczepień prowadzone będą też działania edukacyjne.

 

Wdrożenie bezpłatnego programu profilaktyki zakażeń HPV możliwe jest w głównej mierze dzięki eurofunduszom Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Nie tylko pandemia pokazuje, że zdrowie naszego społeczeństwa jest absolutnym priorytetem władz regionu. Od ponad dekady staramy się bardzo konsekwentnie inwestować w nasze jednostki ochrony zdrowia, nie tylko w mury, ale i w ludzi. To, co traktujemy jako wyzwanie to profilaktyka zdrowotna. Niestety w Polsce zbyt często proces leczenia rozpoczyna się w momencie diagnozy lub spóźnionej diagnozy. Musimy to zmienić: edukować, tworzyć programy przesiewowe i prowadzić działania profilaktyczne m.in. zmierzające do szczepień. Wiążemy z programem szczepień przeciwko HPV wielkie nadzieje – mówił w poniedziałek, podczas podpisania umowy Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Występowanie raka szyjki macicy stanowi duży problem onkologiczny, nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby szczepienia przeciwko HPV były wprowadzone dla osób w wieku 9–14 lat.