fbpx

Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2021. Konsultacje dla organizacji pozarządowych w Zachodniopomorskiem

Olgierd Geblewicz
HPV. Na Pomorzu Zachodnim rusza specjalny program profilaktyczny
21 czerwca 2021
Olgierd Geblewicz
Kilkuset rowerzystów na moście w Siekierkach. Ekologiczny piknik w Zachodniopomorskiem
28 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2021. Konsultacje dla organizacji pozarządowych w Zachodniopomorskiem

plakat projektu

Współpraca między NGO’sami i samorządami Pomorza Zachodniego są na pierwszym miejscu. Udanych przedsięwzięć nie brakowało nawet w najtrudniejszym czasie walki z koronawirusem. Wyróżniające się działania zostaną docenione w konkursie marszałka „Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2021”, a zwycięskie gminy i powiaty otrzymają nagrody finansowe na dalsze działania z organizacjami, wolontariuszami, aktywnymi mieszkańcami. Trwają konsultacje społeczne.

 

Współpraca na wagę złota

Trwa konkurs Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2021”, którego głównym celem jest podkreślenie znaczenia współpracy na linii samorząd – organizacje pozarządowe oraz upowszechnienie najlepszych rozwiązań w tym zakresie.

 

– Rok 2020 okazał się szalenie trudny dla nas wszystkich – mieszkańców, przedsiębiorców, pracowników ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych i samorządów. W momencie kryzysu pokazaliśmy jednak, że potrafimy wspólnie działać. Warto wskazać najlepsze działania i promować sprawdzone rozwiązania – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Tegoroczna edycja ma szczególny wymiar – samorządy miały także możliwość zgłaszania działań związanych z pandemią, podjętych we współpracy z organizacjami pozarządowymi lub mieszkańcami. Wprowadzono też nową kategorię dla JST, aby umożliwić bardziej porównywalną ocenę między samorządami różnej wielkości. Do 1 lipca br. NGO’sy mogą nadsyłać uwagi do zgłoszeń JST (podane w linku poniżej):

 

Wnioski konkursowe samorządów: http://www.wws.wzp.pl/konkurs-marszalka-wojewodztwa-samorzadowy-lider-wspolpracy-z-ngo/rozpoczynaja-sie-konsultacje-w-konkursie-marszalka-samorzadowy-lider-wspolpracy-z-ngo-2021

 

Te samorządy walczą o tytuł

W celu porównania rozwiązań stosowanych w różnej skali i uwarunkowaniach, tegoroczne JST oceniane są w czterech kategoriach.

 

W kategorii Miasta powyżej 40 tys. mieszkańców i miasta na prawach powiatu o zwycięstwo walczy Gmina Miasto Kołobrzeg oraz Gmina Miasto Szczecin. W kategorii Powiaty oceniany będzie: Powiat Choszczeński, Powiat Pyrzycki i Powiat Drawski. Do kategorii Gminy liczące 15 – 40 tys. mieszkańców napłynęły dwa zgłoszenia z Gminy Drawsko Pomorskie oraz z Gminy Pyrzyce. W kategorii Gminy liczące poniżej 15 tys. mieszkańców otrzymaliśmy zgłoszenia z Gminy: Świeszyno, Mieszkowice, Chojna, Stepnica, Sianów, Karlino, Bierzwnik i Dolice.

 

Wyrażone opinie na temat współpracy poszczególnych samorządów z organizacjami pozarządowymi zostaną uwzględnione w dalszych pracach konkursowych. Zwycięzców konkursu wyłoni komisja konkursowa, której posiedzenie odbędzie się w lipcu br. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek nastąpi we wrześniu podczas XV Zachodniopomorskiego Forum Pełnomocników ds. NGO.

 

O co walczą samorządy?

Samorząd, który zwycięży w konkursie marszałka otrzyma statuetkę wykonana przez dr. hab. Jerzego Lipczyńskiego oraz nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł, z przeznaczeniem na współpracę z sektorem pozarządowym. Zwycięzca konkursu będzie miał prawo posługiwać się przyznanym tytułem „Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2021” we wszystkich materiach promocyjnych.

 

Zadanie związane z organizacją konkursu wynika również z priorytetów, jakie przyjęto w „Programie współpracy Województwa Zachodniopomorskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2021”.

 

Konkurs rozstrzygany będzie po raz dziewiąty.