
Posiedzenie Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska KWRiST
22 maja 2025Innowacyjny Samorząd 2025 – poznaliśmy laureatów szóstej edycji konkursu

Fot. Cezary Piwowarski
Poznaliśmy laureatów szóstej edycji konkursu Innowacyjny Samorząd. Rybnik, Pleszew, Brzozie, Warszawa, powiat myślenicki i województwo lubuskie triumfowali dzięki innowacyjnym projektom poprawiającym jakość życia mieszkańców.
W szóstej edycji konkursu Innowacyjny Samorząd 2025 rywalizowało 146 zgłoszeń. Kapituła, złożona z przedstawicieli samorządów, naukowców i redaktorów Serwisu Samorządowego PAP, wyłoniła zwycięzców w sześciu kategoriach: duże miasta, gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie, powiaty i województwa. Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek 23 maja w Warszawie.
„Polska dzieje się w samorządach, w województwach, w regionach, w powiatach” – powiedział otwierając uroczystość prezes PAP, Marek Błoński. „To jest szósta edycja Innowacyjnego Samorządu (…) i dla wielu z Państwa to jest zwieńczenie pewnej drogi. (…) Wszystko zaczyna się w głowie, gdy wymyślamy, co to ma być, dla kogo i w jaki sposób ma służyć ludziom. Później jest żmudny proces pozyskiwania finansowania, czasem jeszcze żmudniejszy proces zamówień publicznych, składania ofert, odwołań, który powoduje, że od tego, gdy zakiełkuje nam myśl, co robimy, do realizacji upływa kilka lat (…). (A dziś) jesteśmy na gali i możemy powiedzieć, że coś się udało. Serdecznie wszystkim państwu gratuluję, niezależnie od tego, kto zdobył jaką nagrodę i jakie wyróżnienie” – dodał.
W kategorii województw zwyciężyło Lubuskie Centrum Cyfryzacji Go Cloud. Ten regionalny hub wspiera rozwój usług cyfrowych w administracji oraz zapewnia bezpieczeństwo danych i rozwój technologii w urzędach. Projekt integruje nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne, wspierając cyfryzację regionu i podnosząc efektywność pracy urzędów.
Drugie miejsce ex aequo zajęły województwo zachodniopomorskie za projekt Zawodowy Summer Camp 2024 promujący rozwój zawodowy młodzieży i województwo mazowieckie za Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego wzmacniający edukację zawodową. Trzecie miejsca przyznano województwu małopolskiemu za portal „Małopolska uczy” propagujący ideę uczenia się przez całe życie oraz województwu wielkopolskiemu za projekt Zakup systemów wspierających Zakład Brachyterapii RSQ HOLO wraz z infrastrukturą serwerową w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.
Wśród powiatów największe uznanie zdobyły dwa projekty powiatu myślenickiego. Pierwszy to Lokalny System Wczesnego Ostrzegania Hydrologicznego, który monitoruje zagrożenia powodziowe za pomocą sond radarowych, deszczomierzy i kamer na rzekach, minimalizując straty i wspierając służby kryzysowe. Drugi – „Alert Myślenicki” – to innowacyjny system transmisji na żywo z powietrza za pomocą drona dostarczający Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego z powiatu myślenickiego relację na żywo z miejsca takich zdarzeń jak pożary wielkopowierzchniowe czy zagrożenia hydrologiczne.
Drugie miejsce zajął powiat poznański za projekt Metropolitalny System Informacji Przestrzennej usprawniający zarządzanie regionem. Trzecie miejsce przypadło powiatowi raciborskiemu za centrum turystyczno-historyczne na Zamku Piastowskim łączące dziedzictwo z nowoczesnością.
Najlepszym projektem wśród gmin wiejskich okazał się Bike Park gminy Brzozie. Kompleks sportowo-rekreacyjny z torami rowerowymi, ścieżką edukacyjną, strefą street workoutu i tyrolką ożywia przestrzeń publiczną, zachęcając do aktywności fizycznej i edukacji przyrodniczej. Drugie miejsce zdobyła gmina Czarnia za Centrum Usług Społecznych, wspierające lokalne usługi. Trzecie miejsce przyznano gminie Stare Babice za nowoczesne przedszkole połączone z Centrum Dojrzałego Człowieka, integrujące pokolenia.
W kategorii gmin miejsko-wiejskich wyróżniono Mobilne Strefy Ciszy gminy Pleszew. Filcowe kokony w szkołach i przedszkolach pomagają dzieciom, szczególnie nadpobudliwym lub z problemami z koncentracją, w wyciszeniu i relaksie. Drugie miejsce zajęła gmina Murowana Goślina za Spółdzielnię Socjalną SZANSA, wprowadzającą nowatorskie usługi komunalne. Trzecie miejsce przyznano gminie Szprotawa za program „Rower dla pierwszaka”, zachęcający dzieci do aktywnej mobilności.
Wśród gmin miejskich najwyżej oceniony został Rybnicki Model Gospodarki o Obiegu Zamkniętym miasta Rybnik. Projekt ma na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności. W jego ramach w mieście działa kuchna społeczna i kilka lodówek społecznych, w szkołach odbywają się warsztaty gastronomiczne, prowadzone są również kampanie edukacyjne angażujące mieszkańców i instytucje. Drugie miejsce zajął Hrubieszów za Pracownię Robotyki ConceptLAB rozwijającą umiejętności technologiczne młodzieży. Trzecie miejsce przypadło Nowej Soli za Magazyn Solny, łączący dziedzictwo historyczne z nowoczesnymi technologiami.
W kategorii dużych miast zwyciężył Warszawski Standard Zielonego Budynku zgłoszony przez samorząd stolicy. Standard wprowadza prośrodowiskowe wymagania dla inwestycji miejskich, promując efektywność energetyczną, retencję wody i zieloną architekturę. Drugie miejsce zajęła Łódź za projekt Odporna szkoła = Bezpieczny mŁodziak wspierający bezpieczeństwo uczniów. Trzecie miejsce przypadło Lublinowi za Plan dla Dzielnic innowacyjnie zarządzający miastem.
Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP. Celem naszej inicjatywy jest promowanie kreatywnych i innowacyjnych jednostek samorządu terytorialnego oraz inspirowanie innych JST do podejmowania działań na rzecz wdrażania innowacji w codziennej pracy. Najważniejszym kryterium oceny jest nowatorstwo oraz efektywność zastosowanych rozwiązań – a mogą one dotyczyć wszystkich aspektów funkcjonowania gmin, powiatów i województw. Dotychczasowe edycje konkursu dowiodły, że nawet niewielkie, oryginalne pomysły mogą znacząco usprawnić działanie urzędów i poprawić życie mieszkańców.
Patronat honorowy nad konkursem objęły Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz organizacje samorządowe: Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP.
źródło: Serwis Samorządowy PAP