fbpx

Komfortowe warunki dla małych pacjentów w Przemyślu

Odblaskowa szkoła – podsumowanie podkarpackiego konkursu
21 stycznia 2024
Nowa jakość patomorfologii na Podkarpaciu
Nowa jakość patomorfologii na Podkarpaciu
4 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Komfortowe warunki dla małych pacjentów w Przemyślu

Komfortowe warunki dla małych pacjentów w Przemyślu

Przemyski szpital od dziś oferuje najmłodszym pacjentom nowy standard leczenia. Do użytku oddane zostały właśnie dwa zmodernizowane oddziały dziecięce. Inwestycja kosztowała 6,5 mln złotych. To dopiero początek dobrych wiadomości o wartych 50 milionów złotych projektach, które w najbliższym czasie realizowane będą w przemyskiej lecznicy. W uroczystym otwarciu wziął udział marszałek województwa Władysław Ortyl.

2024 to rekordowy na Podkarpaciu rok nakładów na ochronę zdrowia. Inwestujemy w ten sposób w zdrowie mieszkańców województwa – mówił w Przemyślu marszałek Władysław Ortyl, gratulując jednocześnie Barbarze Stawarz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Ojca Pio udanych inwestycji.

W uroczystości oficjalnego oddania do użytku oddziałów wzięli udział także wicemarszałek Piotr Pilch, wojewoda podkarpacka Teresa Kubas –Hul, arcybiskup przemyski Adam Szal, radna województwa Dorota Łukaszyk – przewodnicząca sejmikowej Komisji Zdrowia. Obecni byli prezydent Przemyśla Wojciech Bakun oraz starosta przemyski Jan Pączek, dyrektorzy placówek zdrowia podległych marszałkowi oraz pracownicy szpitala.

Aż 132,9 mln złotych na inwestycje w sferę ochrony zdrowia. Tak rekordową kwotę w tym roku samorząd województwa zawarł w swoim budżecie. Jedna czwarta z tej kwoty zostanie zainwestowana w tym roku w przemyską lecznicę.

W dwóch uroczyście otwartych oddziałach w Wojewódzkim Szpitalu im. Ojca Pio w ciągu roku leczy się trzy tysiące małych pacjentów. Pierwszy z wyremontowanych oddziałów to dziecięca chirurgia, która dzięki remontowi stała się nowoczesnym miejscem, z nowymi salami, 2 i 3-łóżkowymi, z własnym węzłem sanitarnym, dostosowanym do potrzeb pacjentów oddziału, w tym osób niepełnosprawnych. Zmodernizowane zostały sale zabiegowe. Łazienki dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz niepełnosprawnych opiekunów. W nowych wnętrzach pojawiły się kolorowe elementy graficzne, które pozwolą małym pacjentom z większym komfortem wracać do zdrowia.

Oddawane dziś oddziały to kolejne inwestycje, które realizujemy w naszych szpitalach wojewódzkich. Tym razem gruntowne zmiany dotyczą oddziałów dziecięcych, które zostały przeniesienie i ulokowanie na jednym poziomie, co ułatwi diagnostykę i konsultacje medyczne małych pacjentów. Teraz oferują one nowy standard leczenia i pobytu. W tę zmianę zostało zaangażowanych prawie 6 mln złotych z budżetu województwa. Na 2024 rok zaplanowaliśmy rekordowe nakłady inwestycyjne dla przemyskiego szpitala. Z samego budżetu województwa zostanie zainwestowane ponad 33 mln zł – podkreślał marszałek Władysław Ortyl, przypominając o tym jak wiele milionów samorząd województwa przeznaczył na to, aby przemyski szpital, który kiedyś borykał się z problemami finansowymi, teraz mógł wyrastać na lecznicę wiodącą w województwie – Szpital w Przemyślu jest w innym miejscu niż w momencie, kiedy zarządzanie nim przejęła dyrektor Barbara Stawarz. Teraz dołączył do ekstraklasy polskich szpitalimówił marszałek.

Gratulacje w związku z realizacją inwestycji przekazali wojewoda podkarpacka Teresa Kubas –Hul, starosta przemyski Jan Pączek oraz prezydent miasta Wojciech Bakun.

Drugim ze zmodernizowanych oddziałów, które zostały właśnie otwarte, jest Oddział Dzieci z Pododdziałem Pulmonologii Dziecięcej. Remont te części kosztował ponad 3,2 mln złotych. Oddział zyskał nowoczesny charakter, nowe 2 oraz 3-osobowe sale z własnymi łazienkami zostały dostosowane do standardu, jakiego oczekują pacjenci i ich rodzice.

O tym, jak ważne są te zmiany dla funkcjonowania placówki mówiła jej dyrektor Barbara Stawarz:

Przeprowadzone prace pozwoliły nam uzyskać dodatkową przestrzeń do zwiększenia dostępności wykonywanych procedur medycznych. Naszym małym pacjentom dały szansę przebywania w bardziej komfortowych warunkach. Oddziały dziecięce pełnią w naszym szpitalu bardzo ważną rolę, zabezpieczając potrzeby medyczne mieszkańców, nie tylko Przemyśla i powiatu przemyskiego, ale też sąsiednich powiatów. Każdego roku przyjmujemy kilka tysięcy małych pacjentów. Nasz oddział chirurgiczny dla dzieci jest jednym z dwóch na Podkarpaciu. Z kolei oddział chorób dzieci z pododdziałem pulmonologii dziecięcej przyjmował w czasie pandemii małych pacjentów praktycznie z całego województwa. Od wybuchu wojny na Ukrainie pacjenci z kraju naszych sąsiadów znajdują u nas opiekę. Do tej pory leczyliśmy na oddziałach dziecięcych około 400 małych uchodźców – podkreślała dyrektor Barbara Stawarz.

Arcybiskup przemyski Adam Szal, który uczestniczył w uroczystościach w szpitalu przekazał dla małych pacjentów portret Błogosławionej Rodziny Ulmów.

Ten obraz niech przypomina, że nawet w chorobie nie jesteście sami, bo czuwają nad Wami i Waszymi Rodzinami oraz personelem szpitala błogosławieni patroni – mówił arcybiskup Adam Szal.

W czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl przypomniał także o kolejnych inwestycjach w przemyskim szpitalu. W ciągu dwóch lat będą one kosztować 50 mln złotych. Przemyski szpital będzie zapewniał kompleksową opiekę nad pacjentami z chorobami serca.

Mamy tu już kardiologię zachowawczą i inwazyjną, rehabilitację kardiologiczną, teleopiekę, a brakuje jeszcze pododdziału kardiochirurgii, na utworzenie którego przeznaczamy z budżetu prawie 20 mln złotych. Zakup angiografu wraz ze stołem operacyjnym i wstrzykiwaczem kontrastu oraz dostosowaniem pomieszczeń szpitala to kolejne niemalże 8 mln złotych – zaznaczył marszałek.

15 mln złotych dla przemyskiej lecznicy pochodzić będzie z Funduszu Medycznego stworzonego zinicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

źródło: podkarpackie.pl