fbpx

Konsultacje V 4 na temat pomocy Ukrainie

Szkolenie z zarządzania jakością w ciepłowniach opalanych biomasą 
22 marca 2022
Zachodniopomorskie firmy pomagają uchodźcom
23 marca 2022
Pokaż wszystkie

Konsultacje V 4 na temat pomocy Ukrainie

Ministrowie ds. polityki spójności i rozwoju regionalnego krajów Wyszehradzkiej Czwórki konsultowali się na temat polityki spójności na rzecz uchodźców w Europie, wsparcia dla Ukrainy, w tym pomocy humanitarnej wobec osób chroniących się przed działaniami wojennymi.

Oprócz wymiany doświadczeń związanych ze stawianiem czoła ekonomicznym skutkom wojny na Ukrainie, zwłaszcza związanym z przerwaniem łańcuchów dostaw, poruszono również temat wyzwań stojących przed Unią Europejską względem skutecznego wsparcia uchodźców przybywających do krajów europejskich. Skutki agresji na Ukrainę to także wzrost cen energii, podczas gdy gospodarki wciąż jeszcze wychodzą z kryzysu po pandemii.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformował o sytuacji związanej z napływem do naszego kraju obywateli z ogarniętej wojną Ukrainy.

Przypomniał również, że Polska stanowczo postuluje potrzebę uruchomienia nowych środków z UE, aby móc sprostać wyzwaniom związanym z masowym napływem uchodźców do naszego region. Nie ma już żadnych środków w ramach perspektywy 2014-2020, które mogłyby być wykorzystane na ten cel.

Jak zaznaczył minister Puda pojawiło się nowe ryzyko wpływu toczącego się konfliktu na realizację projektów, zwłaszcza infrastrukturalnych spowodowane m.in. odpływem siły roboczej, brakiem surowców i zaburzeniem łańcuchów dostaw.

W agendzie spotkania znalazły się również kwestie wsparcia inicjatywy Komisji Europejskiej w sprawie pakietu CARE, ale także negatywne skutki wojny na Ukrainie na odnowę polskiej gospodarki po pandemii (m.in. rosnące ceny energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorców, przerwane łańcuchy dostaw oraz stracone dla polskich firm kontrakty w Ukrainie, Rosji i w Białorusi).

Źródło: MFiPR