fbpx
Lubelskie przekazało karetki pogotowia partnerskim regionom Ukrainy
24 września 2023
Lubelskie: Kolejne umowy o dofinansowanie projektów w zakresie edukacji pozaformalnej
8 października 2023
Pokaż wszystkie

Kraśnicki szpital zyskał nowy obiekt

W kraśnickim szpitalu zakończyła się realizacja inwestycji o wartości prawie 34,7 mln złotych, z czego placówka pozyskała aż 34,3 mln zł z Funduszy Europejskich. Z udziałem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego nowy obiekt został oficjalnie otwarty.

W wyniku realizacji projektu kraśnicki szpital zyskał nowoczesny obiekt, który jest kompleksowo przygotowany do świadczenia wysokiej jakości usług medycznych dla kobiet i dzieci. Wzniesiono nowy, trzykondygnacyjny budynek połączony z budynkiem głównym szpitala.

Na niskim parterze obiektu zlokalizowane zostały pomieszczenia techniczne i pomocnicze oraz pracownia tomografii komputerowej. Z kolei na parterze pacjenci znajdą izby przyjęć: ogólną, dziecięcą oraz oddziału ginekologii i położnictwa. Na tym samym poziomie zlokalizowany został oddział ginekologiczny z 10 łóżkami dla pacjentek z wydzielonymi pokojami do izolacji oraz salą intensywnego nadzoru.

Na najwyższej kondygnacji pawilonu znalazł się oddział położniczo-noworodkowy. Jest on w pełni przygotowany do hospitalizacji pacjentek z chorobami zakaźnymi. Tutaj też znajdują się 2 sale porodowe, sala operacyjna dla porodów rozwiązywanych cięciem cesarskim, a także pomieszczenie przeznaczone dla położnic i noworodka w pierwszych godzinach życia, po porodach powikłanych i pokoje dla noworodków obserwowanych, wcześniaków, intensywnej opieki noworodka.

– Nowy pawilon to inicjatywa, która wychodzi naprzeciw realnym potrzebom nie tylko Kraśnika i powiatu kraśnickiego, ale oddziałuje też na sąsiednie powiaty, w tym na opolski i janowski. Powstałe w ten sposób zaplecze jest odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby związane między innymi z opieką nad kobietami w ciąży i noworodkami – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Środki unijne

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kraśniku mógł podjąć tak dużą inwestycję dzięki wsparciu w ramach Działania 13.1 Infrastruktura Opieki Zdrowotnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dofinansowanie uzyskał projekt „Dobudowa pawilonu do budynku szpitala w SPZOZ w Kraśniku w celu poprawy dostępności i jakości świadczonych usług, zabezpieczenia świadczeń na oddziałach ginekologicznym, położniczym i neonatologicznym oraz reorganizacji funkcjonowania szpitala”.

Do wszystkich sal i gabinetów zakupione zostało nowoczesne wyposażenie i sprzęt diagnostyczny. Na liście zakupów znalazły się między innymi: tomograf, kardiomonitory, aparaty KTG, USG i EKG, pompy infuzyjne, łóżka porodowe, stół operacyjny, aparat do znieczuleń i inny sprzęt.

– Realizacja tej inwestycji pozwoli na centralizację prowadzonych usług medycznych, racjonalizację wykorzystania potencjału technicznego i poprawę efektywności kosztowej świadczonych usług. Dzięki temu obiektowi szpital będzie przygotowany do skutecznej walki z wszelkimi zagrożeniami, jakie czyhają na noworodki i ich matki – podkreśla marszałek Stawiarski.

Otwarcie zupełnie nowego pawilonu szpitalnego to ukoronowanie dotychczasowych projektów unijnych realizowanych przez SPZOZ w Kraśniku. Placówka aktywnie korzystała z możliwości, jakie dawał Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014– 2020.

Za ponad 12,6 mln zł (przy wsparciu Funduszy Europejskich w wysokości ponad 8,4 mln zł) zrealizowane w szpitalu zostały trzy inne projekty inwestycyjne. Dzięki nim:

  • wyremontowane i doposażone zostały oddziały: Kardiologii; Chorób dzieci i młodzieży; Chorób wewnętrznych; Chorób płuc i gruźlicy; Chirurgii ogólnej; Ortopedyczno-urazowy; Chemioterapii; Opieki paliatywnej i Neurologii. Wsparcie zyskały także pracownia endoskopii oraz blok operacyjny;
  • dostosowano szpitalną przychodnię do obowiązujących przepisów ochrony przeciwpożarowej, a także przepisów budowlanych i sanitarnych. Poprawiona została również jej funkcjonalność;
  • SPZOZ w Kraśniku dołączył do grona placówek, które wdrożyły nowoczesny system informatyczny e-usług w SPZOZ. Wśród wielu zalet tego systemu jest możliwość zrealizowania wizyty lekarza POZ i Pielęgniarki środowiskowej w domu pacjenta z pełną synchronizacją z bazą danych Szpitala.

Kraśnicki szpital aktywnie uczestniczył także w realizacji 3 programów profilaktycznych wpieranych przez RPO WL, a współfinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny. Były to programy profilaktyki:

  • raka szyjki macicy,
  • raka piersi,
  • raka jelita grubego.

Na ten cel szpital pozyskał ponad 1,1 mln zł dotacji. Całkowita wartość tych projektów przekroczyła 1,3 mln zł.

– Ta aktywność służyła i nadal służy mieszkańcom miasta i powiatu. W ramach kończącego się już programu operacyjnego szpital pozyskał dofinansowanie o łącznej wartości sięgającej prawie 44 mln zł, a całkowita wartość zrealizowanych projektów przekroczyła 48,6 mln zł – mówi Anna Brzyska, Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi w Urzędzie Marszałkowskim.

źródło: lubelskie.pl