fbpx

Kujawsko-pomorskie parki zapraszają na Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji
15 października 2021
Z Konwentu Marszałków RP
22 października 2021
Pokaż wszystkie

Kujawsko-pomorskie parki zapraszają na Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

,,Otwarte krajobrazy” to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Krajobrazu. Wydarzenia związane z tym dniem odbywają się w październiku w całej Polsce. W akcję włączyły się również parki krajobrazowe w Kujawsko-Pomorskiem, których pracownicy przygotowali spacery krajobrazowe, wykłady, wystawy fotografii i konkursy. Zapraszamy w teren!

Obchodzony 20 października Międzynarodowy Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony, na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Jego powołanie ma zwrócić naszą uwagę na wartość krajobrazu w codziennym życiu, pobudzić refleksję nad koniecznością odpowiedzialnego planowania przestrzeni i możliwościami odzyskiwania obszarów zmienionych przez działalność człowieka. W tym roku organizatorzy pragną pokazać uczestnikom ,,otwarte krajobrazy” – przestrzeń bez niepożądanych, psujących krajobraz elementów: głównie przyrodniczych i rolniczych, ale również miejskich terenów zieleni oraz tzw. czwartej natury – niezagospodarowanych, dzikich terenów w mieście.

W obchody Międzynarodowego Dnia Krajobrazu włączyły się parki krajobrazowe w Kujawsko-Pomorskiem, których pracownicy zapraszają z tej okazji na:

 

  • Brodnicki Park Krajobrazowy 20 października w godzinach 10 – 14 organizuje prelekcje nt. dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, która odbędzie się na sali dydaktycznej przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego, a następnie  spacer z pracownikiem parku po ścieżce edukacyjnej Bobrowiska.

 

  • Górznieńsko–Lidzbarski Park Krajobrazowy do 22 października w godzinach 9–12 organizuje  „Młodzieżowy tydzień krajobrazowy” dla dzieci i młodzieży szkolnej, miejsce zbiórki: Ośrodek Edukacji Ekologicznej GLPK w Rudzie (Ruda 1, Górzno), a także konkurs fotograficzny dla młodzieży szkolnej z gmin położonych na terenie parku pt. „Krajobraz z moich stron”. Dziś (20 października) odbędzie się publikacja najlepszych zdjęć na profilu Facebookowym GLPK oraz rozpocznie głosowanie internetowe, które potrwa do 24 października i wyłoni zwycięzców konkursu.
  • Krajeński Park Krajobrazowy 20 października w ramach obchodów Dnia Krajobrazu organizuje dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi spacer wokół jeziora Więcborskiego ze zwiedzaniem szkółki leśnej Nadleśnictwa Runowo i ruin zamku w Runowie Krajeńskim.
  • Nadgoplański Park Tysiąclecia na 20 października w godzinach 10–12 zaplanował zwiedzanie ekspozycji w nowej siedzibie Parku wraz z prelekcją nt. przyrody i historii Nadgopla oraz spacer po Półwyspie Rzępowskim połączony z obserwacją awifauny Gopła.
  • Tucholski Park Krajobrazowy na 23 października w godzinach 9–14 zaplanował dziesięciokilometrową trasę wycieczki krajoznawczej dla rodzin z dziećmi szlakiem Wielkiego i Małego Kanału Brdy oraz kompleksu łąk: Zielonej Łąki i Bielskiej Strugi, miejsce zbiórki: Zielona Łąka (parking przy Małym Kanale Brdy).

 

  • Wdecki Park Krajobrazowy na 23 października od godziny 9 zaplanował 6,5 km spacer trasą szlakiem wzdłuż Zalewu Żurskiego, start: początek ścieżki dydaktycznej ,,Zatoki”, meta: Przystań Tleń, miejsce zbiórki siedziba Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu.

 

  • Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy organizują wystawę fotografii krajobrazów znad dolnej Wisły. Wydarzeniu towarzyszyć będzie stoisko, w którym udzielane będą informacje nt. wartości i znaczenia krajobrazu w życiu codziennym oraz informacje o wielkoobszarowych formach ochrony przyrody. Stoisko będzie czynne 20 października w godzinach 8-15 przed siedzibą Urzędu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (ul. Dworcowa 81) w Bydgoszczy.

Na terenie województwa znajduje się:

  • 10 parków krajobrazowych:

– Brodnicki Park Krajobrazowy,

– Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy,

– Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy,

-Krajeński Park Krajobrazowy,

-Nadgoplański Park Tysiąclecia,

-Tucholski Park Krajobrazowy,

-Wdecki Park Krajobrazowy,

– Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, który obejmuje trzy parki: Chełmiński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Góry Łosiowe i Nadwiślański Park Krajobrazowy,

  • 31 obszarów chronionego krajobrazu,
  • 9 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.