fbpx

Łódzka Kolej Aglomeracyjna dostanie nowe pociągi

Startuje Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych – Łódzkie 2021
11 czerwca 2021
wyścig
Międzynarodowy Wyścig Kolarski ,,Solidarności” i Olimpijczyków wystartował w Pabianicach
24 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Łódzka Kolej Aglomeracyjna dostanie nowe pociągi

pociąg

Zarząd województwa łódzkiego przyjął uchwałę dotyczącą dofinansowania zakupu trzech pociągów z napędem hybrydowym dla Łódzkiej Kolei Aglomaracyjnej.

Na zakup trzech hybrydowych, czyli spalinowo-elektrycznych, pociągów dla ŁKA zarząd województwa łódzkiego przekazał 51,61 mln zł. To dofinansowanie projektu „Budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej ETAP IV” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Całkowita wartość projektu to 74,52 mln zł.

– Realizacja tego projektu pozwoli nam rozbudować siatkę połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej o miejscowości, do których dziś pociągi ŁKA nie mogą dojechać. To zdecydowanie ułatwi mieszkańcom podróżowanie po regionie – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – W maju liczba pasażerów pociągów ŁKA wróciła do stanu sprzed pandemii koronawirusa, czyli do pól miliona osób miesięcznie. To pozwala nam ze spokojem myśleć o przyszłości i inwestować w rozwój kolei.

Nowy tabor wzbogaci rozkład jazdy, ale przede wszystkim pozwoli dotrzeć ŁKA do miejscowości, które pozbawione są regularnych połączeń kolejowych lub ich liczba jest niewystarczająca. Po zakupie „hybryd” poprawi się jakość obsługi połączeń pasażerskich na odcinkach linii kolejowych, które nie są zelektryfikowane. Będą to: linia nr 25 w relacji Łódź/Zgierz-Tomaszów Mazowiecki-Opoczno oraz linia nr 53 relacji Łódź/Zgierz-Tomaszów Mazowiecki-Spała. Z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego będzie kursowało 36 pociągów, z Łodzi do Opoczna pojedzie 20 składów, a z Łodzi do Spały pojadą 4 weekendowe pociągi. Nowymi, dwunapędowymi pociągami będzie mogło podróżować po 300 osób, w każdym będzie 160 miejsc siedzących.

Źródło i foto: lodzkie.pl