fbpx

Łódzkie uczciło rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Turystyczne niedziele w Łódzkiem
9 lipca 2021
Z życia KWRiST
10 września 2021
Pokaż wszystkie

Łódzkie uczciło rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Uroczystości odbyły się w całym województwie. W Wieluniu wzięła w nich udział przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska oraz radny Andrzej Chowis. W łódzkich obchodach uczestniczył wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk. Samorząd województwa reprezentował również Dariusz Rogut, prezes łódzkiego oddziału IPN i radny Sejmiku.

W Wieluniu obchody połączone były z otwarciem plenerowej wystawy „Wieluńskie ślady Powstania 1944”. W imieniu Sejmiku Województwa Łódzkiego kwiaty pod pomnikiem rtm. Witolda Piłeckiego złożyli przewodnicząca Sejmiku – Iwona Koperska  oraz radny Andrzej Chowis. W uroczystościach, pomimo deszczowej pogody, wzięło udział wielu mieszkańców Wielunia. Uczestnicy mogli obejrzeć rekonstrukcje wydarzeń powstańczych przygotowane przez Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej oraz harcerzy z 5 Szczepu „Piątka” a także wspólnie z Orkiestrą Dętą z Dzietrzkowic i harcerskim zespołem „Pięciolinia” zaśpiewać powstańcze pieśni.

W Łodzi uroczystości rocznicowe zorganizował, jak co roku, łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Uczestnicy zebrali się przy grobie Barbary Nazdrowicz „Wiewiórki” w części katolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej 39. Oddając hołd uczestnikom Powstania, złożyli kwiaty i zapalili znicze. W spotkaniu wzięły, między innymi, udział siostra „Wiewiórki” – Julita Nazdrowicz-Woodley oraz uczestniczka powstania, porucznik Gryzelda Studzińska „Zela”.

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości rozpoczęli spacer po cmentarzu, odwiedzając groby innych uczestników Powstania.

Barbara Nazdrowicz urodziła się w Łodzi. Podczas wojny wraz z rodziną przeniosła się do Warszawy. Należała do Szarych Szeregów. Zginęła podczas Powstania wraz z niemal całym oddziałem. Została pochowana w Warszawie, ale rodzina zdecydowała o przeniesieniu jej grobu do rodzinnej Łodzi. Po 1945 r. pomnik na jej grobie był jedynym, na którym było napisane Powstanie Warszawskie.

W Łodzi znamy miejsca spoczynku blisko 250 uczestników Powstania Warszawskiego. W kilkunastu przypadkach są to mogiły symboliczne.

źródło i foto: lodzkie.pl