Sejmik Województwa Lubuskiego podzielił dotacje na bazę sportową, turystyczną i zabytki
23 kwietnia 2023Podsumowanie IV Kadencji Rady Działalności Pożytku Publicznego w Lubelskiem
7 maja 2023Marszałek Elżbieta Polak mówi, że jest tu jak w Toskanii, a my zapewniamy – warto sprawdzić to na własną rękę. Niekończące się parki, przepiękne zamki i pałace, a do tego pełen smaków i aromatów szlak wina i miodu. Do tego wciąż stosunkowo niewielu turystów, a zatem i bez tłoków. Brzmi zachęcająco? Zapraszamy do zwiedzania lubuskiego – a konkretnie dzisiaj: powiatu żarskiego.
Związek Województw RP (Polskie Regiony) w ostatnich latach realizuje kampanię #PolskieWakacje, jednak lato to nie jedyny czas, kiedy warto odkrywać Polskę i jej atrakcje turystyczne. Dlatego już od kilku miesięcy zapraszamy do zwiedzania jej niezależnie od pory roku. Prezentowaliśmy już atrakcje Małopolski (okolic Limanowej, Nowego Targu i Zakopanego).
Zachęcaliśmy do odwiedzenia okolic Rzeszowa, na Dolny Śląsk zapraszaliśmy już kilka razy – w okolice Kłodzka, Świeradowa Zdroju, powiatu karkonoskiego i okolic Wrocławia i sprawdzaliśmy, co ciekawego oferuje łódzkie. Ostatnio zachęcaliśmy do rowerowej majówki na Pomorzu Zachodnim, a dziś pora na przygraniczny obszar województwa lubuskiego.
Wyjątkowy park UNESCO
Największą gwiazdą okolic Żar jest niewątpliwie Park Mużakowski UNESCO i jego część – Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa. Atrakcja wyjątkowo ciekawa, bo zlokalizowana – dosłownie – na granicy polsko-niemieckiej (przepływa przez nią rzeka Nysa Łużycka). Park zajmuje obszar około 728 ha (to jeden z najrozleglejszych parków w Europie!), z czego po stronie polskiej znajdują się ponad 500, ale zabudowania rezydencjalne znajdują się po stronie niemieckiej, m.in. z przepięknym zamkiem Bad Muskau, do którego można dojść jednym z mostów – Wiaduktem, Mostem Książęcym, nad Wąwozem, Królewskim, Podwójnym czy Angielskim. O wyjątkowości miejsca świadczy m.in. fakt, że Park Mużakowski został wpisany w 2004 r. na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.
– To prawdziwa perła naszej turystyki, największy w Polsce i Niemczech krajobrazowy park w stylu angielskim – mówi o Parku Mużakowskim marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.
Park czynny jest codziennie od marca do listopada, w godzinach 10:00 – 18:00 (w listopadzie 10-17).
Pisząc o tym miejscu warto wspomnieć także o Światowym Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa. To unikalna w skali światowej struktura geologiczna w postaci spiętrzonej moreny czołowej, w kształcie łuku znajdującego się po obu stronach granicy Polski i Niemiec. Z czego słynie? Jest tu np. ponad 100 jezior antropogenicznych, które zadziwiają rozmaitością kolorów. Najcenniejsze obiekty udostępnione są wzdłuż trasy geoturystycznej „Dawna kopalnia Babina”. Więcej o Geoparku, organizowanych w nim imprezach i wydarzeniach dowiecie się na jego stronie Geoparku
Odwiedź Żary
Choć mużakowskie atrakcje to wystarczający powód, by zapuścić się w tamte okolice i aktywnie spędzić czas czy to spacerując, czy maszerując z kijami do Nordic Walking, jeżdżąc na rowerze czy płynąc np. kajakiem, będąc na miejscu, warto zajrzeć do stolicy powiatu. Miasto Żary może się pochwalić urokliwą starówką, widocznymi starymi murami obronnymi czy imponującym, choć niestety niszczejącym Pałacem Promitzów.
Punktem, który zaciekawi całe rodziny jest tutejsza Wieża Promnitza znajduje się na Gołębim Wzgórzu, w samym sercu Zielonego Lasu. Rozpościera się z niej przepiękny widok na Karkonosze czy Góry Izerskie. Sam Zielony Las to także świetny pomysł na spędzenie czasu, chociażby ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu: góry, pagórki, doliny, jary, wąwozy, podmokłe łąki, grzęzawiska, jeziorka, bajorka czy stawy. Są tu rozmaite ścieżki edukacyjno – przyrodnicze przybliżające sekrety natury, a także ciekawostki historyczne dotyczące okolic, np. „Szlak rozbójników” czy „Szlak Trzech Wież”.
Zwiedzając Żary warto wsadzić głowę do tutejszego Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego. W ramach wystaw prezentowane są wykopaliska archeologiczne z miasta i okolicy, a także eksponaty obrazujące rozwój tutejszego górnictwa węgla brunatnego, produkcji szkła i porcelany oraz browarnictwa.Właśnie otwarto wystawę czasową „Skarby Żarskiej Porcelany – Nowe Odkrycia” (dostępna do 1 stycznia 2024), a muzeum na swojej stronie już informuje o zbliżającej się Nocy Muzeów, podczas której będzie organizowało m.in. gry w stylu retro. Więcej informacji na stronie muzeum
Niewiele ponad pół godziny drogi samochodem na północny wschód od Żarów, znajduje się jeden z obiektów będący częścią słynnego Szlaku Wina i Miodu (strona szlaku tutaj). Winnica Cosel, bo o niej mowa, oferuje zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie o historii tego pięknego i spokojnego miejsca, jak również o samym, wyjątkowym winie, o winoroślach i o okolicy. Opowie również o pracy, którą wykonuje twórca winnicy i zarazem wina. Po spacerze winnica zaprasza na degustację swoich wyrobów, a także wędlin, pieczywa, serów czy owoców. Grzechem byłoby nie skorzystać z takiej możliwości! Przed wizytą należy skontaktować się z gospodarzem poprzez profil Winnicy Cosel na Facebooku lub poprzez stronę internetową.
To zaledwie kilka miejsc, które jednak pokazują, jak ogromny potencjał drzemie w województwie lubuskim. To region warty odkrycia i – jak głosi hasło: warte zachodu! Wrócimy tu jeszcze – obiecujemy. Tymczasem zachęcamy do samodzielnego odkrywania perełek regionu. Ułatwi to np. strona Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej LOTUR.