fbpx
Dobry wynik lubuskich spółek szpitalnych
30 czerwca 2021
O współpracy lubuskiego z Brandenburgią
16 lipca 2021

Zakończyła się modernizacja kolejnych pawilonów Szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych w Międzyrzeczu/Obrzycach. Efekty realizacji inwestycji mogła ocenić marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

– W ostatniej dekadzie samorząd województwa przekazał szpitalowi 13,5 mln zł na zadania, które służą poprawie infrastruktury i dostępności do leczenia. Udało się wykonać te inwestycje, ale zdajemy sobie sprawę, że są potrzebne kolejne. Dlatego w ubiegłym roku przeznaczyliśmy ponad 1,7 mln zł na modernizację kolejnych szpitalnych obiektów – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Inwestycja zakładała przebudowę budynków Nr 11, 11a i 12b na potrzeby Izby Przyjęć i gabinetów Poradni Psychiatrycznych, w którym zlokalizowane są :

– poradnie szpitalne ( psychiatryczne dla dorosłych i dzieci, poradnia neurologiczna ,poradnia leczenia uzależnień ),

– pracownia RTG i EEG szpitala,

– apteka szpitalna,

–  punkt koordynacyjny Centrum Zdrowia Psychicznego.

Jak podkreśla dyrektor lecznicy Ewa Lewicka-Michalewska, bardzo ważna w tym remoncie była pracownia RTG. – Do tej pory dysponowaliśmy aparatem 35-letnim. Urządzenie zostało zakupione ze środków projektu Lubuskie Kontra Wirus. Szpital z własnych środków przystosował pracownię – wyjaśniła. Inwestycję wsparło także kwotą 70 tys. zł miasto Międzyrzecz. Za tę solidarność marszałek dziękowała burmistrzowi Remigiuszowi Lorenzowi.

 

W ramach projektu Lubuskie kontra wirus Samorząd Województwa Lubuskiego przekazał Szpitalowi następujący sprzęt:

– aparat RTG do diagnostyki obrazowej 264.074,04zł

– lampa bakteriobójcza przepływowa (6 szt.) 8.634 zł

– kardiomonitor 3.942 zł

– aparat do EKG przenośny 7.398 zł

– aparat do EKG stacjonarny 4.730,40 zł

– łóżko psychiatryczne i  szafka przyłóżkowa bezpieczna (50 kompletów) – 215.460 zł

 

Marszałek zapewniła, że samorząd nadal będzie wspierał lecznicę. Dowodem dalszego wsparcia jest popisana 8 lipca br.  umowa na realizację projektu w zakresie cyfryzacji. Na ten cel zarząd województwa przeznaczył ponad 265 tys. zł.

– Projekt zakłada rozbudowę infrastruktury informatycznej oraz budowę platformy wymiany pomiędzy szpitalami znajdującymi się w konsorcjum, czyli szpitalem w Międzyrzeczu, Sulęcinie i Sulechowie. Szpital znalazł się też wśród beneficjentów realizowanego przez urząd marszałkowski projektu e-zdrowie. Ten projekt ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ w jego ramach w szpitalu rozbudowane zostanie oprogramowanie dla personelu, które pozwoli na lepsze zarządzanie szpitalem oraz monitoring kosztów funkcjonowania – podkreślała Ewa Lewicka-Michalewska.

 

To jednak nie jedyne działania realizowane przez szpital. Ważnym krokiem było utworzenie Centrum Zdrowia Psychicznego. – To nasz wielki sukces – samorządu oraz załogi szpitala i pani dyrektor, że udało nam się w ramach pilotażu rządowego utworzyć centrum zdrowia psychicznego, które stawia na psychiatryczną opiekę środowiskową. Odkąd w szpitalu działa centrum znacząco poprawiła się jego kondycja finansowa. Szpital za ubiegły rok zanotował zysk, co nas bardzo cieszy – podkreślała marszałek Polak. Od tego roku szpital realizuje także kontrakt na poradnię zdrowia psychicznego dla dzieci, której w powiecie do tej pory  nie było. – Będziemy mogli więc świadczyć profesjonalną pomoc, szczególnie że mamy wysokospecjalistyczną kadrę medyczną. Szpital zabiega także o środki ministerialne na realizację zadań w tym obszarze – poinformowała dyrektor lecznicy.

Źródło i foto: lubuskie.pl