fbpx

Ludzie regionów – Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Czerwcowe posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
5 lipca 2024
Ludzie regionów – Anna Bańkowska, Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego
16 lipca 2024
Pokaż wszystkie

Ludzie regionów – Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Wracamy z odświeżoną (w związku z kwietniowymi wyborami samorządowymi) serią publikacji, w ramach których będziemy prezentować sylwetki marszałków i wicemarszałków wszystkich województw w Polsce. Cotygodniowe publikacje pozwolą lepiej poznać gospodarzy regionów – również z tej bardziej prywatnej strony.

Jako pierwszego mamy przyjemność zaprezentować marszałka województwa zachodniopomorskiego, który jednocześnie pełni funkcję Prezesa Zarządu Związku Województw RP – Olgierda Geblewicza. Zapraszamy do lektury!

Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Aktywny samorządowiec od ponad 20 lat! Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego od 2010 roku. Wcześniej – Przewodniczący Sejmiku WZ (od 2008 r.) i radny województwa (od 2006 r.). Od 2016 r. Prezes Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

Prawnik i ekonomista. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w banku, następnie przez 13 lat pracował w sektorze gospodarki komunalnej, w tym przez prawie 4 lata pełnił funkcję Prezesa ZWIK w Szczecinie, obecnie zasiada w Radzie Nadzorczej GWIK sp. z o.o. w Goleniowie. Od 2019 r. przedstawiciel strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w Radzie Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Ekspert od samorządowych inwestycji i europejskiej polityki regionalnej. Zaangażowany w negocjacje dotyczące kolejnych perspektyw unijnych i konstruowanie Regionalnego Programu Operacyjnego, a obecnie programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego. Od 2011 r. członek Europejskiego Komitetu Regionów, od 2022 r. przewodniczący grupy EPP (Europejska Partia Ludowa) w EKR. Przewodniczący Konferencji Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego (BSSSC) z ramienia Polski (w latach 2010-11 i 2022-23). Od lipca 2021 r. Ambasador Paktu na rzecz Klimatu przy Komisji Europejskiej.

Gospodarz regionu, który jest liderem „zielonej transformacji” w Polsce. Na Pomorzu Zachodnim wytwarza się najwięcej energii z odnawialnych źródeł, a samorząd województwa inwestuje m.in. w ekologiczny transport, kupując najnowocześniejsze pociągi z napędem hybrydowym. Rozwija też spektakularny projekt budowy 1500 km tras rowerowych.

Olgierd Geblewicz podróżuje po regionie również na dwóch kółkach, regularnie biega, a weekendy uwielbia spędzać pod żaglami. Był jednym z inicjatorów utworzenia Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, czyli sieci portów i przystani jachtowych na Odrze, Zalewie Szczecińskim i Zatoce Pomorskiej.

Kocha muzykę. Uczył się w szkole muzycznej, a jako nastolatek zaczął grać w kapelach rockowych. W tym roku skończy 52 lata i nadal od czasu do czasu wychodzi na scenę. Z gitarą. Mieszka w Goleniowie. Jest żonaty. Ma trzy córki.