fbpx
Zarząd Województwa Opolskiego wybrany
Zarząd Województwa Opolskiego wybrany
14 maja 2024
700 000 zł dla opolskiej turystyki
700 000 zł dla opolskiej turystyki
26 maja 2024
Pokaż wszystkie

Lwy Opolskiej Turystyki po raz drugi

Lwy Opolskiej Turystyki po raz drugi

Zarząd województwa już po raz drugi przyznała nagrody za osiągniecia na rzecz rozwoju oraz upowszechniania turystyki i krajoznawstwa województwa opolskiego. Konkurs „Lew Opolskiej Turystyki” dedykowany jest ludziom związanym z turystyką w naszym regionie: społecznikom, inwestorom, przedsiębiorcom, samorządowcom oraz pasjonatom.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: działalność społeczna, samorządność oraz przedsiębiorczość. Marszałek przyznaje także nagrody specjalne – „Super Lew Opolskiej Turystyki”.

W tym roku dwie osoby otrzymały statuetkę „Lew Opolskiej Turystyki”. Za działalność społeczną nagrodą została uhonorowana Wilhelma Barańska. Już ponad 35 lat działa w Polskim Towarzystwie Turystyczno – Krajoznawczym Ziemi Brzeskiej, od 1997 r. jest jego prezesem, a od 2000 r. jest przewodniczącą Regionalnej Rady ds. Turystyki Młodzieży województwa opolskiego. Ponadto jest m.in. przewodnikiem turystyki górskiej, instruktorem krajoznawstwa oraz pilotem wycieczek. W tej samej kategorii wyróżnienia otrzymali natomiast Józef Hupka, od 1984 r. aktywny członek PTTK Oddział Sudetów Wschodnich i członek komisji wojewódzkiej Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” oraz Przemysław Supernak, autor bloga podróżniczo-turystycznego SuperGlob promującego atrakcje turystyczne Opolszczyzny, pomysłodawca i autor „Przewodnika rowerowego po najlepszych trasach Opolszczyzny”.

Drugą statuetkę, tym razem – w kategorii samorządność – otrzymała Małgorzata Halek. Od 2015 r. jest dyrektorem Agencji Sportu i Promocji w Prudniku, wspólnie z zespołem Agencji tworzyła Prudnicki Szlak Miejski oraz aplikację mobilną, której celem jest ułatwienie zwiedzania i poznawanie atrakcji Prudnika. – Ta nagroda to dla mnie ogromne wyróżnienie – mówiła wzruszona laureatka. – Jest to szalenie ciężka praca, nie tylko moja, ale również pracowników Agencji, którzy przyczynili się do tego, że te nasze małe projekty, które realizowaliśmy w ramach Interregu zostały zrealizowane i rozwijały kroczek po kroczku naszą turystykę – podkreślała.

I wreszcie nagrody specjalne. W tym roku otrzymali je: wieloletni dyrektor opolskiego Ogrodu Zoologicznego Lesław Sobieraj, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariusz Byczkowski, burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar, wieloletni były burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński oraz prezes zarządu BEVER sp. z o.o., zarządzającej obiektem BAJKA HOTEL & RESORT w Grodźcu Beata Wiench.

Te nagrody to przede wszystkim ludzie, którzy tworzą ofertę turystyczną w województwie opolskim. Turystyka jest różnorodna i wielowymiarowa i ludzie poprzez swoje pasje tworzą ofertę, z której korzystają nasi mieszkańcy – mówił marszałek Andrzej Buła. – Dlatego cieszę się, że dzisiaj możemy takie osoby wyróżnić i pokazać innym, że polityka regionalna związana z turystyką to bardzo ważny atut województwa – dodawał marszałek.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca podkreślał, że druga edycja odbywa się w wyjątkowym roku – 20 lat Polski w Unii Europejskiej. – Oprócz Lwów Opolskiej Turystyki przyznaliśmy także jubileuszowe medale tym wszystkim, którzy przez dwadzieścia lat dbali o turystykę, propagowali ją, ale również korzystali ze środków europejskich – mówił.

opolskie.pl