fbpx
Ponad 17,5 mln zł dla małopolskiej kultury
15 października 2023
Utalentowane Małopolanki występują na najlepszych scenach
Utalentowane Małopolanki występują na najlepszych scenach
30 października 2023
Pokaż wszystkie

Małopolska Ambasadorem Dwujęzyczności

Małopolska Ambasadorem Dwujęzyczności

Województwo Małopolskie zostało nagrodzone za wdrażanie zintegrowanych działań edukacyjnych oraz propagowanie idei powszechnej dwujęzyczności w regionie.

W trakcie uroczystej gali Bilingulal Future Forum, statuetkę Ambasadora Dwujęzyczności odebrały najbardziej zasłużone instytucje, samorządy, w tym Małopolska, które aktywnie realizują zadania związane z rozwojem nowoczesnej dwujęzycznej edukacji. Bilingual Future Forum jest unikalną w skali globalnej platformą do komunikacji środowisk, stawiających sobie za cel powszechną dwujęzyczność. Tytuł Ambasador Dwujęzyczności przyznawany jest przez kapitułę Bilingulal Future Forum.

Dwujęzyczność to aspekt, który coraz częściej pojawia się jako bardzo ważny, a nawet niezbędny element edukacji. Rosnące zrozumienie idei wychowania w dwujęzyczności i potrzeby z niego wynikające generują nowe wyzwania dla samorządów. Dlatego też Województwo Małopolskie wdrażało wspólnie z 3 bibliotekami pedagogicznymi program pn. „Dwujęzyczny przedszkolak”, który był elementem Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne dzieci/Bilingual Future”.

Celem projektu była pomoc w opanowaniu przez dzieci języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym. Udział w programie umożliwiał codzienny kontakt najmłodszych z językiem obcym – zarówno w przedszkolu, jak i w domu. Dzięki temu programowi, dzieci uczyły się języka w sposób naturalny, w formie zabawy.

Dwujęzyczność to korzyści nie tylko dla indywidualnego rozwoju językowego, intelektualnego i zawodowego. To w szerszej skali benefity dla samorządów, czy wręcz całych społeczeństw. Otrzymana nagroda, to ogromne wyróżnienie i potwierdzenie, że wysiłki Małopolski w dziedzinie dwujęzyczności są postrzegane i docenione.

Województwo Małopolskie dąży do jeszcze większych osiągnięć i działań w tym zakresie poprzez wsparcie wychowania przedszkolnego ukierunkowanego na zwiększenie szans edukacyjnych dzieci i podniesienie jakości oferty Ośrodków Wychowania Przedszkolnego, w tym realizację programów dwujęzyczności. Działania te będą wdrażane w ramach Funduszy Europejskich dla Małopolski na lata 2021-2027.

Organizatorami wydarzenia Bilingual Future Forum byli: Centrum Inteligentnego Rozwoju, partner strategiczny Yellow House Education.

źródło: malopolskie.pl