fbpx

Małopolska kolej rozwija się z myślą o mieszkańcach

Zimowe Zakopane, źródło visitmałopolska
Małopolska zimą – nie tylko narty. Okolice Zakopanego
24 lutego 2023
W 2022 roku Małopolskę odwiedziło prawie 17 mln turystów
5 marca 2023
Zimowe Zakopane, źródło visitmałopolska
Małopolska zimą – nie tylko narty. Okolice Zakopanego
24 lutego 2023
W 2022 roku Małopolskę odwiedziło prawie 17 mln turystów
5 marca 2023
Pokaż wszystkie

Małopolska kolej rozwija się z myślą o mieszkańcach

Wicemarszałek Łukasz Smółka przedstawił szczegółową organizację przewozów kolejowych w Małopolsce. Kolej to tani, ekologiczny i szybki środek transportu, dlatego tak ważny jest jej ciągły rozwój w naszym regionie.

Małopolska kolej jest coraz bardziej nowoczesna, a pociągi w naszym regionie są bezpieczne, punktualne i ekonomiczne. Każdego dnia uruchamiamy 443 połączenia, które realizują przewoźnicy: Koleje Małopolskie, Polregio i Koleje Śląskie. Blisko 60% z nich jest obsługiwana przez nowoczesny tabor, wszystko z myślą o pasażerach – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Na obszarze Województwa Małopolskiego obowiązuje wzajemne honorowanie biletów pomiędzy przewoźnikami tj. Kolejami Małopolskimi, Polregio i Kolejami Śląskimi. Wprowadzono też nowe ulgi m.in. Bilet Małego Małopolanina, Ulga dla Seniorów, czy bezpłatne przejazdy dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych.

Kolej jest dobrze odbierana przez pasażerów, szczególnie tam, gdzie wcześniej połączenia były likwidowane. Małopolska oferta jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych ofert w Polsce, zarówno ta stała ciesząca się dużym zainteresowaniem, ale też nowe połączenia, które uruchamiamy np. Kraków-Podbory Skawińskiej, Kraków-Przeciszów – dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

W 2019 roku reaktywowano połączenie do Muszyny, w 2021 roku Jasło-Krynica Zdrój, natomiast w 2022 roku pociągi zaczęły kursować na trasach do Olkusza, Bukowna, Przeciszowa i Podborów Skawińskich.

Samorząd Województwa Małopolskiego zwiększył też znacząco dopłaty do transportu kolejowego w naszym regionie. W 2010 roku było to 69 mln zł, a w 2023 to blisko 330 mln zł, co przekłada się na wzrost zainteresowania tą formą transportu. Im większa siatka połączeń kolejowych, tym więcej pasażerów przesiada się z samochodów — w 2022 roku było to ponad 16 mln pasażerów.

Bardzo dziękuje wszystkim pasażerom, którzy korzystają z usług naszych przewoźników. Dzięki zakupom nowego taboru i budowie najnowocześniejszego zaplecza kolejowego pociągi codziennie wyjeżdżają bezpieczne, czyste i komfortowe, co dostrzegają i doceniają pasażerowie. Oczekują oni też jak najmniej skomplikowanej oferty sprzedaży, dlatego, wspólnie z przewoźnikami, zdecydowaliśmy o integracji biletów. Trwają również prace nad stworzeniem biletu metropolitalnego, czyli możliwości korzystania z oferty kolejowej w połączeniu z komunikacją miejską na terenie Krakowa – podsumowuje wicemarszałek Łukasz Smółka.

źródło: malopolska.pl