fbpx
Witold Kozłowski
Małopolska współpraca gospodarcza z francuskimi regionami
2 lipca 2021
Echa z pierwszego Małopolskiego Festiwalu Smaku
16 lipca 2021
Pokaż wszystkie

Małopolska zyskała nowy ośrodek rekreacyjny

26 hektarów do wypoczynku, kilka kilometrów ścieżek spacerowych, boiska do piłki plażowej, plac zabaw, miejsca parkingowe, inteligentne oświetlenie i monitoring. Otoczenie zbiornika wodnego nr 1 w Przylasku Rusieckim przeszło w ciągu ostatniego roku prawdziwą metamorfozę, dzięki której jest ono dzisiaj bardziej dostępne i atrakcyjne dla odwiedzających, przy jednoczesnym zachowaniu jego naturalnego charakteru.

– Otwarcie ośrodka w Przylasku Rusieckim to znakomita informacja nie tylko dla mieszkańców wschodniej części Krakowa, ale dla wszystkich, którzy latem będą wypoczywać w mieście. Dzięki tej inwestycji cała okolica jest atrakcyjniejsza, a wypoczynek nad wodą – bezpieczniejszy i bardziej komfortowy. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie to obiecujący początek zmian czekających Nową Hutę

– mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz.

Współfinansowana z Funduszy Europejskich przebudowa terenu rekreacyjnego przy zbiorniku wodnym nr 1 w Przylasku Rusieckim była bardzo wyczekiwana nie tylko przez mieszkańców Nowej Huty. Między innymi z tego powodu znalazła się ona na liście zadań, które miały zrekompensować powstanie Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów w tej dzielnicy.

Ostatecznie inwestycja została włączona do projektu strategicznego Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego pn. „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” realizowanego przez Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. Oficjalnego jej otwarcia dokonali dzisiaj Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Tomasz Urynowicz oraz Prezes Zarządu Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. – Artur Paszko.

-Główną ideą, która przyświecała zrealizowanej właśnie modernizacji terenu rekreacyjnego, było stworzenie nowoczesnego miejsca do wypoczynku pośród przyrody, z należytym jej poszanowaniem. Stąd ścieżki meandrują między rosnącymi tu drzewami, a wjazd samochodów w najbliższe otoczenie akwenu został ograniczony. Wcześniej auta zatrzymywały się przy samej, półdzikiej wówczas, plaży. Ważnym elementem przedsięwzięcia są też zainstalowane urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła i panele fotowoltaiczne – wskazuje Artur Paszko, Prezes Zarządu Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.

W sumie zastosowano tu 68 paneli o łącznej mocy 24 kW oraz 3 pompy ciepła. Na zmniejszenie zapotrzebowania na prąd będzie też miało wpływ inteligentne oświetlenie, którego stopień natężenia dostosowuje się do pory dnia i ruchu w okolicy.

– Przebudowa otoczenia zbiornika wodnego nr 1 w Przylasku Rusieckim to nowe otwarcie tego miejsca. Wcześniej była tu jedynie plaża, bez toalet i przebieralni. Nie było też zaplecza dla sprzętu wodnego i takiej przestrzeni do spacerów. To także otwarcie pierwszej inwestycji realizowanej w głównej mierze ze środków miasta w ramach projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Równolegle trwa już także budowa Strefy Aktywności Gospodarczej, remont ulicy Igołomskiej i przygotowanie kolejnych działań. Pojawiają się też pierwsi inwestorzy. To jasny sygnał, że Nowa Huta zyska wiele rozwiązań zarówno dla jej obecnych mieszkańców, jak i tych, którzy pojawią się tutaj w najbliższych latach. Kraków i Małopolska zyskują kolejny atrakcyjny pod kątem społecznym, ale też biznesowym punkt na swojej mapie – stwierdził Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Całkowity obszar tej inwestycji to około 26 hektarów, z czego prawie 19 to powierzchnia zbiornika wodnego. Przy jego brzegu pojawiły się nowe pomosty, których łączna długość wynosi prawie kilometr. Najdłuższy z nich prowadzi od nowego parkingu do poszerzonej plaży. Przywieziono na nią ok. 7 tysięcy ton piasku.

Nowymi atrakcjami są też boiska do piłki plażowej i „pływający” basen o podwyższonym dnie. Powstały też dwa nowe budynki – zaplecze sanitarne z przebieralnią oraz magazyn z pomieszczeniami socjalnymi dla obsługi. Ich elewacje wykorzystano do nasadzenia tam zieleni wertykalnej. Pomiędzy budynkami ustawiono namiot do organizacji wydarzeń plenerowych.

Przebudowa terenu rekreacyjnego przy zbiorniku nr 1 w Przylasku Rusieckim to pierwszy element Centrum Rekreacji i Wypoczynku. Kolejnymi etapami jego realizacji są park rzeczny obejmujący pozostałe 13 zbiorników, Park Edukacyjny „Branice”, którego ważnym elementem będzie skansen drewnianego budownictwa z Krakowa i jego okolic oraz centrum geotermalne.

Generalnym Wykonawcą inwestycji był Krisbud sp. z o.o., a jej całkowity jej koszt wyniósł blisko 18,5 mln zł, z czego ponad 5,2 mln zł to dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich.