fbpx

Małopolski Festiwal Smaku w Dąbrowie Tarnowskiej

Rusza rejestracja na Małopolska Tour 2023
31 lipca 2023
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor: Zgłoś kandydata!
16 sierpnia 2023
Rusza rejestracja na Małopolska Tour 2023
31 lipca 2023
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor: Zgłoś kandydata!
16 sierpnia 2023
Pokaż wszystkie

Małopolski Festiwal Smaku w Dąbrowie Tarnowskiej

Małopolski Festiwal Smaku w Dąbrowie Tarnowskiej

Kocioł Czarownicy, pierogi z kapustą, kopytka ziemniaczane z sosem borowikowym – to tylko niektóre z przysmaków, jakich mogli skosztować uczestnicy Małopolskiego Festiwalu Smaku w Dąbrowie Tarnowskiej. W wydarzeniu wzięli udział wicemarszałek Józef Gawron, Marta Malec-Lech z zarządu województwa oraz radni województwa Anna Mikosz i Wojciech Skruch.

Szefem festiwalowej kuchni w Dąbrowie Tarnowskiej był Andrzej Polan, znakomity kucharz i restaurator, wtórowały mu członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i lokalni producenci, którzy wystawili swoje stoiska z małopolskimi przysmakami. Koneserzy i smakosze mogli odnaleźć tu m.in. złociste miody, chrupiące pieczywo, pachnące wyroby z lawendy, aromatyczne wędliny, zachwycające wyglądem i smakiem ciasta, rozmaite przetwory i wiele innych. Było smacznie, pysznie, radośnie i kolorowo!

Już po raz osiemnasty kosztujemy najsmaczniejszych dań Małopolski, odkrywamy nowe, nieznane smaki i przypominamy sobie te zapomniane. Festiwal Smaku jest wspaniałą okazją do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół. W bogatym programie wydarzenia z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – powiedział wicemarszałek Józef Gawron.

Cieszymy się, że wspólnie z Państwem możemy uczestniczyć w tym wielkim święcie regionalnej kuchni. Małopolski Festiwal Smaku to nie tylko wyjątkowe przedsięwzięcie, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń w naszym regionie – to przede wszystkim wspaniałe smaki, wspaniali ludzie i niepowtarzalna atmosferadodała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Oprócz tradycyjnych pokazów gotowania, stoisk wystawców i poczęstunku kół gospodyń wiejskich, Festiwalowi towarzyszył quiz wiedzy o Małopolsce i Konkurs na najsmaczniejszy produkt. Nie zabrakło gier, konkursów i zabaw dla dzieci. Podczas wydarzenia przeprowadzono również zbiórkę charytatywną na rzecz niespełna dwuletniego Nikodema – Nikodem Stręk – zbiórka charytatywna | Siepomaga.pl. Udało się w ten sposób zebrać 3,4 tys. zł. Wydarzenie zwieńczyły pokazy iluzjonisty, występ zespołu Pozytywnie Nakręceni i okolicznościowy tort.

Najbardziej wyczekiwanym przez miłośników dobrej kuchni punktem niedzielnego wydarzenia był wybór najsmaczniejszego dania i najsmaczniejszego produktu regionalnego.

Wśród kół gospodyń wiejskich, bezkonkurencyjne okazały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich Mochyrzna. Przygotowany przez nie Kocioł Czarownicy został wybrany najsmaczniejszym daniem w konkursie. Drugie miejsce przypadło KGW Łęka Szczucińska, które przyrządziło pierogi z kapustą. Trzecia nagroda powędrowała do KGW Wola Mędrzechowska, które uraczyło podniebienia uczestników festiwalu kopytkami ziemniaczanymi z sosem borowikowym.

W kategorii produktów regionalnych pierwsze miejsce otrzymała Pajda Chleba za chleb wiejski, drugie przypadło Gospodarstwu Agroturystycznemu Aleksandra i Dariusz Błaszczyk za kruche z wiśniami, a trzecie miejsce zdobyła Octovnia za dressing truskawkowo-miodowy.

Pełna lista zwycięzców i wyróżnionych:

Koła gospodyń wiejskich:

I miejsce – KGW Morzychna – Kocioł Czarownicy

II miejsce – KGW Łęka Szczucińska – pierogi z kapustą

III miejsce – KGW Wola Mędrzechowska – kopytka ziemniaczane z sosem borowikowym

Wyróżnienie – Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego – zupa „Rzodkie ziemnioki”

Wyróżnienie – KGW Luszowice – „Luszowski Rarytasek” przekładany warstwowo i zapiekany w piekarniku (mięsno-warzywny tort)

Wystawcy:

I miejsce – Pajda Chleba – chleb wiejski

II miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczne Aleksandra i Dariusz Błaszczyk – kruche z wiśniami

III miejsce – Octovnia – dressing truskawkowo-miodowy

Wyróżnienie – Ekomiody Pasieka Morawskich – miód z cytryną i imbirem

Wyróżnienie – Niepołomicki Bartnik – miód głogowy

Przypomnijmy, że to nie koniec tegorocznej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku. Kolejne przystanki to Czorsztyn – Sromowce Niżne (6 sierpnia), Proszowice (3 września), Wolbrom (10 września) i Skawina (17 września), gdzie odbędzie się wielki finał.

źródło: malopolska.pl